Na Slovensko sa cez Česko dostanú po 30. marci iba občania s platnou verbálnou nótou

Praha - ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Cesta na Slovensko cez Českú republiku (ČR) bude po 30. marci možná iba s platnou verbálnou nótou. Na svojej internetovej stránke o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV).

Slováci, ktorí pri ceste na Slovensko prekročia hranice ČR, musia o vydanie verbálnej nóty požiadať veľvyslanectvo SR v krajine, v ktorej sa nachádzajú najneskôr 48 hodín pred cestou.

Ak sa napríklad Slovák rozhodne vycestovať na Slovensko z Francúzska a pôjde cez ČR, mal by najneskôr 48 hodín pred cestou osloviť veľvyslanectvo SR v Paríži. Veľvyslanectvo SR v Paríži vyhotoví verbálnu nótu a e-mailom ju zašle na veľvyslanectvo SR v Prahe.

Veľvyslanectvo SR v Prahe opatrí verbálnu nótu odtlačkom úradnej pečiatky a parafou. Kópiu zašle Ministerstvu vnútra ČR a e-mailom zašle verbálnu nótu na veľvyslanectvo SR v Paríži, ktoré zabezpečí zaslanie kópie občanovi. Občan tak bude mať kópiu verbálnej nóty pri sebe, keď bude prekračovať hranice ČR.

Čakajú vás papierovačky

Pre vystavenie verbálnej nóty sú potrebné nasledujúce údaje: meno a priezvisko, dátum narodenia, číslo cestovného dokladu, dátum a miesto vstupu a výstupu do ČR a z ČR, evidenčné číslo vozidla a plánovanú trasu cez územie ČR po hranicu so SR. Údaje je potrebné zaslať samostatne pre každú prepravovanú osobu.

Každý občan je povinný mať vlastnú verbálnu nótu. Ak teda v jednom aute pôjde na Slovensko cez ČR viac ľudí, musí mať verbálnu nótu každý z nich. Cestu cez ČR by mali absolvovať v čo najkratšom možnom čase, zastavovať sa len v nevyhnutných prípadoch a mať nos a ústa pokryté rúškom alebo šatkou.

Platí to aj pri hromadnej doprave

V prípade cestovania pravidelnou leteckou linkou s príletom na letisko Václava Havla v Prahe a následne využitím vnútroštátnej autobusovej alebo vlakovej dopravy až na českú štátnu hranicu musí cestujúci zaslať k žiadosti o vystavenie verbálnej nóty nasledovné údaje: meno a priezvisko, dátum narodenia a číslo cestovného dokladu, miesto vstupu a výstupu do ČR a z ČR a plánovanú trasu vnútroštátnej dopravy ČR.

V prípade cestovania vnútroštátnou autobusovou alebo vlakovou dopravou cez územie ČR z tretieho štátu zašle žiadateľ k žiadosti o vystavenie nóty nasledovné údaje: meno a priezvisko, dátum narodenia a číslo cestovného dokladu, miesto vstupu a výstupu do ČR a z ČR a plánovanú trasu vnútroštátnej dopravy ČR po hranicu so SR.

Uvedené opatrenia platia iba pre ČR. Občania, ktorí na Slovensko necestujú cez územie ČR nepotrebujú vystavenie platnej verbálnej nóty.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PRIESKUM: Súčasná koalícia by v parlamente nemala väčšinu

PRIESKUM: Súčasná koalícia by v parlamente nemala väčšinu

Keby sa parlamentné voľby konali v januári, súčasná koalícia by už nemala väčšinu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnila TV Markíza v diskusnej relácii Na telo. Strany súčasnej koalície by podľa preferenčných ziskov mali spolu v..

Odoberajte náš newsletter