Vírus je výmysel bielych, hovoria. Na prisťahovaleckých predmestiach Paríža majú problémy s dodržiavaním karantény

Migranti v Paríži (Zdroj: SITA)

Parížska polícia bojuje s problémami na severnom predmestí Paríža Saint-Denis. To je známe vysokým počtom prisťahovalcov aj kriminalitou. Mnoho obyvateľov zo Saint-Denis neverí, že koronavírus im môže ublížiť a nedodržiavajú nariadenia o karanténe, ako sú sociálny odstup a nosenie rúšok.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron 16. marca vyhlásil celoštátnu karanténu. Ľudia tak môžu vychádzať zo svojich domov len na nákup potravín, liekov a na športovanie. Väčšina ľudí tieto nariadenia vraj dodržiava, v parížskom predmestí Saint-Denis je však situácia ďaleko odlišná, píše denník Le Temps.

Plné ulice, rady na pošte či zábava v baroch a kaviarňach. Aj tak opisujú situáciu v Saint-Denis, kde obyvateľstvo tvoria prevažne prisťahovalci. Vysoká je tu aj koncentrácia ilegálnych migrantov, ktorí podľa správ francúzskych úradov tvoria 8 až 20 % obyvateľstva.

Belošský výmysel

„Ničomu nerozumejú. Niektorí dokonca hovoria, že tento vírus je výmysel belochov, aby vypratali ulice,“ posťažoval sa pre Le Temps muž strážiaci vchod do miestnej lekárne. Väčšie skupiny ľudí sa taktiež stretávajú v miestnom nákupnom centre či v iných prevádzkach, pričom len niektorí z nich nosia rúška.  

Minulú stredu informoval denník Le Parisien, že až 10 percent všetkých pokút v krajine za porušenie karantény bolo minulú stredu vydaných práve v Saint-Denis. Polícia však priznáva, že je prakticky bezmocná. Napriek pokutám mnohí ľudia karanténu ignorujú a niekedy sa ju policajti ani neodvážia narušiteľom karantény udeliť.

Nevzdávame to

„Nemožné, nemôžeme si to dovoliť,“ odpovedá jeden príslušník na otázku, prečo neskontrolujú skupinu čiernych mladíkov debatujúcich na ulici. „Odradiť? To sa snažíme robiť, zameriavame sa najmä na matky s deťmi a starších ľudí,“ dodáva policajt.

Pri otázke, prečo im neudelia spomínanú pokutu vo výške 135 eur, policajt vysvetľuje, že sa to jednoducho nedá. Pri pokuse pokutovať takýchto ľudí by vraj mohlo dôjsť k hádke a k rozchodu veľkého davu, čo by len podporilo potenciálne šírenie koronavírusu.

„Nevzdávame sa. Ale taktiež vieme, kde títo ľudia žijú a ako žijú. Dôsledná karanténa je pre nich proste nemožná,“ pripúšťa príslušník polície. V susednom predmestí La Courneuve také problémy nemajú.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Poľsko uvoľní väčšinu obmedzení proti koronavírusu na verejnosti

Poľsko uvoľní väčšinu obmedzení proti koronavírusu na verejnosti

Od soboty nebudú platiť limity na počet zákazníkov v obchodoch, reštauráciách a kaderníctvach, o týždeň neskôr budú môcť otvoriť kiná i divadlá. Poľsko začne v sobotu s ďalším uvoľňovaním obmedzení na verejnosti, ktoré zaviedlo proti šíreniu nového koronavírusu...