Pre firmy a živnostníkov chystá vláda veľký balík ekonomických opatrení, známy by mal byť cez víkend

miniser financií Eduard Heger (uprostred) (Zdroj: SITA)

Pre slovenské firmy a živnostníkov chystá vláda veľký balík ekonomických opatrení na zmiernenie dopadov koronavírusu na ekonomiku Slovenska. Jeho presné znenie by malo byť známe verejnosti pravdepodobne v nedeľu a mesačne bude stáť Slovensko stovky miliónov eur. Uviedol to v piatok v relácii Tak takto?! na TA3 štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR Jozef Mihál.

Práve dnes prepočítavajú analytici z ministerstva financií, práce a hospodárstva dopady ekonomického balíčka, ktorý sa chystá na pomoc firmám a živnostníkom. Tak ako sme avizovali a ako sa to od nás aj očakáva, chystá sa masívna pomoc vlády firmám vo vzťahu k zamestnancom tak, aby nemuseli byť prepúšťaní, a aby nemuseli čerpať dávky v nezamestnanosti. Podmienkou je udržať pracovné miesta a preto chceme poskytnúť napríklad príspevok práve na toto. Základnou prioritou vlády sa stane neprepustiť zamestnanca. Živnostníci zas podľa toho, ako veľmi ich zasahuje kríza, budú môcť očakávať určité kompenzácie alebo finančnú pomoc od vlády,” ozrejmil Mihál.

Pomoc nebude podľa Jozefa Mihála určená pre každú firmu, ale len tie, ktoré vedia preukázať, že zamestnancov museli nechať doma kvôli tzv. prekážkam v práci. “To znamená, že napríklad reštaurácie, ktoré museli byť zatvorené na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu (ÚKŠ), alebo zamestnávateľ, ktorý musel nechať zamestnancov doma pretože pre nich nemal prácu z dôvodu zníženého odbytu, môžu očakávať pomoc od vlády,” pokračoval Mihál.

Živnostníci by zas mali byť pri odškodňovaní zaradení do dvoch kategórií. “Živnostníci budú rozdelení na tých, ktorí museli zatvoriť svoje prevádzky na základe rozhodnutia ÚKŠ, kde pomoc bude o čosi intenzívnejšia a na tých, ktorí majú na základe sekundárnych následkov menšie príjmy. Rokuje sa napríklad o tom, čo bude s platením sociálnych a zdravotných odvodov. Rozoberajú sa aj témy, čo bude so splátkami úverov a hypoték. Hovorím však za rezort práce, samozrejme opatrenia plánuje aj rezort financií a hospodárstva,” dodal Mihál.

O všetkých prijatých ekonomických opatreniach rozhodne vláda v najbližších dňoch. “Tieto rokovania sa pretiahnu aj na víkend. Očakávam, že konečný rezultát sa dozvedia zamestnávatelia a živnostníci v nedeľu. Čím neskôr sa opatrenia príjmu, tým by boli ekonomické dopady väčšie. Pomoc od štátu nebude trvať len počas najkritickejšieho mesiaca krízy. Príspevky budú bežať aj nejaké obdobie po jej konci a možno až do konca roka 2020. Budeme musieť konať tak, aby dopady na slovenskú ekonomiku boli čo najmenšie, a aby sa ekonomický život vrátil na Slovensku do normálu čo najskôr,” uzavrel štátny tajomník MPSVaR SR.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Minister vnútra navrhne zrušenie núdzového stavu

Minister vnútra navrhne zrušenie núdzového stavu

Minister vnútra Roman Mikulec, ktorý je zároveň šéfom ústredného krízového štábu dnes navrhne zrušenie núdzového stavu v súvislosti s pandémiou korovnavírusu. Uviedol to pred dnešným zasadnutím vlády. Núdzový stav bol na Slovensku v súvislosti s pandémiou vyhlásený 15...