Z kostola je dočasná márnica, pohreby sú zakázané a cintorín zatvorený. Takto to vyzerá v talianskom Bergame

Pohreb obetí koronavírusu v talianskom meste Bergamo (Zdroj: SITA)

V Taliansku sa koronavírusom Covid-19 nakazilo už takmer 28-tisíc ľudí. Ich počet zo dňa na deň stúpa a rastú aj počty mŕtvych. Ochoreniu dýchacích ciest spôsobenému koronavírusom podľahlo len z pondelka na utorok ďalších 349 ľudí a počet obetí tak prekročil 2100. V Lombardii nastávajú problémy s pochovávaním zosnulých.

60-miliónové Taliansko má najstaršiu populáciu v Európe a po Číne je druhou krajinou najviac zasiahnutou koronavírusom. Pre veľký počet starých ľudí je žiaľ Taliansko druhé aj v počte mŕtvych.

Márnice nemocníc v Lombardii začínajú byť preplnené. Tradičné pohreby sú v celej krajine zakázané v rámci vládou zavedených opatrení, ktoré zakazujú hromadné stretávanie sa.

V silne katolíckom Taliansku je zrušenie tradičných cirkevných pohrebov problém. Veriaci sa často nevedia zmieriť s tým, že sa so svojimi zosnulými blízkymi nemôžu rozlúčiť tak, ako by chceli. Vláda zakázala všetky náboženské ceremónie vrátane pohrebov, aby zabránila ďalšiemu šíreniu ochorenia. Úrady povolili, aby sa na pohreboch kňazi pomodlili spolu s pár smútiacimi.

Kostol sa zmenil na márnicu

V meste Bergamo, ktoré leží v severotalianskej Lombardii, začali telá obetí koronavírusu presúvať do tamojšieho kostola a premenili ho na dočasnú márnicu. Starosta bol nútený zastaviť pochovávanie na miestnom cintoríne. Od druhej svetovej vojny sa niečo také stalo v meste prvýkrát.

Kremácia je stále povolená, ale vzhľadom na veľké množstvo obetí sa v bergamskom kostole začínajú hromadiť rakvy. Niektoré z nich čakajú na kremáciu aj 5 dní, pretože spopolnenie jedného tela trvá viac ako hodinu. „Chce to čas a mŕtvych je veľa,“ uviedol pre New York Times jeden z kňazov, ktorý v kostole pôsobí.

O enormnom náraste počtu obetí koronavírusu v severotalianskom meste svedčí aj smutný fakt, že nekrológy v miestnych novinách zabrali po minulom týždni celých 10 strán. Za jediný týždeň zomrelo v Bergame 385 ľudí.

Obetí koronavírusu v celom Taliansku je už viac ako 2100 a ich počet bude s veľkou pravdepodobnosťou ďalej narastať. Stále liečených je vyše 23-tisíc pacientov s týmto ochorením a 2700 nakazených sa zatiaľ vyliečilo.

Taliansko patrí v Európe ku krajinám najviac postihnutým koronavírusom. Vysoký počet obetí na životoch je spôsobený aj vysokým vekom tamojšej populácie. Ochorenie dýchacích ciest, ktoré Covid-19 vyvoláva, je totiž nebezpečnejšie pre starších ľudí a pacientov s inými diagnózami, ako je napríklad cukrovka či astma. Smrteľné však môže byť aj pre mladších ľudí a nákaza sa objavila už aj u malých detí.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter