Kičura: Matovič povedal, že ma mediálne zarežú. Už nemusím byť politicky korektný a ja to využijem

Kajetán Kičura (Zdroj: SITA)

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura sa rozlúčil s novinármi na tlačovej konferencii, ktorá bola podľa jeho slov jeho posledná v tejto funkcii. Vyšetruje ho NAKA. Uviedol, že nemá dôveru premiéra Igora Matoviča, ktorý mu vraj povedal, že ho mediálne zarežú. Kičura sa vyjadril k údajne predraženému nákupu rýchlotestov na koronavírus Covid-19 aj nákupu nehnuteľností, ktorý uskutočnil jeho syn.

Podľa Kičuru, ktorého chce Matovič odvolať, vládne na krízovom štábe nestabilita a neschopnosť prijať rozhodnutia. Vraj by bolo preto zbytočné, aby sa ohradzoval voči obvineniam z toho, že Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) nakúpila predražené rýchlo testy z Číny.

„Prešlo to do polohy trestného konania a preto sa budem ďalej vyjadrovať len na NAKA a orgánoch činných v trestnom konaní. Túto TK považujem za svoju poslednú,“ povedal Kičura na tlačovej konferencii.

Šéf SŠHR si pred novinármi nedával servítku pred ústa a počas tlačovky niekoľkokrát zvýšil hlas, keď sa ho médiá pýtali na nákup rýchlotestov a ďalších ochranných pomôcok. „Odvaha prichádza s tým, že keď odchádzate, tak nemusíte byť politicky korektný, a ja to využijem. Politická korektnosť sa z mojej strany skončila,“ vyhlásil.

Testy používané vo Wuhane

Kičura pripomenul, že výhrada nového premiéra Igora Matoviča smerovala na nákup rýchlotestov z Číny. Podľa Matoviča kúpila SŠHR 200-tisíc kusov čínskych rýchlotestov v cene 30-euro za kus príliš draho. Kičura sa pôvodne bráni tým, že došlo iba k chybe a 200-tisíc je počet balení, pričom v každom má byť testov 20. Dnes vysvetľoval, že vo včerajšej stresovej situácii nemal všetky informácie a že naozaj ide o 200-tisíc kusov špičkových testov, ktoré boli kúpené za trhovú cenu.

Šéf správy hmotných rezerv tvrdí, že predmetný rýchlotest je odporúčaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Vyrába ho podľa Kičuru renomovaná čínska firma a použitý bol aj pri identifikovaní nakazených vo Wuhane, kde sa koronavírus vlani v decembri rozšíril prvýkrát.

Podľa Kičuru nešlo o predražené testy, ale o najlepšiu možnú ponuku na trhu, ktorý podľa neho využil situáciu a tento druh tovaru jednoducho zdražel. Dodal, že od čínskej firmy vyrábajúcej testy bude dodaná dokumentácia kvality. Ak nebude spĺňať požadované kvality, tak bude objednávka 200-tisíc rýchlotestov zrušená.

Vyšetrovanie NAKA a synov nákup bytov

Kičura informoval, že už bol v súvislosti s nákupom spomínaných rýchlotestov vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA), ktorá začala vo veci vyšetrovanie. Výčitku premiéra, že na skladoch SŠHR neboli v čase jeho návštevy žiadne ochranné pomôcky proti koronavírusu zdôvodnil Kičura tým, že jednoducho boli distribuované hneď, ako dorazili.

Kičura je vyšetrovaný ako podozrivý z viacerý trestných skutkov. Šéf hmotných rezerv sa vyjadril aj k medializovanej kúpe bytov svojím synom. K veci povedal, že síce je pravda, že jeho syn kúpil dva staršie byty, ale dodal že mu na to hotovosť poskytol on s manželkou, pretože mu ako 20-ročnému banka nechcela požičať peniaze.

Presnú cenu bytov odmietol prezradiť s tým, že by mohol poškodiť záujem svojho syna alebo by mohol narušiť vyšetrovanie v tejto veci. „Principiálne som sa rozhodol, že to nepoviem koľko stáli,“ uviedol s tým, že ide o dva byty s rozlohou približne 50 a 60 metrov štvorcových.

Mediálne ma zarežú

Keď jedna z novinárok položila otázku k údajnému dodaniu pol milióna rúšok od J&T správe hmotných rezerv, Kičura zvýšil hlas. Následne sa za to ospravedlnil a vysvetlil, že SŠHR s tým nič nemá. „Pán premiér mi povedal, že ma mediálne zarežú, podľa mňa to bude ešte horšie, ale ja sa budem brániť,“ uviedol.

Na otázku, či sa ako bývalý sudca s pozastavenou funkciou vráti do talára povedal, že sa do justície nevráti, pokiaľ nebude očistený od všetkých podozrení a obvinení. Dodal, že to tak skoro zrejme nebude. Vypovedať o nákupe testov majú na NAKA aj jeho kolegovia zo SŠHR.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...