Koronavírus by mal Slovákov naučiť, aby sa ako národ mali radi. Nielen v čase hokeja

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Ak by existovali majstrovstvá sveta v sebanenávidení, Slováci by ašpirovali na zisk vrcholných priečok. Dnešná vyhrotená situácia nám však dáva čoraz viac dôvodov na to, aby sme v tejto disciplíne nadobro prestali súťažiť. Pri hodnotení najväčšej krízy tohto storočia sa totiž naopak na povrch derie stále viac dôvodov, prečo by sme sa mohli mať naopak radi.

Jedna z najčastejšie používaných viet nielen pri virtuálnych diskusiách o tunajších spoločenských problémoch je tá, že „toto sa môže stať len na Slovensku“.

Stalo sa z nej klišé používané bez rozmyslu, ktoré u niektorých skupín obyvateľstva pramení z potreby neustále frflať a u iných zase zo sklonov velebiť všetko cudzie a haniť všetko domáce.

Z našich slovníkov táto a podobné myšlienky nevymizli ani dnes. Len Slovensko robí málo testov, iba u nás chýbajú ochranné pomôcky, len na Slovensku môžeme mať prípad a lá Kičura a len v našej krajine všetko funguje zle, pomaly a nekvalitne.

Realitu neoklameme

Je mi jasné, že autori týchto vyjadrení svoje slová nemyslia vždy doslovne a že pri zvládaní pandémie máme rezervy, no dnes tieto náreky nekorešpondujú s realitou do takej miery, až je to otravné a zaslúži si to zopár riadkov.

Triezve zhodnotenie situácie nám totiž dáva úplne iný obraz o našich schopnostiach a schopnostiach ostatných štátov. Aj tých, ktoré sú pokladané za pupok sveta.

Totižto, medzitým, ako sa sťažujeme na problémy Slovenska, nám uniká, že pri potenciáli rozložiť štát, ktorý koronavírus na iných miestach glóbusu má, sú to vlastne problémiky (čím ich nechcem bagatelizovať), ale pravidlá komparácie sú neúprosné.

Zlé, horšie, najhoršie

V Španielsku stúpa počet mŕtvych takým tempom, až musia ich telá ukladať do provizórnych dočasných márnic – napríklad do klziskovej haly. Nakazených je tiež neskutočných vyše 4-tisíc zdravotníkov.

V Belgicku sa dopustili kompetentní neuveriteľného faux pas, keď v roku 2017 zlikvidovali milióny údajne nevyhovujúcich respirátorov typu FFP2 bez toho, aby ich nahradili. Dnes krajina hlási okolo 300 mŕtvych a v prepočte na obyvateľov patrí k najviac zasiahnutým.

Zdravotné sestry v USA sú pre absenciu ochranných odevov nútené obliekať sa do vriec na odpadky. Newyorský guvernér očakáva totálny kolaps zdravotníctva, keď vraví, že za dva týždne bude JISku potrebovať asi 40-tisíc pacientov, pričom k dispozícii je 13-krát menej lôžok. A to pandémia v USA iba štartuje.

A v Británii sa s plánom budovať kolektívnu imunitu, ktorý mnohí epidemiológovia či virológovia nazývali šialeným, zahrávali takmer dovtedy, dokým koronavírus nechytili aj najvyšší predstavitelia reprezentatívnej (princ Charles) a výkonnej moci (Boris Johnson).

Na niečo to môže byť dobré

V porovnaní s týmito krajinami má Slovensko extrémne dobré vyhliadky a nie je vylúčené, že v horizonte niekoľkých týždňov bude u nás koronavírus ak nie porazený, tak minimálne udržaný na uzde, dokým mu ranu z milosti nezasadí svetová veda v podobe vynájdenia účinných vakcín a liečiv.

Ak nás môže táto kríza niečo naučiť, jedna z vecí je tá, že by sme sa mohli začať mať radi nielen pri športových podujatiach, uvedomiť si niektoré naše národné kvality a prestať s komplexom nenávidenia samých seba. Ten nás totiž nikam neposunie. Nepremrhajme túto šancu.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Británia Slovensko primitívne politicky vydiera

Británia Slovensko primitívne politicky vydiera

KOMENTÁR Ľahostajná Británia, v ktorej sa epidemiologická situácia nedá ani len porovnať s tou slovenskou, od nás požaduje pri vzájomnom cestovaní rovnaký prístup, aký zaujímame my k nim. Vzhľadom na okolnosti sa to nedá pomenovať inak ako politickým vydieraním. Zákonitosti postupovania..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..