EXKLUZÍVNE SNS pôjde do volieb aj s novými tvárami z kresťanského prostredia, prezrádza Hrnko

Anton Hrnko (Zdroj: SITA)

Ohrozí SNS návrat expremiéra Vladimíra Mečiara do politiky? Aké prekvapenia si národniari pripravili do ďalších volieb? A aké chyby si priznávajú? Na tieto aj ďalšie otázky Denníku S odpovedal podpredseda SNS Anton Hrnko.  

Pán poslanec, ako by ste hodnotili komunikáciu Mariána Kočnera, ktorá uniká z vyšetrovacieho spisu. Do akej miery ide o správu o stave republiky a do akej miery sú tieto úniky legitímne a akceptovateľné?

V prvom rade, všetci tí, ktorí sa na tom podieľajú, patria do kategórie ľudí, ktorí maria vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka. Pravdepodobne niekomu veľmi záleží na tom, aby sa táto vražda v skutočnosti nevyšetrila. Druhý moment, existuje tu masívne páchanie trestného činu, pretože podľa našich zákonov, ak sa človek dostane k utajovanej skutočnosti, musí ju okamžite odovzdať príslušným orgánom a nesmie sa do nej ani len pozrieť, nie to ešte aby ju využíval. A po tretie, ide o vytrhávane vecí z kontextu. To umožňuje tým, ktorí tieto veci vyťahujú, dávať vlastnú náplň. A hádam najpodstatnejšie je to, že Kočnerov telefón bol vyše pol roka u človeka, ktorý má moju minimálnu dôveru. A vrcholom jeho skazenosti bolo, keď bol novinárom a zároveň šéfom kontrarozviedky.

Naznačujete, že by Peter Tóth mohol odovzdať mobil s vyfabrikovanou komunikáciou?

Ja to pokladám za veľmi pravdepodobné, hoci nie som ani vyšetrovateľ, dokonca ani prokurátor a sudcom nebudem nikdy. No takisto by som nikoho neodsudzoval, pokiaľ by tieto veci neboli preukázané.

Akú by mal Peter Tóth motiváciu pre toto konanie?

Podľa môjho názoru je motivácia jednoznačná. A to zabezpečiť porážku národných síl v budúcich voľbách.

Ale Tóth sa doposiaľ na svojom portáli Ďateľ.sk vyjadroval tak trochu, povedzme, pronárodne a konzervatívne. A taktiež vo viacerých prípadoch útočil na médiá hlavného prúdu.

Človek, ktorý sa raz ponorí do spravodajských služieb, pri ňom už neviete, ktorá je jeho pravá tvár.

Pri kočneriáde a jej vplyvu na politiku sme už viackrát počuli o roli spravodajských služieb. Hovoril o tom aj Robert Fico. Sú nejaké indície, dôkazy, ktoré by toto potvrdzovali?

Vy ste už videli, aby spravodajská služba po sebe zanechávala stopy?

Tak, stále sa hovorí o stopách ruských tajných služieb…

Ja si napríklad myslím, že tá hystéria, ktorá vznikla v Spojených štátoch okolo ruského zasahovania, vyplývala z niečoho úplne iného. Viete, ja nepochybujem o tom, že napríklad Jeľcin bol výtvorom cudzích spravodajských služieb a ani o tom, že Rusi nejakým spôsobom vplývali na voľby v USA. Ale podstata tej hystérie je, že v Amerike si mysleli, že majú na farebné revolúcie patent a monopol. A teraz zistili, že to nemusí byť celkom pravda.

Na Slovensku máme vlastné spravodajské služby a vy máte určite prístup k informáciám, ku ktorým sa bežný smrteľník nedostane. Dá sa potvrdiť alebo vyvrátiť rola zahraničných spravodajských služieb?

Čo chcete odo mňa počuť?

No, napríklad, či sa k tomuto nateraz môžete vyjadriť?

Nie, v tomto smere musím povedať, že Slovenská informačná služba si plní svoju povinnosť tak, ako si ju plniť má a o svojich zisteniach informuje len oprávnené osoby. Ja nie som prijímateľ správ SIS.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala na odstúpenie štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Podľa vás táto požiadavka nie je na mieste?

Bolo by to na mieste, keby sa dokázalo, že to, čo sa v tej komunikácii nachádza, je pravda. Toto by sa v právnom štáte nemalo stať. Prezidentka by mala byť trochu opatrnejšia vo svojich vyjadreniach.

Pri Jankovskej sa však objavilo už viacero problémových záležitostí. Spájala sa už s Čongrádyovcami a násilným prebratím istého podniku v Trenčíne. Nie je komunikácia s Kočnerom poslednou kvapkou?

Aj oficiálne orgány povedali, že by to nebolo spravodlivé. V tomto štádiu je to záležitosť strany Smer, či bude alebo nebude robiť nejaké opatrenia. Najhoršie však je, ak sa niekto postaví do úlohy vyšetrovateľa, prokurátora, či sudcu, ako to robí napríklad pán Matovič či pán Kiska, ktorí by mali byť pre svoje kauzy sami v trestnom konaní.

Podľa vás teda ide o súčasť predvolebného boja.

Určite.

Napísali ste, že v budúcich voľbách sa bude rozhodovať o národnom a etnickom charaktere nášho štátu. V akom zmysle?

Slovensko, aj na základe genetických informácii, je krajina, ktorej 80% obyvateľov sú dedičmi prvej usadlej populácie, ktorá sa v našom priestore usadila pred cca 6000 rokmi. A každá hruda tejto krajiny je pokropená potom a krvou ľudí, ktorí ju obrábali a bránili. Nehovorím, že to boli v tom čase Slováci, tí sa tu po rôznych miš-mašoch, kultúrnych vplyvoch a bitkách začali formovať až v piatom storočí, ale v každom prípade, my sme vlasť zdedili od našich otcov a sme povinní ju minimálne tak, ako sme ju dostali, prípadne rozvinutejšiu, posunúť našim potomkom.

A zrazu niekto príde a povie, že Slovensko nepatrí Slovákom a majú sa sem nasťahovať desaťtisíce ľudí z rôznych kontinentov a kultúr. Pritom tam, kde sa to už stalo, došlo k totálnemu rozvratu bezpečnostného systému štátu. My však chceme, aby Slovensko naďalej ostalo domovom Slovákov a národnostných menšín, ktoré tu dlhodobo žijú.

Myslíte si, že by súčasná opozícia v prípade prebratia moci zaviedla politiku masovej imigrácie? Napríklad Richard Sulík tomu nie je naklonený a Progresívne Slovensko sa síce k imigrácii hlási, ale iba z blízkych krajín.

Viete, ja SaS neverím ani to, že ľudia, ktorí sú jej členmi, majú nos medzi očami. Predovšetkým je to strana oportunistická, ktorá je pre získanie moci schopná urobiť hocičo. Prezident Andrej Kiska sa takisto, ešte keď bol vo funkcii, ale aj teraz ako líder strany, vyjadril, že niekoľko tisíc migrantov by Slovensku neuškodilo. Ale to môže byť tisíc, dvetisíc ale aj stotisíc. Takisto pani prezidentka povedala, že musíme byť solidárni. Ale my máme byť solidárni s bývalými koloniálnymi mocnosťami, ktoré zapríčinili to, čo sa dnes deje?

S kým okrem Smeru si viete predstaviť povolebnú spoluprácu? Počet potencionálnych spojencov SNS sa znižuje. Mostu sa s SMK nedohodol a hrozí, že sa do parlamentu nedostane.

Podľa mňa má Most omnoho väčší potenciál ako SMK. A neviem, ako sa do parlamentu dostanú jednotlivé strany, ale osobne si myslím, že môže nastať patová situácia a nebude možné zostaviť funkčnú vládu. Potom bude treba hľadať netradičné riešenia. V každom prípade, treba prekonať situáciu, keď na Slovensku máme nezmieriteľné tábory politikov, ktorí sa nenávidia a prenášajú to na voličov.

Aké netradičné riešenia máte na mysli?

Tie riešenia sa začnú až deň po voľbách. Verím tomu, že SNS má dostatočný potenciál, aby v parlamente zasadla. A možno bude treba hľadať nejaký kompromis, ktorý spojí aj oheň s vodou, ale musí to stáť na princípoch ústavnosti a byť na prospech obyvateľov Slovenskej republiky.

Ale nemôžeme ísť na to spôsobom, že teraz chceme moc a teraz urobíme všetko pre to, aby sme sa k nej dostali. Takto to nejde. Tento kalkul mi skôr sedí na stranu Alojza Hlinu, ktorý je schopný všetky kresťanské a demokratické princípy poprieť, len aby sa dostal k moci. Ale SNS do tejto polohy nikdy nepadne.

Keď sa retrospektívne pozrieme na 4 roky pôsobenia SNS vo vláde. Čo by ste spravili inak?

V prvom rade, my sme si dali opozíciou vnútiť témy, ktoré sme nikdy nemali vziať…

Napríklad?

Mečiarove amnestie či zmenu spôsobu voľby županov, lebo keby sa šlo podľa starého princípu, koalícia by dopadla omnoho lepšie. Všetci si v tom čase mysleli, že teraz sú na vrchole, ale ono to tak nebolo. Smer prijatím zákona o Mečiarových amnestiách spáchal samovraždu a SNS si dala kopanec do zadku. Preto aj Smer padol zo 40% na 20%.

Takže bývalí voliči HZDS to Smeru spočítali?

Áno, lebo zo 40% padnúť na 20%, to je tá skupina, ktorá už nechcela Mečiara v politike, ale stále si ho vážila ako zakladateľa štátu. A veľa tých obvinení na jeho adresu sú obvinenia zo zlosti. Nie sú to dokázané a potvrdené obvinenia. Viete, ak niekto, kto sa bozkáva s Porošenkom a povie o Turecku, že je ostrovom stability a demokracie, hovorí o režime na Slovensku v roku 1993-1998 ako o zločinnom režime, nie je niečo v poriadku. Nuž, to je skutočne hodné človeka, ktorý bol tak zžitý so svojim prostredím, že keď sa dostal na čelo štátu, tak ten štát nazval mafiánskym štátom. Ja jednoducho nemôžem akceptovať takýto spôsobom politiky. Pretože Mečiar, keď prehral voľby, odovzdal moc bez akýchkoľvek problémov.

Ale predsa je tu ešte nezodpovedaná otázka financovania jeho vily Elektra. Na Slovensku prekvitala mafia.

Áno, mafia prekvitala, ale v Maďarsku, v Poľsku, v Česku…všade.

A u nás nie?

Aj u nás, samozrejme.

Očividne viac, ako v porovnaní s našimi susedmi.

Pozrite sa do Maďarska, ako to tam bolo, či do Česka, koľko ľudí tam skončilo napríklad v sudoch či na dne jazera. A o vzniku tej mafie by sa dali hovoriť zaujímavé historky, pretože my sme mali informácie o tom, kto ju tvoril. Prvé mafiánske zoskupenia vznikli v Dunajskej Strede a Kráľovskom Chlmci. O tom by vám možno vedel lepšie a podrobnejšie hovoriť Bugár.

Prepojenie týchto kruhov na políciu a možno aj niektoré orgány činné v trestnom konaní, vyplývalo z amerických filmov. Najčastejšou formou mafiánskej činnosti bol racketeering. A na to nebola slovenská spoločnosť vôbec pripravená. Viete, základom tohto všetkého boli Havlove amnestie, ktoré bez akejkoľvek prípravy vypustili na slobodu desaťtisíce ťažkých kriminálnikov, ktorí sa nikdy na slobodu nemali dostať. Spoločnosť zostala v strachu a absolútne bezradná voči zločinu. Musíte si uvedomiť aj túto skutočnosť.

Takže to boli podľa vás „pôrodné bolesti“?

Áno, veď v Taliansku, Francúzsku či Nemecku nepôsobí mafia?

Pôsobí.

Takže nehovorte to takým spôsobom, že sa tu nejakí politici snažili o jej vznik. Každý politik sa o niečo snažil. A v každej strane sú ľudia, ktorí sa snažia o plnenie programu, ale aj takí, ktorí vidia príležitosť v tejto strane zbohatnúť. Napríklad taký progresívec Štefunko. Veď ten sa pásol už na SDĽ-ke, pásol sa v Smere a keď mu Smer odstavil vemeno, z ktorého sal mlieko, tak zrazu sa sprotivil. Napríklad Dankovi sa vyčíta, že jeho otec sprivatizoval Lesostav. Ale keď ten podnik skrachoval, prišlo v ňom o zamestnanie 10 ľudí. Beblavého otec sprivatizoval Palmu a keď Palma padla na hubu, prišlo o prácu myslím 240 či 250 ľudí. A to je všetko v poriadku? A sám Beblavý ako štátny tajomník na Ministerstve sociálnych vecí za Kaníka zobral 60-tisíc ľuďom invalidné dôchodky. A on je teraz nová tvár v politike?

Najhoršie, čo sa Slovensku stalo po roku 1990 bolo to, že ľudia uverili, že príde nejaký princ na zlatom koni, ktorý ich od všetkého oslobodí. A tak začali hľadať novú alternatívu zo strán, ktoré sa etablovali po revolúcii. A zvolili si Združenie robotníkov Slovenska (ZRS). No, hotová katastrofa, čo tá strana povyvádzala. Potom prišla Schusterova strana alebo ANO. A teraz sa dozvedáme všetko okolo Pavla Ruska… Toto všetko tvorilo základ koalície, ktorá privatizovala toľko slovenského majetku do zahraničia, že Mečiar by musel 20 rokov vládnuť, aby toľko sprivatizoval.

Mečiar sa však pokúša o návrat. Neohrozí SNS?

To je teoretická vec. Nechcem mu krivdiť, ale on sa musí rozhodnúť, čo chce urobiť. Už raz mu to zlyhalo.

SNS už teraz vedie predvolebnú kampaň. Vidíme billboardy o rekreačných poukazoch, o návrhu 15-percentnej dane pre živnostníkov a firmy s obratom do 100-tisíc eur. Čakajú nás ešte nejaké prekvapenia v tomto smere? Uvidíme nejaké nové tváre ešte pre voľbami?

SNS je jediná kompaktná strana v tomto parlamente, ktorá sa nerozpadla, takže pravdepodobne základ budú tvoriť poslanci, ktorí v NR SR už boli. Ale áno, pribudnú aj nové tváre. SNS vždy stavala na národných, sociálnych a kresťanských princípoch, ale vidiac, čo predvádza Hlina s Kresťanskodemokratickým hnutím, od ktorého sa dištancoval aj jeho zakladateľ Ján Čarnogurský, chceme kresťanský rozmer posilniť. Aby sme dali najavo, že nám ide o to, aby si Slovensko zachovalo svoj etnický, náboženský a kultúrny kolorit.

To znamená, že môžeme na kandidátke SNS očakávať nové tváre z kresťanského prostredia?

Ako sa hovorí u nás na Záhorí – Inšalláh!

— Peter Števkov, Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...