Môžeme prísť o milión rýchlotestov, ktoré kritizuje Matovič. Česi ich chcú od nás odkúpiť

Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Slovensko môže prísť o milión rýchlotestov, ktoré sú schopné v istých fázach choroby Covid-19 detegovať protilátky a pomôcť odhaliť pacienta. Odkúpiť ich od nás totiž chcú Česi. Bude to platiť v prípade, ak predseda vlády neustúpi zo svojho postoja, že pre Slovensko sú zbytočné a že ich môžeme nahádzať do Dunaja.

Novozvolený premiér kritikou za obstarávanie zdravotníckych pomôcok voči predošlej vláde rozhodne nešetrí. Najnovšie mu prekáža nielen cena výrobkov, ale aj ich kvalita, alebo presnejšie povedané – spoľahlivosť.

Tieto výčitky smerujú najmä k rýchlotestom na koronavírus. Šéf OĽaNO z nich má vraj „husiu kožu“ z toho dôvodu, že ich máme „haldu a nemáme s nimi čo robiť“.

Zazmluvnených podľa neho bolo milión rýchlotestov za cenu 8,90 eura za kus, pričom vraj v Číne sa predávajú za zhruba dva doláre. Rezort vnútra ich pritom mal objednať bez toho, aby to konzultoval s naším ministerstvom zdravotníctva.

Podľa Matoviča ide o „absolútny bordel“ a takéto testy o počte milión kusov vraj môžeme nahádzať rovno do Dunaja.

Voči tomuto premiérovmu pohľadu sa predošlý kabinet ostro ohradil. Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková a tak isto aj expredseda vlády Peter Pellegrini sa vyjadrili v tom duchu, že ak o ne neprejavíme záujem, druhé krajiny ich od nás okamžite odkúpia. Zdá sa, že mali pravdu.

Češi a Švajčiari nimi nepohŕdajú

„Môžeme potvrdiť, že minister vnútra Jan Hamáček hovoril s Denisou Sakovou. V prípade, že SR nebude mať o rýchlotestery záujem, je ČR pripravená ich odkúpiť. V tomto zmysle tiež minister Hamáček informoval slovenského premiéra,“  vyjadrila sa pre Hospodárske noviny hovorkyňa českého ministerstva vnútra Klára Dlubalová.

Rýchlotesty sa pritom využívali aj v rôznych iných krajinách a záujem o testy postavené na tejto metóde má aj Švajčiarsko, ktoré patrí v prepočte na milión obyvateľov k najviac zasiahnutým krajinám. Informuje o tom portál Euronews.

Nedokonalé, no lepšie ako nič

Klasické testovanie na koronavírus sa uskutočňuje za pomoci sterov z nosa a hltanu. Na Slovensku sa však čaká na výsledky v priemere dva dni a je možné vykonávať ich iba v obmedzenom množstve.

Naproti tomu rýchlotesty vedia odhaliť prítomnosť Covid-19 už v priebehu niekoľkých desiatok minút a pracujú so vzorkou krvi tak, že identifikujú protilátky, ktoré ľudské telo na zápas s chorobou vytvára.

Ich nevýhodou je, že účinkujú iba v istých fázach choroby, čo priznala aj Denisa Saková. Podľa námestníka českého ministra a epidemiológa však „nie sú úplne zbytočné“ a „x pacientov vďaka nim zachytili“.

Podľa šéfa českého rezortu vnútra Jana Hamáčka sú s ich funkčnosťou spokojní, no do veľkej miery je to vraj otázka metodiky, ktorú treba spresniť. Rýchlotesty skúmali aj v laboratórnych podmienkach na úrade verejného zdravotníctva aj v SAV na príslušnom virologickom oddelení.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...