EÚ si už našla dôvod, prečo jej počas pandémie klesá dôvera – Áno, je to Rusko

Vladimír Putin (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Európska únia pri riešení aktuálnej hrozby tápa a dôkazom toho je aj jej najnovšie obvinenie vonkajšieho nepriateľa, ako inak, Ruska. Vo svetle všetkých informácií, ktorých obsah a zdroj dnes na 100 % poznáme a čo všetko sme ako kontinent pri tejto kríze urobili a neurobili, to vyznieva skutočne tragikomicky.

Pokiaľ ste mali doma nachystaný zoznam potenciálnych vinníkov, na ktorých budú európske mocenské štruktúry zvaľovať vinu za vlastné podcenenie koronavírusu, po včerajšku si na ňom môžete odfajknúť to najdôležitejšie – Putina.

„Odohráva sa významná dezinformačná kampaň ruských štátnych a prokremeľských médií, ktorá sa týka choroby Covid-19,“ hovorí sa podľa agentúry Reuters v dokumente Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVA), ktorú založila Európska únia.

Cieľom tejto kampane má byť prehĺbenie krízy verejného zdravotníctva v západných krajinách. Vraj je to súčasťou širšej ruskej snahy rozvrátiť našu európsku spoločnosť.

Podľa správy sa na šírení týchto dezinformácií podieľajú aj internetové účty previazané s Ruskom. Tie sa vraj snažia podsúvať teórie, v zmysle ktorých je koronavírus vytvorený človekom a ide o zbraň Západu. Ich cieľom je údajne budovať nedôveru v schopnosti talianskych úradov, pričom obviňujú kapitalistov zo snahy na víruse zarobiť.

Skutočne len z Ruska?

Pred pokračovaním si dovolíme pripomenúť, že autori článku neveria v umelý pôvod vírusu COVID-19, no je faktom, že túto teóriu presadzovala na TA3 aj česká molekulárna biologička Soňa Peková. Tiež treba zdôrazniť, že Taliani situáciu naozaj nezvládajú (nie vinou správ z Moskvy) a do boja s vírusom preto povolávajú aj lekárov a sestry na dôchodku.

O ruskej politike si samozrejme nemusíme robiť zbytočné ilúzie a nie je vylúčené, že podobné snahy skutočne prebiehajú, ale je zarážajúce, ako sa do popredia stavajú teórie o vonkajšom nepriateľovi v čase, keď náš primárny, sekundárny a možno aj terciárny problém leží niekde úplne inde.

Ak máme situáciu zjednodušiť, pravdou je, že koronavírus úraduje v Európe nie kvôli cudzím dezinformáciám a Rusku, ale kvôli našim vlastným dezinformáciám a nám – štátom starého kontinentu a EÚ. Akékoľvek vonkajšie faktory tu majú minimálny dopad.

Koľko odborníkov, toľko názorov = chaos

Tak napríklad. Ešte na konci minulého mesiaca tvrdila eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakides, že sa nachádzame vo fáze, kedy dokážeme koronavírus kontrolovať a zamedziť jeho šíreniu. Bolo to pár dní predtým, ako Taliani vyhlásili najväčšiu karanténu vo svojich dejinách.

V rovnaký deň český docent biochémie a prorektor Karlovej univerzity pre vedeckú činnosť Jan Konvalinka napísal, že sa nebojí vírusu, ale našich reakcií. Skritizoval populistov, zatváranie hraníc a masové nákupy spoluobčanov. Vraj si stačí umývať ruky či jesť zeleninu a ovocie.

Prešli tri týždne a ľudia umierajú kúsok (Bergamo v Taliansku) od nás takým tempom, že ich z mesta na kremáciu vyváža armáda v nákladných autách. Nuž, asi nebohým nikto nepovedal, že majú jesť ovocie.

V pozitívnom duchu sa vyjadrila aj šéfka mikrobiológie Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Václava Adámková, podľa ktorej chorobu nafukujú médiá a nemala problém ani s odporúčaním cesty do Talianska mladým ľuďom, pokiaľ budú dodržiavať hygienu. Jej názory a názory Konvalinku pritom hltali státisíce občanov.

Podobné zľahčujúce postoje a prognózy odborníkov sa u nás striedali s apokalyptickými scenármi o miliardách infikovaných a mýlili nielen verejnosť, ale aj vrcholových politikov do takej miery, že absolútne netušili, ako sa správať. Toto bola reálna dezinformačná kampaň, ktorá nás paralyzovala, a spôsobili sme si ju primárne my – Slovensko, Česko, Európa či Západ, nie Rusko.

Tí, ktorí o našich životoch rozhodujú, nebývajú v Kremli

Dnes už našťastie mnohí lídri pochopili, že nestojíme pred sezónnou chrípkou, ale pred vírusom, ktorý by – v prípade, že by sme nezasiahli – položil náš zdravotnícky systém, ekonomiku a zrejme zabil niekoľko desiatok tisíc Slovákov (opäť pripomínam Taliansko, kde aj napriek zastaveniu spoločenského života zomrelo takmer 500 ľudí za 24 hodín).

Iní politici a predsedovia vlád, ako Boris Johnson, Pedro Sanchéz, Ursula von der Leyenová aleboo Mark Rutte, to nepochopili stále a ešte minulý týždeň si so žiadnymi prísnymi opatreniami ťažkú hlavu nerobili. A prezradíme vám niečo – opäť to nie sú Rusi.

To, že sa centrum pandémie dnes presunulo do Európy, je predovšetkým maslo na hlave Európskej únie s jej nedotknuteľnými princípmi slobodného trhu a voľného pohybu osôb bez kontroly či niektorých národných vlád, ktoré stratili úctu k ľudskému životu, nie Ruska.

— Tomáš Dugovič/Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Sexuálna kauza jednej knihy

Sexuálna kauza jednej knihy

KOMENTÁR ANTONA CHROMÍKA Viacerých možno prekvapilo vyhlásenie otcov arcibiskupov Oroscha a Bobera na knihu Láske sa treba učiť,..

Slovenské psycho

Slovenské psycho

KOMENTÁR Myšlienke o tom, že najväčším kritikom Igora Matoviča z roku 2020 je Igor Matovič z roku 2019, bolo včera učinené..