V Snine vyrobia denne 500 až 1 000 rúšok, záujem je ale podstatne väčší

Cestujúci vo vlaku s rúškami na ústach (Zdroj: SITA)

Mesto Snina rieši aktuálny problém s nedostatkom rúšok ich výrobou vo vlastnom mestskom sociálnom podniku. Krajčírska dielňa pôvodne vznikla na šitie folklórnych predmetov a krojov, po vypuknutí pandémie však zmenila výrobný program a začala vyrábať ochranné rúška, o ktoré je momentálne veľký záujem.

Ako agentúre SITA potvrdil konateľ Mestského podniku Snina Ján Pčola, skúšobne začali s výrobou tvárovej ochrany vo štvrtok minulý týždeň. Od piatka sú v plnej prevádzke. „Šičky pracovali aj počas víkendu. Aktuálne máme päť krajčírok, ktoré denne ušijú od 500 do 1 000 rúšok,“ informoval Pčola, podľa ktorého je ale záujem omnoho väčší. „Nestíhame vyrábať, asi ako všetky krajčírske dielne. Máme strašne veľa objednávok, rádovo v desiatkach tisíc kusov. Je problém už aj zabezpečiť materiál, aby sme mali vôbec z čoho šiť,“ poznamenal.

Ako dodal Pčola, objednávky prichádzajú z viacerých strán. „Som veľmi prekvapený, že u nás objednáva už aj Policajný zbor, ktorý má nedostatok, objednávajú fakultné nemocnice veľkých miest, ako je napríklad Trnava, kardiologické centrá a aj firmy,“ konštatoval. Celkovo by aktuálne potrebovali vyrobiť 30-tisíc rúšok. „Ak by sme všetkých chceli uspokojiť do desiatich pracovných dní, tak by sme potrebovali vyrábať denne tritisíc kusov a viac,“ uviedol Pčola.

Niektoré zákazky preto už presunuli aj na ďalšie krajčírskej dielne v meste. Zároveň sa snažia počet šičiek zvýšiť aspoň na desať. „Záleží to ale aj od vybavenia krajčírskej dielne. Potrebovali by sme stroje. Dostali sme už ponuku od jednej spoločnosti na zapožičanie šijacích strojov a na základe toho budeme uvažovať o rozšírení podľa toho, koľko strojov budeme vedieť pre šičky zabezpečiť,“ uviedol Pčola. Mestský podnik sa pritom snaží zabezpečiť aj dodávky materiálu. „Máme momentálne ten problém, že sme mali objednávky aj z Čiech. Vieme, že tam sú prísnejšie pravidlá a nevieme, či budú púšťať dodávky, ktoré nám majú zabezpečiť tovar. Niektoré objednávky z Čiech už máme vyplatené, ale nevieme sa s nimi aktuálne spojiť, či nám ich vôbec dodajú, alebo nie. Ale skúšame to, samozrejme, aj inde,“ poznamenal.

Hlavným odberateľom rúšok je Mestský úrad v Snine. Ako agentúre SITA potvrdila primátorka Daniela Galandová, prioritne začal mestský podnik riešiť požiadavky na zabezpečenie rúšok pre zamestnancov mesta. „Dbáme na bezpečnosť zamestnancov, takže už od dnešného popoludnia budú všetci zamestnanci mať túto dôležitú výbavu pri svojej činnosti tak, aby štandardné služby, ako sú opatrovateľská, rozvoz stravy seniorom a hendikepovaným a aj ďalšie, mohli byť ďalej poskytované,“ skonštatovala primátorka s tým, že vďaka mestskému podniku majú rúška k dispozícii do troch dní od vyhlásenia mimoriadnej situácie. „Vlastne sme si vyriešili v dobrom čase problém sebestačnosti. Takéto možnosti ostatní nemajú, lebo distribúcia jednorazových rúšok je komplikovaná,“ dodala Galandová.

Rúška pritom podľa nej zabezpečujú pre takmer 200 zamestnancov. Potvrdila tiež záujem z ostatných samospráv. „Viem, že veľký záujem prejavili aj ostatné samosprávy, ktoré sa rovnako boria s tým, kde si majú zabezpečiť rúška. Záujem je aj z okolitých obcí nášho okresu, ale aj väčších miest z iných okresov a štátnych inštitúcií, ktoré chcú po 300 až 500 rúšok. Požiadavky sú vskutku veľké,“ skonštatovala Galandová.

K rúškam sa ale dostanú aj obyvatelia Sniny. Pôvodne uvažovaný osobný odber v priestoroch mestského sociálneho podniku síce podľa Pčolu vzhľadom na aktuálny vývoj zrušili, ľudia si ale môžu rúška objednať pri odbere od desať kusov. „V rámci mesta Snina budeme zabezpečovať rozvoz na základe telefonickej alebo e-mailovej objednávky,“ doplnil Pčola. Cena jednovrstvového rúška je pritom 1,99 eur, dvojvrstvového rúška 2,69 eur. „Rúška sú zo stopercentnej bavlny, takže sú ekologické, majú možnosť byť viacnásobne použité. Nie sú to medicínske rúška, spĺňajú však predpoklady pre základnú ochranu,“ dodala primátorka.

Ako doplnila, mestský úrad je v týchto dňoch uzavretý. V obmedzenom režime funguje iba pokladňa, podateľňa a matrika. „Dali sme rázne opatrenie s tým, že mimoriadne činnosti ako evidencia obyvateľov pri narodení a úmrtí sú vykonávané. Inak činnosť vykonávame prednostne e-mailom a telefonicky,“ uviedla Galandová. Zároveň podotkla, všetky ostatné služby pokračujú. Týka sa to opatrovateľskej služby pre zdravotne hendikepovaných, rozvozu obedov pre seniorov a tiež mestskej dopravy a pohrebnej služby.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...