Prvá obeť koronavírusu? Európska únia, hovorí Marine Le Penová

Marine Le Penová (Zdroj: SITA)

Pomalé rozhodovanie, vyčkávanie, odmietanie zatvoriť hranice, aj to sú dôvody, prečo je podľa francúzskej političky Marine Le Penovej Európska únia prvá ‚obeť‘ koronavírusu. Hovorí taktiež, že EÚ nedokázala poskytnúť ani štipku solidarity pre členské štáty postihnuté nákazou.

Podľa francúzskej političky a predsedníčky strany Národné zhromaždenie (Rassemblement national) Marine Le Penovej bola Európska únia prvou obeťou nákazy spôsobenej čínskym koronavírusom. Kritizuje tak pomalé rozhodovanie tvárou v tvár šíreniu pandémie, ako aj snahu nezatvoriť hranice, informuje portál Le Point.

EÚ je prvou obeťou podľa političky preto, lebo „preukázala svoju úplnú neschopnosť priniesť aspoň najmenšiu solidaritu svojim členom postihnutých pandémiou“. Zároveň druhým vážnym faktorom bolo staršie vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, aby EÚ neobmedzovala voľný pohyb ľudí napriek pandémii.

Zatvoriť hranice malo byť prvým krokom

Von der Leyenová nakoniec svoj názor zmenila a priznala, že ona, ako aj ďalší predstavitelia nákazu koronavírusu podcenili a 18. marca vyhlásili 30-dňový zákaz vstupu cudzincov na územie členských štátov EÚ. Viaceré krajiny zatvorili svoje hranice takmer o týždeň skôr.  

Podľa Le Penovej je však kontrola hraníc absolútne prvá vec, ktorú treba vykonať, aby sa zabránilo šíreniu akejkoľvek epidémie. EÚ však spravila opak, pretože je pre ňu „slobodný pohyb náboženstvom“, myslí si francúzska politička.

EÚ sa nepoučí

Politička si však nemyslí, že sa po tejto kríze Európska únia poučí, keďže podľa nej neuvažuje racionálne. Opakom však budú národné štáty, ktoré si teraz pravdepodobne vďaka tejto kríze uvedomujú, že bezbrehá globalizácia nie je najšťastnejšie riešenie.

„Je to koniec nového sveta, ktorý nám sľuboval Emmanuel Macron, ešte skôr, ako vôbec stihol začať,“ zakončila svoju kritiku Le Penová. Predsedníčka RN je známa euroskeptička, pričom v roku 2015 navrhla, aby bolo vo Francúzsku vykonané referendum o opustení Únie. V posledných rokoch však tento nápad už nepodporuje.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...