Pellegrini v očiach ľudí exceluje. Aj vám už prišlo na um, ako by dnes dopadli voľby?

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

KOMENTÁR Ľudia v západných krajinách budú pre Covid-19 umierať v stovkách či tisíckach denne a Slovensko zatvorilo hranice či prijalo prísne opatrenia už pri prvých potvrdených prípadoch. A ľudia to oceňujú.

„Nie som volič Smeru, ale myslím si, že Pellegrini situáciu zvláda skvele.“ Takéto a iné obdobné reakcie dnes v hojnom počte dotvárajú kolorit slovenského internetu – priestoru, v ktorom Smer vždy prehrával.

A pokiaľ zavítate do najväčšej facebookovej skupiny, ktorá sa u nás venuje pandémii (Koronavírus na Slovensku), vyvalí sa na vás obrázok s premiérovou podobizňou a autor sa vás pýta, ako hodnotíte jeho kroky.

Na príspevok dovedna reagovalo vyše 26-tisíc ľudí (dačo podobné som ešte nevidel) a z toho sa negatívne k jeho prístupu – teda posmešne alebo nahnevane – postavili ani nie tri stovky.

Medzi nimi nájdete množstvo ľudí očividne žijúcich v zahraničí, mladých, ale aj voličov opozície. Teda aj tie skupiny, na ktoré Smer podľa všetkých politologických dát pôsobí ako kryptonit na Supermana. Podobnú popularitu už zrejme žiadny politik tejto strany mať nebude.

Rozhoduje názor masy, nie realita

Znamená to, že predseda vlády naozaj reaguje excelentne? Nutne nie, ale ľudia si to jednoznačne myslia a presne to je smerodajné pri zodpovedaní otázky, ktorú si položíme v závere tohto textu.

Tu si ale dovolím vsunúť výsledky prieskumu, podľa ktorého vníma 94 % našej populácie vládne opatrenia ako rozhodne potrebné alebo skôr potrebné (čo sa samozrejme nerovná chvále premiéra, ale rozumieme sa).

Objektívne však treba vládu skritizovať napríklad za extrémne dlhé čakanie na testy, veľké pochybnosti pri nákupe zdravotníckych pomôcok či neschopnosť reagovať ešte skôr, napríklad hneď v úvode marca.

Slováci však dnes vidia, čo sa na Západe deje a majú pocit (určite nie mylný), že sa vďaka nekompromisnému postoju súčasnej garnitúry môžeme najhoršiemu scenáru vyhnúť.

V ochrane života sme iných vyškolili

Nerád to píšem, ale ak bude fungovať matematika z iných krajín, tak platí, že niektorí európski vrcholoví politici zlyhali tak, že po opadnutí tejto epidémie by ich mala čakať doživotná basa.

Boris Johnson ešte pár dní dozadu blúznil o tom, že zo svojej krajiny spraví obrovský pokusný labák, Francúzi na svojom území 12. marca organizovali stretnutie niekoľko tisíc šmolkov a Španielov čaká scenár, v rámci ktorého je Taliansko slabý odvar (za 24 hodín tam stúpol počet mŕtvych o 60 % z 300 na 500).

Oproti týmto apokalyptickým a miestami tragikomickým výjavom pôsobí naše zatvorenie hraníc, zakázanie verejných podujatí a zatvorenie podnikov a škôl už pri ôsmich potvrdených prípadoch ako správanie z učebnice politickej zodpovednosti.

Čo tam po nejakých miliónikoch z prípadne predraženého a netransparentného nákupu? Nehovorím, že kradnúť sa v čase pandémie môže, ale vravím vám, ako široká verejnosť v prípade strachu o svoje zdravie a život uvažuje.

A teraz prichádza na rad tá sľúbená otázka. Ako by dopadli voľby dnes?

— Tomáš Dugovič, Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Británia Slovensko primitívne politicky vydiera

Británia Slovensko primitívne politicky vydiera

KOMENTÁR Ľahostajná Británia, v ktorej sa epidemiologická situácia nedá ani len porovnať s tou slovenskou, od nás požaduje pri vzájomnom cestovaní rovnaký prístup, aký zaujímame my k nim. Vzhľadom na okolnosti sa to nedá pomenovať inak ako politickým vydieraním. Zákonitosti postupovania..

Sú to proste pokrytci

Sú to proste pokrytci

KOMENTÁR Poznáte typické správanie psa, ktorý spoza plotu breše a cerí zuby ostošesť, a keď ho pustíte von za bránu,..

V USA vzniká rasistický kult

V USA vzniká rasistický kult

KOMENTÁR Na území Spojených štátov vznikol rasistický kult so všetkými prvkami, ktoré túto odvážnu a donedávna..

Fica je človeku takmer ľúto

Fica je človeku takmer ľúto

KOMENTÁR Robert Fico dnes dokázal zázrak. Vydoloval kúsky empatie aj z tých, ktorým by celé roky nenapadlo, že im bude predsedu..