Počet nakazených stúpol o 27. Údajne môžeme skončiť medzi krajinami, ktoré pandémiu zvládli najlepšie

Igor Matovič a Martin Smatana (Zdroj: reprofoto TA3)

Počet infikovaných koronavírusom nemá výrazne stúpajúcu tendenciu. Vyplýva to z čerstvo zverejnených dát v rámci dnešného pravidelného brífingu. Tiež na ňom zaznelo, že Slovensku sa na základe matematických modelov podarilo vďaka prijatým opatreniam znížiť počet najkritickejších prípadov šesťnásobne. Pandémiu tým pádom môžeme prekonať s takou bilanciou ako máloktorá iná krajina.

Na Slovenku evidujeme 27 nových pozitívnych prípadov na chorobu Covid-19. Vyplýva to zo slov premiéra Igora Matoviča, ktoré predniesol na dnešnej tlačovej konferencii po boku zástupcu Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu.

Bolo otestovaných celkovo 688 vzoriek. Smutnou skutočnosť je však to, že z pozitívnych prípadov bola až tretina, konkrétne 9, patriaca do rizikovej skupiny ľudí nad 60 rokov.

„Dramatickým spôsobom sme znížili pravdepodobnosť, že by sme túto krízu nezvládli,“ povedal Igor Matovič na margo prijatých opatrení, v rámci ktorých prišlo k čiastočnému uvoľneniu zákazov.

Môžeme byť v prvej päťke najúspešnejších

„Všetky prijaté opatrenia sa ukázali ako adresné a efektívne,“ povedal už Martin Smatana, ktorý dostal priestor na komentovanie upravenej predikcie vývoja pandémie zo strany Inštitútu zdravotnej politiky.

Podľa jeho slov sa podarilo zastaviť komunitné šírenie nákazy a existuje vysoká pravdepodobnosť, že skončíme medzi prvými piatimi krajinami, ktoré krízu zvládli najlepšie.

Dodal, že ak by sme obmedzenia vo verejnom živote nezaviedli, zdravotníctvo by bolo najviac zaťažené na 55. deň, kedy by bolo nakazených až 19 % populácie a život zachraňujúcu pľúcnu ventiláciu by potrebovalo asi 6-tisíc pacientov.

Pri súčasných pomeroch očakávame vrchol nákazy až o 110 dní a ventiláciu bude potrebovať asi 1030 ľudí. Celkovo sa má chorobou Covid-19 nakaziť 170-tisíc ľudí, čo predstavuje zhruba 3 % celkovej populácie. Kapacitný limit nemocníc má nastať na 70. deň.

Ako k údajom prišli?

Pri tvorbe tohto modelu sa vychádzalo z dvoch kľúčových premien. Prvou je mobilita populácie a tou druhou schopnosť jedinca nakaziť určitý počet ľudí (v medicíne označovaná ako R0), ktorú sa nám podarilo znížiť z pôvodnej hodnoty 4 na asi 1,65.

Matematický model pochádzal z roku 2017 a bol upravený o črty súčasného vírusu v roku 2020.

Smatana zároveň požiadal o pripomienky zo strany odborníkov, ktoré budú použité pri spracovaní tretej verzie analýzy. Existuje preto pravdepodobnosť, že predikcie budú ešte priaznivejšie.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...