Ak niekto sám prejaví sebadisciplínu, vysmievame ho. Možno nás teraz ten idiotský zvyk prejde, hovorí Ján Budaj

Ján Budaj (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Víťazstvo hnutia OĽaNO a zostavovanie vlády z kedysi opozičných strán považuje znovuzvolený poslanec Ján Budaj za príležitosť na tretiu vlnu demokracie na Slovensku. V rozhovore pre Denník S hovorí Budaj o nezodpovednosti niektorých ľudí v súčasnej situácii ako aj o úlohách, ktoré Slovensko čakajú po skončení výnimočných opatrení vynútených šírením koronavírusu.

Aké sú vaše priority po zvolení do parlamentu?

Pre mňa to je príležitosť na tretiu vlnu demokracie po rokoch 1989 a 1998. Doterajšia politika si niesla so sebou DNA z éry normalizácie, dúfam v tomto ohľade v radikálnu zmenu. Tie zvyšky totality aj mečiarizmu musia ísť preč! Prial by som si, aby sa znovu vnímala hodnota slova spravodlivosť. Ale aj slova sebadisciplína, dôvera a solidarita medzi ľuďmi, humanita….

Všetko to sú slová vyjadrujúce hodnoty slušnej a demokratickej spoločnosti, o akej bol November. Vtedy sme si nevedeli predstaviť, že by sme tie hodnoty zabudli a na kľukatej ponovembrovej ceste postrácali. Ale stalo sa to. Prišli sme aj o sociálny kapitál, ako spoločnosť sme nahnevaní a bez vízie dobra. Skoro na dne. Nedôvera prevažuje medzi ľuďmi, slovo ani pravidlá neplatia v podnikaní, nedôverujeme ani inštitúciám štátu. Z toho dna sa musíme odraziť. Možno nás k tomu pohne aj šok z pandémie. Voľby 2020 môžu byť bránou zmeny.

Aké problémy podľa vás šírenie koronavírusu prinesie pre budúcu vládnu koalíciu a parlament?

Dosah si ešte nevieme predstaviť. V najoptimistickejšom scenári sa eurozóna dostane do miernej recesie a to zasiahne každého z nás. Na druhej strane – aj táto pandémia má dobrú stránku. Napr. nás núti, ako štáty EÚ, k väčšej disciplíne a vzájomnej solidarite. Musíme si urýchlene vyjasniť spoluzodpovednosť za vonkajšie hranice aj za chovanie vlád pri medzných situáciách podobných ataku COVID 19. Rovnako môže pandémia prebudiť slovenskú spoločnosť. Však pre mnohé doterajšie generácie malo až doteraz napr. slovo disciplína vyslovene negatívne znamienko. Na požiadavku zachovať disciplínu sme zvyknutí reagovať iróniou a odporom. A čo ešte, ak niekto sám prejaví sebadiciplínu, takých vysmievame. Možno nás teraz ten idiotský zvyk prejde.

Podobne blahodarný účinok môže pandémia mať na šíriteľov sprisahaneckých sprostostí o tom, ako nám škodí lekárska veda a farmaceutický výskum. Zo samopaše mnohí šíria pavedecké bludy – ale kto z nich teraz, pri ataku COVID 19, nevyhľadáva odborné rady vedcov, ale sa radšej riadi šarlatánmi a alternatívnymi „vedcami“ z pochybných webov? Takých zrazu niet…

Súhlasíte s doteraz prijatými opatreniami, ktorí Slovensko zaviedlo v snahe zamedziť šíreniu koronavírusu na našom území?

Najrýchlejšie nereagovala vláda, ale župy, konkrétne bratislavská. Potom sa aj vláda rozhodla zavrieť školy, ale nechali otvorené turistické strediská a zjazdovky. Rodičia a deti to zobrali ako šancu na ďalšie jarné prázdniny. A tie strediská praskali vo švíkoch… tá „malá“ chyba zavinila poriadne rozšírenie rizika COVID 19. Takisto sa vláda oneskorila v prezentovaní povinnosti nosiť rúška. Nevraviac, že je jej zodpovednosťou, že rúšok nebolo (a stále nie je) dosť ani pre ľudí z prvej línie. Ale nechcem byť prehnane kritický, aj Pellegriniho vláda čelila tejto situácii prvýkrát.

Čo sa chystáte ako prvé riešiť v parlamente, keď skončí táto kríza?

Prvé nie je, prvým je všetko…ale prvším by určite mali byť opatrenia na boj s korupciou, najmä na súdoch, prokuratúre a v polícii. Ak nás ale dostane pandémia do hlbokej krízy, naliehavé budú hlavne ekonomické a sociálne výzvy. Dnes nikto nevie, čo bude o mesiac. V takej veľkej kríze a neistote ešte nezačínala žiadna vláda.

Aké konkrétne zmeny chystáte? Bude prvá na rane justícia?

Áno, justícia je v morálnom aj funkčnom rozvrate. Tu treba pripraviť ústavné zmeny, ktoré umožnia jej ozdravenie. Okamžite sú potrebné impulzy pre hospodárske oživenie a pre posilnenie zdravotníctva. Naplnili sa tri desaťročia, v ktorých sme sa učili si vládnuť sami, inventúru a nápravu si žiada veľa vecí. Osobne vidím ako naliehavé školstvo a ekologické problémy. Ak sa nimi budeme zaoberať dnes, potom budeme zajtra či pozajtra lepšie čeliť výzvam, na ktoré nás upozorňujú vedci. Je to podobné, akoby sme boli mohli predísť pandémii COVID 19, ale iba by sme čakali, kým udrie. Rozdiel je ale v tom, že dôsledky nevzdelanosti alebo globálne otepľovanie rozvrátia náš každodenný život vážnejšie a neporovnateľne dlhodobejšie než COVID 19.

Vo voľbách ste získali cez 100-tisíc preferenčných hlasov. Čomu to pripisujete? Je to ešte stále tým, že ste zrejme najznámejšou politicky aktívnou tvárou novembra 1989?

Hádam, že nie iba to. Stál som na strane občanov aj po revolúcii a akiste ma krúžkovali najmä tí, čo si to všimli. Napokon, kandidátka OĽaNO mala voličov s najnižším vekovým priemerom, čiže nejeden z nich si Nežnú revolúciu už ani nepamätal. V každom prípade im všetkým ďakujem. Bola to veľká satisfakcia.

Prečo ste vy ani Milan Kňažko, ako jedny z najvýraznejších osobností novembra 89, stále ešte nedostali vyznamenanie od prezidentky, ktoré vás obišlo aj v tomto roku? Neprekáža vám to?

Viac by ma mrzelo to, ak by ma neocenili ľudia. Že by mi nedali dosť krúžkov, aby som sa z toho 147 miesta prekrúžkoval do parlamentu. Pokiaľ ide o metále – Kňažko aj ja sme už dávno nositeľmi najvyšších zahraničných vyznamenaní a nemáme, v tom si trúfam hovoriť aj za Milana, žiaden metálový hlad.

Dúfate, že táto vláda naplní konečne myšlienky novembra 1989?

Vízie Novembra nadväzovali na to najvznešenejšie, čo ľudstvo v tejto sfére vyslovilo. Ako také môžu byť hlavne métou, ku ktorej smerujeme. Ale áno, je tu šanca aj na konkrétne činy, na tretiu vlnu zmien pri budovaní demokracie… Pri prvej išlo o slobodu a ľudské práva. Pri druhej sme mali ukázať, či ctíme demokraciu aj v podmienkach samostatného Slovenska a že chceme patriť do EÚ. Žiaľ až teraz, pri tretej vlne, prichádza k slovu budovanie právneho štátu. Treba dať váhu slovu „spravodlivosť“ a umravniť politické strany aj ich politikov, aby sa už nestavali nad štát. Z fungovania štátu musia zmiznúť mafiánske prvky… a fungovanie štátu by sa malo dostať na tú úroveň kvality, akú si žiada 21. storočie.

Osoba lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča rozdeľuje osobnosti novembra na tých, ktorí ho podporujú vrátane vás a pána Kňažka a tých, ktorí ho kritizujú ako sú Fedor Gál či Peter Zajac. Z čoho tento rozpor plynie?

To by bolo na dlho… Matovič proste vrátil do hry ašpiráciu demokratov prevziať a naplniť víťazstvo, ktoré dosiahli občania na námestiach roku 1989. Nekompromisne sa postavil proti nadvláde bývalých komunistov a hlavne ich špinavých metód, ktoré v našej politike dominovali väčšinu z tých 30 rokov. Preto sa mu podarilo to „saganovské“ finále, strhol voličov. V tej istej úlohe, tzn. odhaliť a zastaviť moc a metódy bývalých komunistov, mali spomínaní politici Gál a Zajac neporovnateľne lepšiu situáciu – a predsa sa tej úlohy vzdali a v politike zlyhali. Iste ich to podnes mrzí. Človek je ale už taký, že ľahšie než priznať si svoje zlyhania nám príde obviniť z nich kohosi iného. Ja ich chápem… tiež sa mi to stáva.

Kritici Matovičovej kandidátky hovoria, že je nesúrodá. Budete vedieť v parlamente spolupracovať napríklad s konzervatívcami z Kresťanskej únie a ťahať za jeden koniec povrazu?

Nie je to tradičná stranícka kandidátka, ale doba sa zmenila. To by si mali všimnúť aj všetci tí akademickí kritici. Táto koalícia má jasnú úlohu – vyčistiť Augiášov chliev. A to môže urobiť napriek tomu, že konzervatívci sedia v jednom klube s liberálmi. A možno práve preto. Možno totiž už aj na Slovensku skončí doba konfesných strán (akou bolo desaťročia KDH). KDH sa väčšinu svojej existencie pokúšalo vniesť do sekulárneho štátu prvky toho klerikálneho. A to bez ohľadu na reálne problémy ľudí, ktoré boli iné. Voliči si dnes hľadajú a krúžkujú kresťanských politikov na rôznych kandidátkach a možno to tak už zostane.

Možno končí aj doba nacionalistických strán. Však ako tu vzniklo také SNS? Zopár zahraničných ľudákov a bývalých komunistov si po revolúcii privlastnilo značku predvojnovej strany SNS a predstierali ochranu Slovákov a Sloveniek, spravidla pred vymysleným nebezpečím. Čudujem sa, koľko rokov im to ľudia brali. Keď sa ale dostali k moci, potom títo prekabátení komunisti chránili nanajvýš ak svoje kšefty. Inak boli pri vládnutí originálni iba ak nekompetentnosťou. Voliči 2020 ich poslali do minulosti, verím, že definitívne. Voľby 2020 boli, myslím, spravodlivým sitom. Ale ozdravenie politickej scény nezavŕšili, skôr ho len začali.

Bolo pre vás vo voľbách niečo sklamaním?

Že ešte toľko ľudí volilo Smer. Chápem to ale ako dôsledok dvojitého šoku, ktorý v čase volebného moratória spôsobili správy o novej vlne migrantov a súčasne o tom, že z epidémie COVID 19 sa stala pandémia, ktorá udrela vo všetkých okolitých štátoch. Tieto alarmujúce zvesti podával posledných 48 hodín pred voľbami líder kandidátky Smeru, Peter Pellegrini, využijúc, že ako premiér sa mohol zjaviť na obrazovkách aj počas moratória. Ale opozícia, tá k týmto novým skutočnostiam už nesmela urobiť ani len tlačovku. A tak sa tisíce voličov, čo by už Smer nevolili, zľakli nových ohrození a volili. Bolo to ale zbytočné, éra nadvlády Smeru sa už nikdy nevráti.

Čo vás naopak vo výsledkoch volieb potešilo?

Nebudem pokrytec, potešila ma nielen veľká účasť, ale aj to, že z peletónu demokratických strán to bola práve kandidátka OĽaNO, ktorá v cieľovej rovinke vyrazila dopredu a urobila 25 % výsledok. Tým sme dosiahli silný mandát, porovnateľný s mandátom SDK z roku 1998. Vtedy sme dosiahli cca 26 %. Silnejší mandát dosiahla spomedzi demokratických strán iba VPN. V prvých slobodných voľbách sme mali 29 %. Ako je teda zrejmé, váha mandátu OĽaNO je porovnateľná s VPN a SDK. Preto sa OĽaNO musí pokúsiť priniesť verejnosti takú silnú zmenu, aby bola porovnateľná s prínosom jej veľkých predchodcov, VPN a SDK. Teraz ide o obnovenie spravodlivosti, o právny štát a kvalitnejšie služby štátu. To je veľká úloha.

Po voľbách sa v diskusiách už neobjavoval Andrej Kiska, ale Veronika Remišová, beriete ju v koalícii už ako novú líderku strany Za ľudí?

Očividne. Pôsobenie Andreja Kisku v slovenskej politike sa asi končí.

Čo hovoríte na predpovede, že vláda na čele s Igorom Matovičom nebude mať dlhé trvanie. Nemáte aj vy tak trochu obavy o súdržnosť štvorkoalície medzi OĽaNO, SaS, Sme rodina a stranou Za ľudí?

Bude to súdržnejšie, než si poniektorí škodoradostníci myslia.

Vylučujete, že by ste sa mohli stať v novej vláde ministrom životného prostredia?

Máme dohodu, že nič o postoch nezverejňujeme, takže žiaľ.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...