Sledovanie občanov? Ak štát získa viac moci nad ľuďmi, nikdy sa neponáhľa sa jej vzdať, varuje Palko

Vladimír Palko (Zdroj: SITA)

Nová vláda pod vedením lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča navrhuje v skrátenom legislatívnom konaní schváliť novelu zákona o elektronických komunikáciách. Tá by zjednodušene umožňovala, aby Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) mal možnosť sledovať pohyb ľudí prostredníctvom ich mobilov s cieľom zistiť, či ľudia dodržiavajú karanténu. Exminister vnútra Vladimír Palko však varuje pred možnými úskaliami tohto zákona.

Novelu zákona o elektronických komunikáciách navrhuje vláda podľa vyhlásenia „v záujme ochrany života a zdravia, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie alebo šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby“.

Podľa návrhu novely zákona by Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) disponoval údajmi o lokalizácii a prevádzke mobilov v rozsahu potrebnom na identifikáciu fyzických osôb. V skratke to znamená, že by malo ÚVZ jednoducho všetky informácie, ktoré majú z chytrých zariadení mobilní operátori.

Podľa bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka by sa toto opatrenia malo logicky vzťahovať na osoby nakazené koronavírusom, ale aj všetky osoby, ktoré sa nachádzajú v ich fyzickej blízkosti. Obsah mobilných hovorov má ostať predmetom telekomunikačného tajomstva, ale aj k tomu má Palko pár poznámok.

Zdravotnícka polícia

„Platia dva politické zákony. Prvý hovorí, že ak si ľudia majú zvoliť medzi zachovaním svojej miery slobody a bezpečím za cenu obmedzenia svojej slobody štátom, zvolia si bezpečie za cenu obmedzenia slobody. Ten druhý hovorí, že ak štát obmedzí slobodu občanov, čiže získa viac moci nad ľuďmi, tak sa nikdy neponáhľa tej získanej moci sa vzdať,“ varuje Palko pred zavedením sledovania mobilov.

Exminister vnútra tvrdí, že hrozia na Slovensku dve bezprecedentné situácie. Jednou z nich je prípadné samotné schválenie zákona, ktorý si podľa Palka pred pár týždňami ešte nikto nevedel predstaviť. „Úrad verejného zdravotníctva sa stáva ako keby nejakou zdravotnou políciou. Doteraz boli predmetom takéhoto sledovania kriminálne osoby, teraz pacienti a ich blízki,“ píše Palko.

Druhou bezprecedentnou situáciou je podľa bývalého člena KDH samotná pandémia koronavírusu. „Vieme, že vláda je povinná urobiť všetko pre ochranu životov a zdravia ľudí. Zároveň však dnes ešte nevieme, aká je miera nebezpečia, ktorému čelíme, a či je potrebné, aby platil možno už od zajtra bezprecedentný zákon,“ dodáva Palko s tým, že napriek tomu sa musíme rozhodnúť.

Dnes podľa Palka s istotou nevieme, či je potrebné umožňovať bezprecedentné sledovanie pacientov až do konca roka, čo návrh predpokladá. Exminister vnútra je presvedčený, že ak sa má vôbec tento zákon schváliť, tak jeho účinnosť by mala byť schválená nanajvýš na dva mesiace, ale určite nie do konca roka. Na predĺženie jeho účinnosti bude podľa neho vždy dosť času po tom ako vyhodnotíme, čo tento zákon vlastne priniesol.

Vláda navrhuje v skrátenom legislatívnom konaní schváliť novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá by…

Gepostet von Vladimír Palko am Mittwoch, 25. März 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...