NATO chce, aby sme dávali na obranu viac aj počas pandémie

Jens Stoltenberg (Zdroj: SITA)

Globálna pandémia spôsobená koronavírusom nie je podľa vedenia Severoatlantickej aliancie (NATO) dôvod na to, aby štáty dávali na obranu menej. Uviedol to generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého armády v takýchto chvíľach pomáhajú zvládať situáciu, poskytujú podporu zdravotníckym zložkám a zabezpečujú logistiku. Analytik Eduard Chmelár nesúhlasí.

NATO očakáva, že členské štáty aliancie zachovajú svoje výdavky na obranu aj v súčasnej situácii aspoň na úrovni na akej boli pred vypuknutím globálnej pandémie spôsobenej koronavírusom Covid-19. Šéf NATO Jens Stoltenberg vyzval, aby členovia severoatlantického paktu napriek otrasom na finančných trhoch a škodách na ekonomike napáchaných koronavírusom neokresávali výdavky na obranu.

Armáda podľa Stoltenberga pomáha zmierňovať dôsledky pandémie a nemala by byť preto pripravovaná o finančné prostriedky. „Vidíme, že v mnohých krajinách aliancie poskytujú ozbrojené zložky podporu,“ povedal a pripomenul úlohu armády napríklad v logistike, strážení hraníc či poskytovaní zdravotnej starostlivosti vo vojenských zariadeniach.

2 percentá na armádu aj počas pandémie

Koronavírus sa v Európe rýchlo šíri a len v Taliansku už zabil viac ľudí ako v Číne, keď si vyžiadal vyše 3400 životov a číslo nie je vôbec konečné, keďže talianske úrady hlásia ešte stále vyše 33-tisíc pacientov. Viac ako 4400 ľudí sa už v Taliansku vyliečilo.

Pri prezentácii výročnej správy NATO Stoltenberg nezabudol ani v tejto situácii vyzvať členské štáty, aby pokračovali v plnení svojich záväzkov a dávali na obranu 2 % HDP požadované alianciou. To však nerobí väčšina krajín NATO, napríklad ani Nemecko a Spojené štáty, tento postup dlhodobo kritizujú. Podľa najnovšej správy dávalo vlani 2 % HDP na obranu len 8 z 29 členských krajín aliancie.

„Keď sa spojenci v NATO rozhodnú dávať na obranu viac, robia to preto, že žijeme v stále neistejšom a stále ťažšie predvídateľnom svete. To sa nezmenilo, preto očakávam od spojencov, že budú pokračovať v plnení svojich záväzkov,“ vyhlásil Stoltenberg.

Výzva na občiansku neposlušnosť

Požiadavky šéfa Severoatlantickej aliancie ostro kritizuje analytik, mierový aktivista a zakladateľ hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár.

„V situácii, kedy sa rúca svetová ekonomika a všetky zložky spoločnosti od podnikateľov a zamestnancov cez nemocnice a školy až po divadlá či športové kluby zápasia o prežitie, nejaký fanatik vykrikuje, že to najdôležitejšie je v tejto chvíli zbrojenie aj za cenu ľudských životov. Nikdy v dejinách sa neodhalila pravá tvár NATO v celej svojej ohavnosti až na kosť tak ako dnes,“ píše Chmelár na svojom facebookovom profile.

Podľa analytika starý svet zomiera a jeho predstavitelia sú neschopní pochopiť, že na to, aby sme sa vyrovnali s následkami šírenia koronavírusu, budeme musieť naopak znížiť výdaje na zbrojenie. „Ak náš svet vedú takíto zvrátení ľudia, je to priam výzva na občiansku neposlušnosť, lebo ich nemorálnosť zoči-voči prebiehajúcej tragédii až kričí do nemých tvári tisícov obetí. Treba si s plnou vážnosťou uvedomiť, že toto sú predstavitelia starého sveta, ktorý čím viac odumiera, tým viac je agresívnejší,“ myslí si Chmelár.

ČÍM RÝCHLEJŠIE STARÝ SVET ODUMIERA, TÝM JE AGRESÍVNEJŠÍDnešné vyhlásenie generálneho tajomníka Severoatlantickej…

Gepostet von Eduard Chmelár am Donnerstag, 19. März 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter