Pre koronavírus klesá znečistenie ovzdušia, hlásia vedci

Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

Úroveň znečistenia ovzdušia sa v niektorých regiónoch znížila o skoro polovicu, uvádzajú vedci. V dôsledku pandémie niektoré fabriky nevyrábajú a jazdí menej áut, čo sa podieľa na zlepšení kvality vzduchu. Výskumníci dokonca odhadujú, že úroveň emisií oxidu uhličitého je zrejme najmenšia za poslednú dekádu, ak nie aj viac.

Úrovne emisií oxidu uhoľnatého aj oxidu uhličitého značne poklesli, hlásia výskumníci z New Yorku. Môže za to pokles priemyselnej aktivity aj menej áut na cestách v dôsledku svetovej pandémie koronavírusu, informuje BBC.

Vedci taktiež predpokladajú, že v máji, kedy býva úroveň emisií vo svete najvyššia pre rozklad listov, budú svetové emisie najnižšie za poslednú dekádu. Napomáhajú k tomu aj rôzne opatrenia po celom svete, ktoré zaviedli krajiny v boji proti šíreniu koronavírusu.

Veľký význam malo obmedzenie dopravy či už leteckej alebo cestnej. V New Yorku sa to prejavilo poklesom cestovania o 35 percent. Na pár dní vďaka tomu poklesli emisie oxidu uhličitého o takmer 50 percent.

Práca z domu

Podobný trend je možné sledovať aj v iných krajinách, najviac v Číne a Taliansku. V oboch krajinách došlo k poklesu rôznych druhov emisií vrátane dusičnanu uhoľnatého. Ten je spájaný najmä s priemyselnou aktivitou.

Negatívny trend zrejme uvidíme v spotrebe elektriny a tepla, keďže milióny ľudí z dôvodu pandémie pracujú domu. Avšak spomínaný pokles dopravy a priemyselnej výroby bude mať v konečnom dôsledku pozitívny efekt na emisie, veria vedci.

Bude, prirodzene, záležať na tom, ako dlho potrvá pandémia a skrz to aj rôzne obmedzenia, ktoré zaviedli jednotlivé štáty. „Uvidíme, ako dlho potrvá pandémia a aké vážne bude spomalenie ekonomiky, najmä v Spojených štátoch. Ale pravdepodobne tento rok uvidíme pokles vo svetových emisiách,“ uviedla profesorka Corinne Le Quéréová z Univerzity Východu Anglicka.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter