Progresívka Jaurová žiada pre umelcov a kreatívcov finančný príspevok a ďalšiu pomoc

Zora Jaurová (Zdroj: Facebook.com)

Odprezentované plány na záchranu ekonomiky nie sú dostatočné a ignorujú predstaviteľov kreatívneho priemyslu. Myslí si to členka PS a predstaviteľka tzv. Creative Industry Forum Zora Jaurová. Pre živnostníkov v oblasti kultúry a umenia preto napríklad žiada bezúročné pôžičky, zdaniteľný finančný príspevok či krátkodobé zrušenie povinnosti platiť odvody.

Víkendové opatrenia, ktoré predstavila vláda Igora Matoviča s cieľom sanácie ekonomiky sa stali takmer okamžite predmetom vášnivých diskusií medzi odborníkmi aj laikmi.

Hoci ich podoba vzhľadom na krátkosť času nie je finálna, už teraz ich niektorí chvália a iní naopak považujú za nedostatočné. Do skupiny kritikov sa pridala aj podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zora Jaurová.

Na základe podnetov, ktoré ona a jej spolupracovníci z Creative Industry Forum dostávajú, vraj totiž možno tvrdiť, že sa z veľkej časti nedotknú ľudí, ktorí pracujú v sektore tzv. kreatívnej ekonomiky. Sem patria nielen umelci rôzneho druhu, ale napríklad aj novinári, tvorcovia videohier či architekti.

Žiadajú okamžité a jasné kroky

„Logika podpory, ktorú vláda predstavila, sa totiž zameriava na firmy s fyzickými prevádzkami a živnostníkov, ktorí majú plus-mínus pravidelné mesačné tržby,“ hovorí dramaturgička a expertka na kultúru Jaurová s tým, že množstvo krízou dotknutých ľudí takéto prevádzky nemá, preto by mali byť opatrenia nadviazané nie na ne, ale na výpadky ich príjmov.

„Kreatívnu ekonomiku tvorí množstvo profesií a ekonomických činností, ktoré zaznamenali zo dňa na deň výpadok prakticky na nulu bez toho, aby im niekto ‚zavrel prevádzku‘,“ pripomína predstaviteľka mimoparlamentnej strany.

Zdôrazňuje, že pri týchto typoch živnostníkov ide o ľudí, ktorých poklesy tržieb vždy nemožno overiť cez e-kasu a ktorí vykazujú aj iné príjmy, ktoré sa dajú vyčísliť až v ročnom a nie mesačnom zúčtovaní.

„Bez toho, aby sme poznali detaily môžeme s istotou povedať, že opatrenia budú administratívne náročné, ich detaily stále nie sú jasné a finančná pomoc nebude rýchla. My však potrebujeme okamžité a jasné kroky,“ necháva sa počuť Jaurová.

Prichádza preto s paletou vlastných riešení, ktoré sú inšpirované opatreniami, ktoré v sektore kreatívcov zavádzajú ostatné krajiny.

Neplatenie odvodov, bezúročné pôžičky

Jaurová navrhuje zavedenie okamžitého zdaniteľného príspevku pre všetkých, ktorých podnikanie bolo znemožnené alebo výrazne obmedzené v dôsledku opatrení proti epidémii vo výške 80 % z jednej dvanástiny priemerného daňového základu za posledné tri roky.

Vie si tiež predstaviť zrušenie povinnosti platiť zdravotné a sociálne odvody po dobu niekoľkých mesiacov, odloženie odkladu dépeháčky a preddavkov na daň – rovnako po dobu niekoľkých mesiacov a nakoniec, poskytnutie bezúročných pôžičiek s odkladom platieb minimálne na pol roka a možnosť odkladu splátok hypoték a úverov na 3 mesiace a to bez penalizácie.

„Akákoľvek pomoc, ktorá nebude veľmi rýchla, plošná a jednoznačne definovaná je dnes prakticky zbytočná. Ak Slovensko nedokáže prijať opatrenia na úrovni európskych krajín, ktoré sa budú týkať všetkých ľudí, ostaneme na chvoste a môže sa nám to veľmi rýchlo vypomstiť,“ varuje k záveru progresívna politička.

OPATRENIA BUDÚ FUNGOVAŤ, KEĎ SA V NICH NÁJDU VŠETCIEkonomické opatrenia, ktoré dnes vláda predstavila, ešte nemajú…

Gepostet von Zora Jaurová • Progresívne Slovensko am Sonntag, 29. März 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...