Nosenie rúšok na Slovensku a u susedov si všímajú vo svete. Ale Česi sa vedia lepšie predať

Peter Pellegrini a Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Pandémia koronavírusu sa stala šancou pre stredoeurópske štáty, ktoré v rámci Európy už dlhší čas razia najprísnejšie (a potenciálne aj najefektívnejšie) opatrenia na zastavenie šírenia nákazy, aby sa zviditeľnili pred celým svetom. Očividne to pochopili v Česku, kde momentálne prebieha osvetová kampaň, ktorá do sveta komunikuje dôležitosť nosenia rúšok, udržiavania odstupov či hygieny. Novoprijatú kultúru nosenia rúšok si zahraničné média všimli aj na Slovensku, Česi sa však znova ukázali ako šikovnejší marketéri.

Súčasná kríza okolo koronavírusu prináša potrebu pre mnohé informačné a vzdelávacie kampane ohľadom bezpečnostných a hygienických opatrení. Tie zároveň môžu pôsobiť aj ako efektívna reklama pre jednotlivé krajiny.

Príkladom je kampaň českého popularizátora vedy Petra Ludwiga. Ten ešte v polovici marca prišiel s videom o dôležitosti rúšok, označeným tzv. hashtagom #RouškyVšem. Video sa čoskoro stalo virálnym.

Len pred dvoma dňami vyšla aj medzinárodná verzia. Video je tentokrát v angličtine a je označené ako #Masks4All, tj. rúška pre všetkých. V ňom sa v skrátenej forme vysvetľuje dôležitosť nosenia rúšok či hygieny.

Spomína sa tiež, ako Česká republika zaviedla povinné nosenie týchto ochranných pomôcok ako jedno z opatrení proti šíreniu koronavírusu. Vo videu sa objaví aj český minister zdravotníctva Adam Vojtech.

Video pripomína, ako sa v Česku, podobne ako na Slovensku, rozmohlo svojpomocné šitie rúšok. V oboch krajinách sme pritom boli svedkami toho, ako ľudia svoje výrobky darovali tým, ktorí to najviac potrebujú alebo ich predávali za výrobné náklady.

Schopnosť sa predať

Nie je to prvýkrát, kedy môžu Slováci závidieť schopnosti prezentovania sa svojich západných susedov. Pozornosť sveta cez víkend upútal český premiér (zhodou okolností pôvodom Slovák) Andrej Babiš, ktorý na sociálnej sieti Twitter odporučil americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, aby zaviedol povinné nosenie rúšok.

Babišovu výzvu si všimli svetové médiá, ktoré dokonca začali hovoriť o úspešnom českom modeli zvládania koronakrízy. V neposlednom rade, českému PR určite neuškodilo ani zaslanie viac ako 100-tisíc rúšok Talianom.

Drobný rozdiel spraví veľa

Podobné prísne opatrenia ako v Česku sú platné niekoľko dní aj na Slovensku. Občania sú povinní nosiť na verejnosti takúto ochrannú pomôcku, ako aj dodržiavať osobný odstup od ostatných ľudí. K mnohým reštrikciám a obmedzeniam však naši západní susedia pristúpili až po nás.

Záujem svetových médií si však naše opatrenia v takej miere nezískali, aj keď na chvíľu ich pozornosť zaujala prezidentka Zuzana Čaputová svojím domácky vyrobeným rúškom zladeným s jej šatami. Napriek prakticky identickým opatreniam sa však v zahraničí nehovorí o slovenskom, ale českom modeli boja s pandémiou. Pokiaľ teda ide o prezentovanie našej krajiny, od západných susedov sa zrejme stále máme čo učiť.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...