Infikovaný taliansky kňaz daroval svoj pľúcny respirátor mladšiemu pacientovi. Neskôr zomrel

Giuseppe Berardelli (Zdroj: facebook.com)

Pandémia Covid-19 prináša aj neuveriteľné príbehy ľudskosti a vzájomnej obety. Hlavným hrdinom jedného takého je aj taliansky kňaz nakazený koronavírusom, ktorý daroval svoj pľúcny respirátor mladšiemu pacientovi. Duchovný neskôr zomrel.

Dojímavá situácia sa odohrala už pred niekoľkými dňami, no do talianskych a svetových médií sa dostala až včera. Píše o nej napríklad portál Araberara či britské verejnoprávne médium BBC.

Farár bol novinármi identifikovaný ako 72-ročný Giuseppe Berardelli z mesta Casnigo v severnom Taliansku. Na prístroj sa mu poskladali miestni farníci.

Keď sa však dopočul, že v jeho blízkosti trpí rovnakou diagnózou aj neznámy mladší muž s väčšou šancou na prežitie, respirátor určený sebe odmietol a podaroval mu ho, čím zrejme pacientovi zachránil život.

Samotný kňaz trpel vážnymi zdravotnými komplikáciami, ako mnoho starších pacientov nakazených koronavírusom. Zomrel 15. marca v nemocnici Lovere v Bergame.

Podľa správ niektorých lokálnych médií obyvatelia Casniga tlieskali z balkónov a okien počas toho, ako bola truhla s jeho telesnými pozostatkami nesená na skromný pohreb.

„Otec Giuseppe Berardelli zomrel ako kňaz,“ povedal jeden zo zdravotných pracovníkov v domove dôchodcov, kde duchovný žil. Tým, čo farár urobil, je vraj hlboko dojatý.

Jeho príbeh pritom nie je jediný. „Aj Katolícka cirkev prežíva v dôsledku koronavírusu bolesť. V Taliansku už zomreli desiatky katolíckych kňazov. Mnohí z nich sa nakazili, pretože druhým ľuďom chceli byť nablízku v ich núdzi,“ pripomenula včera Konferencia biskupov Slovenska.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Pri Prahe sa zrazili dva vlaky

Tri vagóny sa vykoľajili. V Běchoviciach pri Prahe sa v piatok popoludní zrazili dva vlaky. Prechádzajúca súprava narazila..