Sledovanie vládou? Keď si raz nájdu cestičku, budúcnosť je otázna. Musí ich preverovať tretia strana, vraví odborník

Ilustračný obrázok (Zdroj: Unsplash.com)

ROZHOVOR Nová vláda presadila zákon, ktorý dáva Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) dočasne možnosť sledovať pohyb ľudí prostredníctvom ich SIM kariet v mobiloch s cieľom zistiť, či dodržiavajú karanténu. Koalícia sľubuje, že má ísť len o sledovanie mena a pohybu, nie o sledovanie komunikácie. Šéfeditor portálu TouchIT, odborník na komunikačné technológie a multimédiá Ondrej Macko v rozhovore pre Denník S varuje, že je dôležité, aby takéto opatrenia boli len dočasné a po ich skončení musí byť nezávisle preverené, či sa tak skutočne stalo.

V jednom z rozhovorov ste sa vyjadrili, že to čo plánuje vláda so sledovaním pohybu ľudí prostredníctvom operátorov je nereálne. Prečo?

V tej dobe, keď som to hovoril, tak bol návrh v podobe, že chcú sledovať všetkých Slovákov. Tvrdil som, že je to nereálne urobiť pre 5,5 milióna ľudí, pretože na to nie je technologicky pripravený žiaden z operátorov. Museli by prestať robiť čokoľvek iné.

Ako presne teda vedia operátori takýmto spôsobom sledovať ľudí?

Vedia to na základe BTS (Base Transceiver Station) vysielacích staníc. To s tým úzko súvisí a presnosť lokalizácie polohy je zaujímavá, pretože v napríklad v centre Bratislavy to môže dosiahnuť trebárs 200 metrov, ak hovoríme o normálnom spôsobe sledovania polohy, ale na vidieckych častiach je to úplne iné. Tam to môže byť aj 10 kilometrov a to je pomerne málo povedať, že sa človek nachádza v takto veľkom okruhu. Na takých miestach sa takýmto spôsobom nedá nič poriadne lokalizovať, lebo je tam jedna BTSka a daný operátor vie len to, či ste pripojení alebo nie. Nevie povedať ako ďaleko sa od BTSky nachádzate.

Takže by to bolo možné len s použitím GPS?

Toto ale nie je na základe GPS (satelitný navigačný systém). Operátori nevedia určiť vaše GPS dáta, to sa k nim neprenáša, ani keď máte zapnuté lokalizačné služby. Signál o tom, kde sa nachádzate máte napríklad v mapách alebo pri inštalácii aplikácií, keď sa vás aplikácia opýta, či chcete zdieľať s ňou aj polohu. Toto operátori nedokážu. Nie je to údaj, ktorý by ste mohli mať prenesený k operátorovi. Presnejšia lokalizácia, pri ktorej sa odvolávajú na zahraničie, je v tom, že existuje takzvaná triangulácia. To znamená, že keď ste pripojení v hustejšej sieti ako je napríklad Bratislava, tak môžete byť v pokrytí viacerých BTSiek a vtedy je to presnejšie (napr. na 20 metrov), ale nie všade je na Slovensku ten stav taký, že by ich viacero bolo. Práve naopak. Niekde je len jedna BTS a sú radi aj za ňu.

Keď vravíte, že to nie je až také presné, tak dalo by sa podľa toho určiť či niekto porušil karanténu a potom penalizovať ľudí?

Dalo by sa to. Povedzme, že niekto dostane domácu karanténu. Operátor vie potom zadefinovať, že keď ten človek opustí danú BTS v blízkosti jeho domova, tak má nahlásiť štátu, že porušil karanténu a to môže byť penalizovateľné. Toto však až včera vytiahli, že budú sledovaní len niektorí ľudia, tí čo majú byť v karanténe. Ešte pred tým vraveli, že budeme všetci sledovaní a že to bude úplne presné, že budeme vidieť trajektóriu pohybu a podobne, ale to sa nedá urobiť. To, čo povedali včera (že sa to bude týkať len ľudí v karanténe), tak to sa dá urobiť. Podľa mňa dostali rozum alebo si zavolali zástupcov operátorov a dohodli sa, čo je v skutočnosti technicky možné a reálne.

Ondrej Macko (Zdroj: Youtube)

Takže nešlo by to zaviesť plošne na celú krajinu?

To by nebolo technicky možné pri súčasnom stave vybavenia operátorov.

Aké má takéto opatrenie negatíva pre občanov samotných? Je to podľa vás vážny zásah do súkromia, keď chce štát v snahe zabrániť šíreniu pandémie koronavírusu sledovať ľudí?

Teraz to nie je problém, pretože sú pre nás dôležité iné veci a sme ochotní sa tomu podvoliť. V “čase mieru” by to možné nebolo. Myslím si, že ak to bude používať len Úrad verejného zdravotníctva a na tento účel, ako bolo povedané, tak nám to ako spoločnosti pomôže. Keď si však už raz nájdu cestičku, tak je otázne čo sa stane v budúcnosti. Rovnako bolo vidno riadne politikárčenie.

To, čo povedal Fico na tlačovke, že všetci budú vedieť o čom ľudia telefonujú, to sa pre 5,5 milióna používateľov nedá urobiť. Ale dá sa zistiť, aké sú SMSky a dá sa vedieť, kedy a komu ste volali, ale obsah hovoru sa môže operátor zaznamenávať len vtedy, keď má na to príkaz sudcu.

Edward Snowden, ale na Slovensku napríklad aj exminister vnútra Vladimír Palko varujú, že opatrenia, ktorými štát okreše slobodu ľudí počas krízy, už len ťažko vracia späť do stavu spred krízy. Súhlasíte s tým? Je dôležité, aby šlo len o dočasné opatrenia?

Presne tak. Je to veľmi dôležité, aby to bolo naozaj maximálne len do konca roka. Musí existovať tretia nezávislá strana, ktorá preverí, či sa tak naozaj aj stalo.

To by mal byť podľa vás kto? Niekto zo súkromného sektora?

Áno, niekto taký, možno Transparency International alebo niekto taký, kto sa bude vedieť nestranne vyjadriť, ale ja osobne nechcem zabiehať do politiky.

Na akú dobu je takéto opatrenie podľa vás prípustné?

Osobne by som to videl do konca toho ako pominie koronavírus na Slovensku. Odhad je dva, tri mesiace.

Vnímate v tomto smere ešte nejaké ďalšie riziká spojené s týmto sledovaním cez SIM karty?

Keby som bol poradcom nového premiéra, tak by som mu navrhol, aby ihneď vznikla mobilná aplikácia, do ktorej by sa mohli pripojiť dobrovoľne ľudia s tým, že by s ňou dieľali svoju polohu. Keby im štát potom poslal informáciu, že sa v mojom v okolí vyskytol problém, tak by som bral takáto aplikáciu ako výhodu a používal by som ju. Nemyslím, že by som bol jediný.

Taká aplikácia ale už predsa existuje, ale je na dobrovoľnej báze, takže asi to nebude najpresnejšie…

Áno, je to aplikácia Zostaň zdravý, ale táto aplikácia nie je pripravená štátom a neviete, čo sa s dátami ďalej udeje. V prípade štátu by som mohol aspoň osloviť tú nezávislú organizáciu, aby skontrolovala, že kde končia a ako sa používajú moje údaje.

Vravím ale, že toto by postihlo len ľudí, ktorí majú smartfóny a práve tá skupina, ktorá je najzraniteľnejšia koronavírusom, teda starší ľudia, tak u nich je dosť veľký predpoklad, že majú tlačidlový telefón. Tam sa mobilná aplikácia obyčajne nedá použiť. Rovnako je to aj v prípadoch pevných liniek, kde to tak isto nebude fungovať a rovnako keď si ľudia nechajú mobil vypnutý alebo ho nechajú doma. Alebo ak majú iný telefón, napríklad služobný

Toto opatrenie vyvolalo vlnu kritiky, ale nemajú operátori mobilných sietí, ale aj sociálne siete už teraz pomerne podrobné informácie o našom správaní sa, o tom čo sa nám páči na sociálnych sieťach, kedy vstávame, kam chodíme nakupovať podobne. Nestratili sme takto súkromie už dávno?

Áno, stratili, ale nie cez operátorov. Stratili sme to ho cez sociálne siete, kde radi dávame informácie, ktoré by sme medzi štyrmi očami nikdy nepovedali a radšej zdieľame tieto súkromné informácie s neznámymi ľuďmi. Radi oznámite, aký máte mobil, kde ste boli na dovolenke a koľko ste tam minuli na večeru cudzím ľudom cez internet, ale pri rozhovore medzi štyrmi očami to nikdy nepoviete.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...