Únik informácií? Mapa nakazených koluje po slovenskom internete. Toto odkazuje Matovič

Mapa pacientov na Slovensku (Zdroj: Google maps)

Po internete koluje mapa, ktorá zobrazuje informácie o pacientoch s koronavírusom na Slovensku. Keďže mapa zobrazuje miesta bydliska nakazených, no nie ich presné adresy, na sociálnych sieťach sa objavili tvrdenia, že ide o únik informácií. Možno dokonca tých, ktoré boli získané vďaka nedávno prijatému zákonu, podľa ktorého by sa mal sledovať pohyb ľudí, u ktorých bol potvrdený koronavírus. Igor Matovič tieto tvrdenia odmieta.

Na sociálnych sieťach sa včera objavila mapa, ktorá zobrazuje približné polohy a vek ľudí nakazených koronavírusom na Slovensku, informuje denník Pravda. Podľa popisu má ísť údajne o únik informácií z Národného centra zdravotníckych informácií. Hovorca centra Boris Chmel tvrdí, že je to inak.

„V rámci ochrany verejného zdravia sme v tejto mimoriadnej situácii sprístupnili na požiadanie pre kompetentné inštitúcie a samosprávy zverejnenie dát. Aktuálne sme to obmedzili tak, že to nie je možné z verejných IP adries. V týchto dátach je na úroveň ulice bez popisného čísla na vyžiadanie magistrátu iba Bratislave, zvyšok Slovenska nie,“ povedal hovorca.

Podľa Chmela sú tieto dáta dôležité pre verejné inštitúcie a môžu nám pomôcť vyhnúť sa situácii, aká je napríklad v Taliansku. Miestne samosprávy už dlhšie žiadali informácie o ľuďoch s vírusom, avšak doteraz narážali na problém, že ide o dôverné informácie.

Nesúvisí to so sledovaním

V súvislosti s touto mapou sa skloňoval aj nedávny zákon, ktorý nová vláda prijala v zrýchlenom konaní. Ide o možnosť využitia mobilných telefónov občanov na zistenie ich polohy. Už pri návrhu tohto zákona sa objavilo množstvo kritiky.

Premiér Igor Matovič podotkol, že daná mapa nesúvisí s týmto zákonom. „Nemá to nič spoločné. Nie sú tam presné adresy. Na danej ulici môže bývať aj dvetisíc ľudí. Toto by som za únik informácií nepokladal,“ uviedol predseda vlády.

Ide o iniciatívu Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý má k dispozícii bydlisko každého testovaného človeka. Matovič dodal, že nie je za to, aby sa zverejňovali presné adresy nakazených ľudí.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...