Zlepší sa stav prírody i život domorodcov? Sedem krajín podpísalo dohodu o ochrane Amazónie

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)


Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa pripravuje na operáciu, sa na summite v Kolumbii zúčastnil prostredníctvom videokonferencie.

Sedem juhoamerických krajín sa dohodlo na opatreniach na ochranu povodia rieky Amazon. Dôvodom sú celosvetové obavy v súvislosti s rozsiahlymi požiarmi v najväčšom dažďovom pralese na svete. Informuje o tom portál BBC. V tomto roku vypuklo v Amazonskom dažďovom pralese už viac ako 80-tisíc požiarov.

Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Guyana, Peru a Surinam podpísali dohodu na stretnutí v Kolumbii. “Toto stretnutie bude žiť ďalej v podobe koordinačného mechanizmu pre prezidentov, ktorí sa delia o tento poklad – Amazonku,” vyjadril sa hostiteľ summitu v meste Leticia, kolumbijský prezident Iván Duque, zatiaľ čo jeho peruánsky kolega Martín Vizcarra poznamenal, že “len dobrá vôľa už nestačí”.

Sedmička krajín sa, okrem iného, dohodla, že podporí vzdelávanie a zvýši úlohu domorodých komunít. Malo by sa tiež zlepšiť satelitné monitorovanie a vzniknúť by mala spoločná informačná sieť. Krajiny, ktoré na stretnutí zastupovali prezidenti, viceprezidenti a ministri, sa dohodli aj na spolupráci na opätovnom zalesňovaní.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa pripravuje na operáciu, sa zúčastnil prostredníctvom videokonferencie.

Počet požiarov v Amazonskom pralese, ktorého 60% sa nachádza v Brazílii, od januára do augusta je dvojnásobný oproti rovnakému obdobiu minulého roka, informoval brazílsky Národný inštitút pre vesmírny výskum (Inpe).

Prezident Bolsonaro si vyslúžil medzinárodnú kritiku za to, že región nedokázal ochrániť. Podľa environmentalistov viedli k zvýšenému počtu požiarov práve jeho kroky, pričom podľa nich, okrem iného, podporuje chovateľov dobytka v odlesňovaní.

Množstvo požiarov vyčíňalo aj v Bolívii, v blízkosti jej hranice s Brazíliou a Paraguajom.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...