Cigániková: Ochorenie poslanca na Covid-19 nemusí znefunkčniť parlament

Poslankyňa parlamentu za stranu SaS Jana Cigániková (druhá sprava) (Zdroj: SITA)

Prípadné ochorenie poslanca na Covid-19 nemusí znefunkčniť parlament. Tvrdí to šéfka zdravotníckeho výboru Jana Cigániková (SaS). Zároveň pripustila situáciu, že by mohol byť niektorý z poslancov pozitívne testovaný na koronavírus.

„Keby sa ukázalo, že bol niekto nakazený alebo je pozitívne testovaný na Covid-19, je možné otestovať poslancov a dokonca opakovane. Dá sa teda urobiť, aby bol parlament funkčný,“ povedala pre agentúru SITA Cigániková.

Myslí si to aj podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS). „V prípade, že by sa preukázalo u niektorého z poslancov ochorenie na Covid-19, tak treba otestovať tých, ktorí s ním prišli do styku. Ak sa preukáže, že im nič nie je, parlament môže pokračovať v rokovaní,” povedal pre agentúru SITA Laurenčík s tým, že ide o jeho osobný názor.

Poslanci sa na schôdzi stretnú už zajtra. Majú prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní vládne opatrenia na pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom, ktoré cez víkend predstavil predseda vlády Igor Matovič z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). Podľa Laurenčíka je teraz dôležité, aby Národná rada SR (NR SR) prijímala zákony a nemalo by sa „panikáriť“.

Cigániková uviedla, že Matovič navrhuje, aby sa otestovali všetci poslanci. Šéfka zdravotníckeho výboru si však myslí, že prví majú byť testovaní lekári, sestry a ľudia, ktorí sú v prvej línii. „Pokiaľ nie je dokázaný prípad, tak testovanie by malo byť v inom poradí a poslanci sú až po tých, ktorí robia s Covid pacientami,“ dodala.

Infektológ Pavol Jarčuška z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach agentúre SITA povedal, že všetci poslanci, ktorí boli v kontakte s nakazeným v danom čase, by museli ísť do karantény. „Tí, ktorí s ním neboli v kontakte, tak nie,“ doplnil Jarčuška.

Zatiaľ ani jeden poslanec nebol pozitívne testovaný na koronavírus. Podozrenie u poslanca SaS Alojza Baránika a jednej nemenovanej poslankyne sa minulý týždeň nepotvrdilo. Poslanci majú v snemovni na tvári ochranné rúška a rukavice. Nie všetci však rukavice počas rokovaní aj nosili. Poslanci sedia v rokovacej sále či na výboroch parlamentu tesne vedľa seba. Národná rada by tak ani nemohla dodržať opatrenie Ústredného krízového štábu SR, ktoré platí pre obchodné prevádzky. Tie musia zabezpečiť, aby počet zákazníkov nepresiahol limit 25 štvorcových metrov na jedného zákazníka.

Ústavný právnik Eduard Bárány hovorí, že ak by sa objavil koronavírus medzi poslancami, tak samotný parlament bude musieť vyriešiť, ako má pokračovať v činnosti. „Keby vznikla situácia, že parlament je v karanténe, nie som si istý, či to musí brániť jeho rokovaniu. Je otázka na zdravotníkov,“ poznamenal právnik.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Celkovo je na Slovensku potvrdených 336 pacientov s ochorením Covid-19, negatívne výsledky malo 7 196 vzoriek.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...