Nepôsobí prírodne. Mohol vzniknúť v laboratóriu a uniknúť, vraví o koronavíruse česká vedkyňa

Ilustračné foto (Zdroj: Pixabay.com)

AKTUALIZOVANÉ Česká virologička Soňa Peková, ktorá vedie laboratórium Tilia, tvrdí, že nový typ koronavírusu Covid-19 nepôsobí ako prírodný. Podľa Pekovej môže ísť o únik vírusu z laboratória, ktorý sa stal nešťastnou náhodou. Že by šlo o biologickú zbraň vylučuje. Vedkyňa sa dostala do sporu s českou vládou, keď otestovala dvoch pacientov pozitívnych na koronavírus a nahlásila to. Ďalšie testy jej boli v ČR zakázané. Napriek tomu prišla s novým, rýchlym spôsobom na odhalenie koronavírusu.

Zaujímavý pohľad na vývoj koronavírusu poskytla Peková v rozhovore pre TA3. Pripomenula, že spočiatku sa v súvislosti s vývojom tohto vírusu hovorilo, že pôvodcami mali byť hady, či šupinavce žijúce v Číne, kde sa nákaza objavila prvýkrát vlani v decembri. Neskôr sa vedci zase domnievali, že najbližší príbuzný tohto vírusu je koronavírus, ktorý pochádza z netopierov.

Peková priznáva, že tento vírus je podobný tomu, ktorý pochádza z netopierov, ale v polovici marca sa jeho názov zmenil z nCOV – 2019 (Covid-19), na SARS-COV–2. Je to podľa nej tým, že na základe testov sa ukázalo, že najbližší príbuzný tohto vírusu je SARS, ktorý sa objavil v roku 2003.

Prírodné to nebude

„Vieme, že (koronavírus) má niektoré sekvencie, ktoré sa normálne v bežných izolátoch koronavírusu nevyskytujú,“ uviedla Peková.

Pripomeňme, že práve vírus SARS z roku 2003 bol skúmaný v laboratóriu v čínskom Wuhane, kde sa ochorenie dýchacích ciest spôsobené novým typom koronavírusu objavilo vlani prvýkrát. Odbor genetického inžinierstva podľa Pekovej dokáže modifikovať vírusy a vytvárať z nich nové. Zdôrazňuje však, že podľa nej nejde v žiadnom prípade o biologickú zbraň, ktorú by niekto úmyselne vypustil.

Podľa Pekovej má nový typ koronavírusu charakteristiky, ktoré nevyzerajú ako prírodný izolát. „Trochu to vyzerá ako únik nešťastnou náhodou z nejakého laboratória, pretože skutočne tam v tom mieste (Wuhane), v tom epicentre je laboratórioum, v ktorom sa s týmto vírusom pracuje a to všetko ukazuje prstom , ale to je na úrovni hypotéz. Ale ten genóm nás trochu presviedča o tom, že prírodný izolát to pravdepodobne nebude,“ tvrdí virologička.

Iná štúdia uverejnená vo vedeckom magazíne Nature však uvádza, že v tomto prípade je nepravdepodobné, že by šlo o vírus, ktorý by bol vyrobený človekom z koronavírusu SARS z roku 2003.

Rýchly test napriek kompilkáciám

Laboratórium Tilia, ktoré Peková vedie, otestovalo v počiatkoch šírenia koronavírusu v Českej republike dva vzorky, ktoré si pacienti nechali súkromne urobiť. Oba boli pozitívne a Peková na ne upozornila úrady. Minister zdravotníctva ČR ju obvinil z neodborného odobrania vzoriek a tvrdil, že Peková skončila v karanténe čo nebola pravda.

České úrady Pekovej zakázali ďalej testovať pacientov na prítomnosť koronavírusu, ale napriek tomu sa jej spolu s kolegami podarilo vyvinúť metódu, o ktorú prejavilo záujem laboratórium zo Spojených štátov. Je rýchlejšia a laboratórium Tilia ju ponúka zadarmo všetkým diagnostickým laboratóriám, ktoré sa riadne identifikujú.

„Vzhľadom na to, že sa na nás obracajú diagnostické inštitúcie z tuzemska, Európy a USA s prosbou o vývoj praktickejšieho a dostupnejšieho testu pre kvantitatívnu Real-Time PCR detekciu vírusu SARS-CoV-2,…., usilovne sme napriek všetkému tu okolo nás na tomto zadaní pracovali,“ píše Peková na oficiálnom facebookovom profile laboratória Tilia.

Pôvodne navrhnutý test je podľa Pekovej pre rutinné testovanie veľkého počtu vzoriek zbytočne komplikovaný. „Vďaka tomu, že máme k dispozícii autentickej izoláty SARS-CoV-2 a tiež dôležité sekvencie, ktoré sú pre tento vírus úplne unikátne, vyvinuli a validovali sme alternatívny test (podľa náležitostí ISO 13485),“ informuje virologička.

Len pripomeňme, že testy, ktoré urobilo Pekovej laboratórium, stoja o polovicu menej ako tie, ktoré nechávajú robiť štátne inštitúcie. 150-tisíc rýchlotestov priviezla česká vláda z Číny.

Svoje kapacity pri testovaní vzoriek ponúkla aj Česká akadémia vied, ktorá by ich dokázala otestovať až 4-tisíc vzoriek denne. Aj to má však háčik. Postup by museli najprv schváliť príslušné orgány, protože inak nemôže akadémia vied pracovať s materiálom pacientov.

The English version follows.Vážení kolegové,Vzhledem k tomu, že se na nás obracejí diagnostické instituce z tuzemska,…

Gepostet von Tilia Laboratories am Samstag, 14. März 2020

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...