Niektoré odvetvia môže pandémia položiť na kolená. Rozhýbe sa vláda s pomocou podnikateľom?

Bratislava, hlavné mesto SR (Zdroj: Pixabay.com)

Šírenie koronavírusu Covid-19 spôsobí podľa ekonómov veľké škody na globálnej ekonomike a Slovensko nebude výnimkou. Odborníci odhadujú, že slovenská ekonomika sa prepadne o 4,5 až 10 %. Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra to naša ekonomika zvládne. Podnikatelia z Klubu 500 však volajú o pomoc a tvrdia, že doterajšie opatrenia boli nedostatočné.

Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor pre portál Noviny.sk povedal, že sú na Slovensku odvetvia, ktoré pandémia a opatrenia proti šíreniu koronavírusu položili na kolená. Ide podľa neho o ľudí v gastronómii, dodávateľov, obchodníkov s priemyselným tovarom či jeho výrobcov. Nepredáva sa napríklad ani nábytok a tieto firmy dočasne zatvárajú prevádzky po celej Európe

Nová vláda sa musí podľa Gregora sústrediť na to, aby podporila najmä podnikateľov najviac zasiahnutých koronavírusom a opatreniami proti jeho šíreniu. Spomenul napríklad majiteľov reštaurácií, ktorí hlásia už teraz veľké straty. Časť prevádzkových nákladov by mal podľa šéfa Klubu 500 prebrať na seba dočasne štát. „Firmy, ktoré stoja, stoja v princípe kvôli rozhodnutiu štátu,“ povedal Tibor Gregor.

Prvé opatrenia na pomoc podnikateľom od súčasnej garnitúry sme sa dozvedeli dnes. Podľa vyjadrení ministra sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) budú mať zamestnávatelia nárok na príspevky na udržanie pracovných miest. Týkať sa to má všetkých, ktorí museli zatvoriť prevádzky po rozhodnutí Ústredného krízového štábu. „Nárok (na príspevok) bude počas obdobia mimoriadnej situácie a určitý počet mesiacov po jej skončení,“ uviedol Krajniak na stredajšej tlačovej konferencii.

Tisícky firiem v ohrození

Niet však pochýb, že zamestnávatelia budú potrebovať oveľa viac. Opatreniami prijatými proti šíreniu ochorenia Covid-19 je totiž podľa FinStatu priamo ohrozených vyše 15-tisíc slovenských firiem s celkovým ročným obratom viac ako 8,7 miliardy eur, čo je alarmujúce číslo.

Ešte deň pred menovaním novej vlády do funkcie Tibor Gregor kritizoval prístup Petra Pellegriniho, ktorý chcel pomáhať najmä malým a stredným podnikom. Podľa výkonného riaditeľa Klubu 500 je to nespravodlivé.

Nová vláda zatiaľ predstavila vyššie spomínané opatrenia na pomoc zamestnávateľom pri udržaní pracovných miest a na ďalšie opatrenia sa ešte čaká. Okrem toho je na svete aj program na rozdeľovanie takzvaného pandemického ošetrovného pre rodičov s deťmi do 11 rokov, ktoré pre uzatvorenie škôl a škôlok zostali doma. Na tento účel by mala vláda tento rok vynaložiť 319,2 milióna eur.

Podnikatelia očakávajú viac

Klubu 500 víta, že vláda začala konať, no malo sa tak vraj udiať už skôr. Vedenie podnikateľskej organizácie pripomína, že Nemecko aj Rakúsko začalo pristupovať k opatreniam pri oveľa vyššom počte infikovaných osôb v krajine – teda oveľa neskôr ako Slovensko, avšak boli schopní ich prijať a zrealizovať naopak oveľa skôr ako my.

„Je dobré, že zamestnávateľ už nebude musieť vyplácať náhradu mzdy počas prvých 10 dní svojim zamestnancom, ktorí sú v karanténe. Bolo deklarované, že príspevky na zamestnancov v dôsledku koronavírusu budú kompenzované, kľúčové je, v akej výške,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor pre Denník S.

Zamestnávatelia z Klubu 500 však nepovažujú za férové, že štát nebude spätne kompenzovať straty a náklady na zamestnancov, ktoré vznikli v dôsledku pandémie.

„Ak vláda nebude kompenzovať straty firmám, ktoré im vznikli dôsledku pandémie COVID -19, tisícky ľudí skončia na úradoch práce a náklady na nich bude musieť znášať štát. Ak sa pozrieme do susedného Rakúska, tam len minulý týždeň pribudlo viac ako 100-tisíc nezamestnaných,“ varuje Gregor.

Štát by mal podľa podnikateľov plošne odškodňovať všetky podnikateľské subjekty, ktoré z rozhodnutia štátu stoja alebo nemajú objednávky, alebo im vypadli dodávky surovín. „Očakávame, že opatrenia budú plošne prijaté aj pre túto skupinu podnikateľov. Teda podnikateľ, ktorý je zasiahnutý z akéhokoľvek dôvodu krízou, bude mať nárok na príspevok od štátu bez ohľadu na veľkosť podniku,“ uzavrel.

Koronavírus bude stáť miliardy

Podľa odhadov niektorých ekonómov poklesne slovenská ekonomika pre pandémiu koronavírusu o 4,5 až 10 %. Ekonóm Marián Vitkovič je v rozhovore pre Denník S ešte skeptickejší a tvrdí, že prepad HDP na Slovensku sa môže tento rok vyšplhať až na 15 %, ak vláda nebude urýchlene konať.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír tvrdí, že rovnako rýchlo ako sa ekonomika zastavila v čase opatrení proti šíreniu koronavírusu sa po odznení pandémie aj pozviecha. Je však pravdepodobné, že to nebude zadarmo a vláda bude nútená naliať do ekonomiky miliardy eur, aby ju zase oživila. O prácu môže dočasne prísť 75-tisíc až 130-tisíc ľudí.

„Sú to všetko veľmi škaredé čísla. Vidíme však svetlo na konci tunela. Slovenská ekonomika to zvládne aj napriek modrinám a škrabancom. Dôležité je, že toto krízové obdobie je dočasné a tak ako razantne prišlo, tak rázne by malo byť aj naše zotavenie sa,“ povedal Kažimír.

Slovensko je pozadu

Snaha o oživenie ekonomiky tvrdo zasiahnutej šírením ochorenia spôsobeného novým koronavírusom je globálny problém a na rozdiel od Slovenska, iné krajiny už prijali razantné opatrenia. Nemecký parlament rokuje o programe na podporu hospodárstva za viac ako jeden bilión eur.

Astronomická suma je podľa nemeckého ministra financií Olafa Scholza potrebná na financovanie stimulov a náhradu očakávaného poklesu výberu DPH.

V susednom Česku preplatí štát zamestnávateľom výdavky na náhrady miezd a platov pracovníkov v nariadenej karanténe. Uhradí tiež 80 percent zárobku zamestnancov obchodov, reštaurácií a ďalších prevádzok, ktoré museli z dôvodu opatrení proti šíreniu koronavírusu zavrieť.

Česká vláda počíta s tým, že pre pandémiu narastie schodok štátneho rozpočtu na 200 miliárd českých korún (7,2 miliardy eur), čo je päťnásobok pôvodného predpokladu ministerstva financií, ktorý bol na úrovni 40 miliárd korún. Prepad českej ekonomiky odhadla spoločnosť Deloitte na približne 10 %.

Alarmujúce čísla hlásia ekonómovia aj z Rakúska. Tamojšia vláda však už v polovici marca okamžite uvoľnila 4 miliardy eur na podporu ekonomiky. Doterajšie finančné balíčky na pomoc podnikateľom a firmám už dosiahli v Rakúsku sumu 38 miliárd eur a vláda Sebastiana Kurza vyhlásila, že je pripravená podporiť podniky a firmy ďalšími financiami, aby prečkali pandémiu.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...