Zodpovedná vláda by zháňala rýchlotesty, hovorí exminister Draxler. Navrhuje bezúročné pôžičky

Juraj Draxler (Zdroj: SITA)

Do čerstvej a plodnej diskusie o vládnych (nielen) ekonomických opatreniach sa zapojil aj niekdajší šéf rezortu školstva Juraj Draxler. Navrhuje napríklad bezúročné pôžičky pre živnostníkov, rozbehnutie malých infraštruktúrnych projektov pre nezamestnaných, preklenovacie úvery v stavebnom sektore či masívne používanie rýchlotestov, najmä pre vybrané skupiny občanov.

Exminister v úvode svojho siahodlhého vyjadrenia okomentoval navrhovanú pomoc živnostníkom. Myslí si, že vhodnejší systémom ako priame platby by bola možnosť ponúknuť im bezúročné pôžičky splatné o 2-4 roky.

Má to viacero dôvodov. Prvým z nich je tá skutočnosť, že títo ľudia nemávajú pravidelný príjem a vypočítaná dávka pre nich preto nemusí byť spravodlivá. V druhom rade, mnohým živnostníkom vraj 300-500 eur mesačne nedokáže pokryť vyššie životné náklady.

Pôžičky bez úrokov pomôžu štátu aj živnostníkom

 „Pôžička možné problémy rieši nasledovne. Peniaze sa môžu k živnostníkom dostať rýchlo, štát sa môže dohodnúť s bankami, že to zadministrujú ony (aj tak teraz nemajú veľmi čo robiť), pokojne aj za nejaký poplatok či odpustenie nejakej časti bankového odvodu,“ dôvodí Draxler.

Štát by tak nemusel zisťovať obrat živnostníka, pre zjednodušenie procesu by mohla byť pôžička poskytnutá naraz na 2 či 3 mesiace a bolo by to vraj výhodné, lebo tieto peniaze by museli adresáti v budúcnosti sami splácať.

„Príspevok na mzdy zamestnancov prevádzok zavretých z nariadenia štátu je správny, sám som toto ako okamžité riešenie odporúčal, akurát nesúhlasím s limitmi na firmu (200 tisíc) ani na zamestnanca (1100 eur),“ konštatuje ďalej Draxler. V kombinácii s úvermi poskytnutými firmám podľa neho môže nastať príprava na horšie časy.

Úvery firmám, drobné práce nezamestnaným

Ak nastane pravdepodobný scenár, že silné opatrenia bude nutné aplikovať aj nasledujúce mesiace, mala byť mať vláda pripravený plán na oživenie ekonomiky.

„Tie opatrenia na zvyšné obdobie by mali zahŕňať napríklad programy malých infraštruktúrnych investícií,“ hovorí s tým, že by mohlo ísť o čistenie a úpravy verejných priestorov, opravy a budovanie ihrísk, dopravného značenia, menšie rekonštrukcie autobusových a železničných staníc, úpravu parkov a podobne.

„Je to na čerstvom vzduchu, kde máte menšiu šancu šírenia nákazy a tak či tak tu budeme mať veľmi veľa nezamestnaných, ktorých bude treba nejako zamestnať, nielen kvôli peniazom,“ domnieva sa.

Kladie tiež dôraz na to, aby sme mali aj dlhodobý plán. Kríza totiž môže poškodiť aj stavebný sektor, nakoľko firmy budú váhať s veľkými projektami a budú sa správať iným spôsobom. Preto by sme ich mali podľa exministra povzbudiť preklenovacími úvermi.

„Čo sa týka snahy vlády mierne a veľmi opatrne uvoľniť poskytovanie niektorých druhov služieb, s tým súhlasím (Smer si z kritiky tohoto kroku robí kampaň, ale to je ich vec, v zásade je to rozumné),“ konštatuje.

Zodpovedná vláda by sa snažila dostať k rýchlotestom

Ekonomika pritom nie je jediná oblasť, pri ktorej má bývalý politik svoje návrhy. Pri samotnom epidemiologickom rozmere krízy navrhuje popri zvýšení klasického testovania nasadiť aj rýchlotesty.

Ich použitie si vie predstaviť napríklad pri testovaní skupín obyvateľstva, ktoré sa nachádza v prvej línii či (zdravotníci, predavači, policajti), pri deťoch, ktoré sú väčšinou asymptomatické či pri skupinách, ktoré už vírus prekonali a môžu by čiastočne imúnne.

„Typický príklad: môžete otestovať rómsku osadu a možno zistíte, že veľká časť obyvateľov už vírus mala (ale bez dramatických prípadov, preto si to nikto nevšimol). Tým pádom ju už nemusíte ostro monitorovať,“ konkretizuje Draxler.

K záveru dodáva, že tieto testy musia byť samozrejme spoľahlivé a myslí si, že „zodpovedná vláda s dobrými medzinárodnými kontaktmi by sa teraz snažila dostať ku kvalitným rýchlotestom, ako sa len dá.

Ak dovolíte, dám sem pár technických vecí. Ak vás nudia, tento post vynechajte. Veľa ľudí sa ma na rôzne veci totiž pýta…

Gepostet von Juraj Draxler am Sonntag, 29. März 2020

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...