Matovič na mňa môže nadávať, koľko chce, ale to ľuďom nepomôže. Chŕli zlo, nevie povedať ani obyčajné ďakujem, hovorí Pellegrini

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 vystúpil premiér Igor Matovič a aj jeho predchodca Peter Pellegrini. Hoci nestáli tvárou v tvár, ale každý rečnili samostatne, podľa očakávaní si nič nedarovali. Šéf OľaNO skritizoval napríklad nedostatok testov, zatajovanie informácií o nich či diletantizmus prekrývaný tlačovkami. Najpopulárnejší politik Smeru zase odvetil, že odmieta, aby niekto klamal v priamom prenose a vraj by jeho náprotivkovi nezaškodilo popri kritike povedať aj obyčajné ďakujem.

Matovič sa v úvode relácie posťažoval na nedostatok práce v laboratóriách a nechal sa počuť, že „testovanie za posledné týždne bolo umelo tlmené“. Predošlá vláda tiež vraj zatajovala niektoré informácie ohľadne testov.

„Peter Pellegrini bude možno nabudúce kandidovať na Oscara v Amerike,“ povedal zase so zreteľom na to, že minulá garnitúra podľa neho hrala na verejnosť divadielko.

Nepáčil sa mu ani predošlý export zdravotníckych pomôcok do Číny a nedostatok respirátorov typu FFP3, ktoré by ako jediné skutočne ochránili lekárov.

Diletantizmus prekrytý mnohými tlačovkami

Nový predseda vlády tiež skritizoval absenciu plánu pri náraste chorobnosti a podľa neho ide o absolútny „diletantizmus“, ktorý bol prekrývaný „tromi tlačovkami denne“.

Na otázku, či bude jeho kabinet sprísňovať opatrenia, odvetil, že by to nebolo zodpovedné, nakoľko nemá k dispozícii dostatok informácií vzhľadom na krátky čas strávený v úrade. Vraj by sme však mohli ísť cestou Českej republiky, kde sú nariadenia ešte prísnejšie.

Navrhoval zatvoriť hranice skôr

Dôležité však je, aby boli opatrenia zosúladené rozhodnutím vlády, napríklad v otázke otváracích hodín supermarketov alebo pravidiel platiacich v hromadnej doprave, ktoré si doteraz kompetentní určovali samostatne.

Pochválil tiež občiansku spolupatričnosť, ktorá sa prejavuje napríklad pri svojpomocnom šití rúšok alebo zabezpečení nákupov pre seniorov.

Premiér tiež podotkol, že svojmu predchodcovi navrhoval hranice zatvoriť skôr a myslí si, že pokuty by sa mali zvýšiť po vzore susedných krajín ako sú Maďarsko či Česko a kontrolu karantény navrhuje riešiť pomocou spolupráce s mobilnými operátormi.

Pellegrini: Budem sa snažiť neskĺznuť na jeho úroveň

Lídra Obyčajných ľudí a predsedu vlády na konci relácie vystriedal v kresle jeho predchodca Peter Pellegrini, voči ktorému smerovalo množstvo Matovičových výčitiek.

Na úvodnú otázku moderátora Norberta Dolinského o tom, či sa mu po odchode z úradu uľavilo, expremiér odvetil, že jemu sa s „nástupom pána Matoviča na premiérsky post až tak neuľavilo“, lebo ho pozná. Vraj bude jeho kroky veľmi pozorne sledovať, no poprial mu i tak všetko dobré.

Mrzelo ho tiež, že Matovič nevyslovil ani „také obyčajné ďakujem“ narozdiel od ďalšieho hosťa Borisa Kollára, čo podľa neho svedčí o určitej úrovni a štábnej kultúre. „Budem sa snažiť, aj tu u vás, držať sa pod kontrolou a neskĺznuť na jeho úroveň.“

Ohradil sa aj voči slovám víťaza volieb o tom, že na koronavírus sa málo testuje a že niektoré informácie sú dokonca utajené, nakoľko vraj všetci v procese robia toľko, koľko vládzu. „Odmietam, aby tu niekto v priamom prenose klamal,“ dodal Pellegrini a vraj sa s takýmito „blbosťami“ z úst Matoviča nevie vyrovnať.

Nás zachraňujú opatrenia, nie testy

Pripomenul tiež, že Slovensko dnes nezachraňujú testy, ale zatvorenie všetkých inštitúcií či zariadení, kde by sa mohlo schádzať väčšie množstvo ľudí, čo sme urobili podstatne skôr ako ostatní. „Toto nás zachraňuje a posúva k tej lepšej časti sveta, nie to, či sme urobili 3-tisíc alebo 8-tisíc testov,“ skonštatoval politik Smeru. Ak by to bolo naopak, dnes by sme tu vraj mali stav ako v Taliansku.

K otázkam nedostatku zdravotníckeho materiálu sa vyjadril spôsobom, že o respirátoroch typu FFP2 a FFP3 sa mu už „mesiac sníva“, no je veľmi ťažké zohnať ich. Vraj do úvahy prichádza dohoda s Českom, na základe ktorej by sme z Prahy do Bratislavy vozili pomôcky, ktoré naši susedia dopravia k sebe leteckým mostom z Číny.

„Na mňa a mojich kolegov môže premiér nadávať, koľko chce, ale to ľuďom nepomôže,“ dodal neskôr na margo kritiky Igora Matoviča, ktorý vraj len „chŕli síru a zlo“ a nevyzdvihol nič dobré, čo jeho kabinet spravil.

Oplatí sa budovať vzťahy na všetky strany

Oponoval aj kritike kvôli absencii plánu a opýtal sa rečnícku otázku, ktorá krajina plán má, nakoľko s takouto epidémiou sa vraj svet ešte nestretol. Chýba vraj v Taliansku, Nemecku, všade.

Nastupujúcej vláde tiež odporučil, aby si budovala dobré vzťahy na všetky svetové strany, nakoľko sa to môže ukázať ako prospešné. Ako príklad použil budovanie dobrých vzťahov s Čínou zo strany českej hlavy štátu Miloša Zemana a naopak ich poškodzovanie zo strany Andreja Kisku, napríklad prijatím tibetského duchovného Dalajlámu.

Pellegrini k záveru pripomenul, že pri hospodárskych problémoch bude úlohou vlády zachraňovať nielen firmy, ale aj zamestnancov. „Pretože my musíme mať v prvom rade na pamäti človeka, potom ekonomiku,“ povedal politik s tým, že na Západe to robili opačne, preto sú čísla na Slovenku, v Maďarsku či Poľsku také, aké sú. „Lebo my sme mali ekonomiku na druhom mieste,” dokončil.

— TOD

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...