Nikto s nami nekomunikoval, odkazujú vláde odborári. Vydržíme 2-3 mesiace, hovoria zamestnávatelia

Marián Magdoško (Zdroj: SITA)

Slovenskí zamestnávatelia aj odborári reagovali v diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS na sedembodový plán, ktorý v nedeľu predpoludním predstavila vláda pod vedením Igora Matoviča. Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR privítali prijaté opatrenia a zdôraznil, že najdôležitejšie je zabrániť masovému prepúšťaniu. Odborári pripomínajú, že nesmie dôjsť k porušeniu právnych a sociálnych istôt zamestnancov.

Rastislav Machunka viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR v diskusii povedal, že všetky opatrenia prijaté v prospech podnikateľov sú opatreniami prijatými v záujme zamestnancov, ktorých firmy nebudú musieť s pomocou štátu prepúšťať.

„Je správne, že opatrenia sú adresné a sú prijaté v takom časovom horizonte, v akom sú,“ povedal Machunka s tým, že je dôležité, aby zamestnávatelia nemuseli prepúšťať.

Prepúšťanie podľa Machunku hrozí, ale masívne prepúšťanie sa vraj eliminuje a záleží na tom, ako budú vyzerať ďalšie mesiace. Nedá sa však údajne predvídať, ako dlho firmy dokážu vydržať opatrenia proti šíreniu koronavírusu na Slovensku. Machunka verí, že by sa to so stratami dalo vydržať dva tri mesiace.

Podľa exministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD) hrozí, že sa bude v apríli prepúšťať. „Sú to práve práva pracujúcich, na ktoré sa ide šiahať,“ povedal exminister v reakcii na vyhlásenie Machunku, ktorý povedal, že zamestnávatelia budú požadovať od vlády zjednodušenie prepúšťania.

Požiadavky odborárov

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Marián Magdoško povedal, že opatrenia predstavené vládou preberie mimoriadne predstavenstvo konfederácie. „Žiadame, aby bola podmienka, že kto dostane 80 % náhrady platu pre zamestnancov, nebude prepúšťať,“ povedal.

Magdoško povedal, že s odborármi nikto nekomunikoval a očakáva ďalšie kroky na udržanie zamestnanosti. Odporučil, aby bol zriadený krízový štáb venovaný ekonomickým dopadom koronavírusu vytvorený z členov vlády, odborárov a zástupcov zamestnávateľských zväzov.

„Odmietame, aby boli v súvislosti s koronavírusom znižované právne a sociálne istoty zamestnancov,“ vyhlásil Magdoško. Heger reagoval, že ochrana práv zamestnancov je jednou z priorít, ale zatiaľ sa s predstaviteľmi odborárov jednoducho nestihli stretnúť.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...