Jankovskej labutia pieseň

Monika Jankovská (Zdroj: SITA)

Divák bez znalosti kontextu by po tlačovke dnes už bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej mohol mať pocit, že médiá a opozícia doslova vyštvali uznávanú odborníčku a matku dvoch synov z Ministerstva spravodlivosti. Tá sa sama odvolávala na mediálny lynč a obťažovaním svojej rodiny odôvodnila svoje rozhodnutie odísť z funkcie. Jankovská však zrejme nie je žiadne neviniatko a viaceré indície poukazujú na jej prepojenia na mafiu a oligarchov.

Jej obhajoba o mediálnom lynči bez toho, aby bolo dokázané, či s Marianom Kočnerom vôbec bola v kontakte, bola pochopiteľná. Pri dokázaní opaku sa však toto tvrdenie môže stať veľkým problémom nielen pre ňu, ale i pre stranu Smer, za ktorý bola na ministerstvo nominovaná. Tak ako fakt, že nechcela uviesť, či odovzdala nový alebo starý telefón. Ak by totiž šlo čisto o mediálny lynč a Jankovská by nemala čo skrývať, tak by odpoveď na túto otázku nemala byť pre extajomníčku problémom.

Jankovská a Kočner

Na jednej strane stojí tvrdenie Jankovskej, že s Kočnerom sa nikdy nevidela a ani si sním nepísala. Na strane druhej méme tvrdenie, ktoré priniesla TV Markíza, že vyšetrovatelia majú vyše tisíc správ medzi Jankovskou a Kočnerom. Ten ju v komunikácii s Alenou Zsuzsovou označil za svoju opičku.

Jankovská sa v tomto prípade bráni, že Kočnerov telefón bol tri mesiace bez dozoru a mohol mať k nemu prístup ktokoľvek. Spochybnila aj integritu Petra Tótha, ktorého nazvala elitným SiSkárom. Na celej situácii je zaujímavé, že sudkyňa a štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti označila Kočnerovu pravú ruku za elitného SiSkára, bez použitia minulého času.

Jankovská má minimálne pravdu v tom, že dôkazy proti nej zatiaľ naozaj neboli nijako podložené. No na Západe by sa už pri náznaku takejto aféry verejný činiteľ vzdal svojej funkcie. Samozrejme, médiá a opoziční politici celú aféru používajú na vytĺkanie politického a spoločenského kreditu. Pri úrovni sebareflexie v Smere je však mimoriadne náročné si predstaviť, že by sa niekto vzdal funkcie bez verejného tlaku.

V neprospech Jankovskej hrá predovšetkým jej nechuť priznať, aký telefón odovzdala. Nehovoriac o tom, že nikdy nemala byť nominovaná do danej funkcie, keď dlhodobo existujú podozrenia z jej napojenia na mafiánsku skupinu Čongrádyovcov.

Čo to môže znamenať pre Smer

Pre Smer môže byť Jankovská prvým reálnym prepojením na kriminálne aktivity Mariána Kočnera. Preto sa od vytĺkania kapitálu z Kočnerovej Threemy celá kauza môže posunúť k ozajstnému prepojeniu na stranu a jej vrcholných predstaviteľov.

Na druhú stranu komunikácia tejto situácie za Smer zrejme nemohla byť iná. Jankovská nebola odsúdená a zatiaľ ani nie sú známe žiadne informácie o jej činnosti smerom ku Kočnerovi. Preto poďakovanie a slová o dobre odvedenej práci z úst Roberta Fica politicky dávajú zmysel.

Jankovskej osud je v nadchádzajúcich voľbách prepojený s osudom Smeru. Pokiaľ sa preukáže jej kriminálna činnosť s Marianom Kočnerom, protivníci vládnej strany o muníciu nebudú mať núdzu.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...