Naozaj si nekryjete chrbát? Pýta sa Transparency šéfa Ústavného súdu. Tu je odpoveď

Ivan Fiačan (Zdroj: SITA)

Mimovládna organizácia Transparency International Slovakia (TIS) oslovila v otvorenom liste predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana. Chcela vedieť, prečo súd pod jeho vedením súhlasil s rozhodovaním o väzbe pre 5 sudcov z protikorupčnej akcie „Búrka“, kým pri ďalších 8 túto možnosť ani nepripustil. Fiačanova reakcia mimovládku prekvapila.

Transparency vo zverejnenom liste adresovanom v polovici marca predsedovi Ústavného súdu (ÚS) píše, že v procese s trinástimi sudcami existuje odôvodnená obava verejnosti zo zneužívania právomocí, ktoré im v súvislosti s výkonom ich funkcie boli zverené.

Ústavný súd podľa mimovládky podcenil v tomto prípade vážnosť situácie. „S poľutovaním musíme skonštatovať, že Ústavný súd SR nedokázal dostatočne a presvedčivo vysvetliť, prečo vydal súhlas na posúdenie väzobných dôvodov len pre päť sudcov, ani ako sa vysporiadal s preukázateľnými konexiami svojich sudcov na kľúčových aktérov kauzy,“ píše Transparency v liste Fiačanovi.

Mimovládka volá po vyvodení zodpovednosti a pripomína, že proces so sudcami zatknutými pri protikorupčnej akcii „Búrka“ je tu v čase, keď podľa prieskumov vyše 70 % občanov nedôveruje slovenskej justícii.

Predsedu ÚS Transparency vyzýva, aby „pred verejnosťou zrozumiteľne zdôvodnili rozhodnutie Ústavného súdu vo veci nevydania súhlasu na vzatie do väzby ôsmich sudcov a definitívne tak rozptýlili pochybnosti o tom, že sudcovia si navzájom ‚kryjú chrbát‘“.

Reakcia šéfa ÚS

Mimovládka na svojom facebookovom profile uvádza, že ju reakcia nového predsedu ÚS sčasti milo prekvapila. Odpoveď od Ivana Fiačana je podľa Transparency vecná a snaží sa racionálne vysvetliť postoj ÚS.

Fiačan v liste vysvetľuje napríklad to, že hlasovanie je zo zákona tajné a dôvody jednotlivých sudcov nepozná ani on. Predseda ÚS „zdôrazňuje, že skutkový stav opísaný generálnym prokurátorom a dôvody žiadosti o súhlas na vzatie do väzby boli pri jednotlivých sudcoch rozdielne a ich adresná špecifikácia by mohla pomôcť stranám konania“.

Predseda ÚS v odpovedi zdôrazňuje, že súd musí hľadieť na zákonnosť aj keby to malo spôsobiť nepopulárnosť v očiach verejnosti. Problematické je však v tomto smere podľa TIS to, že hlasovanie o vzatí sudcov do väzby bolo tajné.

„Sme presvedčení, že rozhodovanie v takej pre justíciu zásadnej kauze, by malo prebiehať maximálne transparentne. Poznať argumenty sudcov pri rozhodovaní o súhlase s väzbou pre ich kolegov by malo byť z nášho pohľadu verejným záujmom,“ dodáva Transparency.

Fiačan sa mohol podľa mimovládky vyhnúť kritike, keby si dal záležať na podrobnom a zrozumiteľnom vysvetlení hneď po zverejnení rozhodnutia Ústavného súdu v tejto veci.

Transparency dodáva, že neobstojí ani Fiačanov argument z listu, že spochybňovanie nezaujatosti niektorých sudcov (najmä bývalí poslanci Smeru Mamojka a Laššáková) nie je namieste, keďže rozhodnutie o súhlase s väzbou sudcov musela podporiť nadpolovičná väčšina ÚS. TIS však pripomína, že dnes nepoznáme ani počet sudcov, ktorí boli za a proti a v prípade, že by rozhodnutie záviselo napríklad na jednom hlase, mohli by práve tie od Mamojku a Laššákovej rozhodnúť o výsledku celého hlasovania.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...