Pellegrini: Nehanbime sa nosiť ochranné rúška alebo odmietnuť osobný kontakt

Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) sa vyjadril k hrozbe nového koronavírusu Covid-19 a poprosil občanov, aby rešpektovali opatrenia, ktoré prijala vláda, ústredný krízový štáb a ďalšie štátne orgány.

Nejde tu o žiadnu svojvôľu štátu, ale výlučne o snahu zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu vírusu na Slovensku,“ uviedol vo vyhlásení na RTVS. Pripomenul tiež, že s pandémiou takéhoto rozsahu zatiaľ Slovensko nemá skúsenosť.

Pellegrini odmietol umelé vyvolávanie paniky a jej zneužívanie na politické ciele. „Slovenská republika a jej orgány robia maximum pre to, aby svojich občanov chránili pred následkami nákazy. Okrem opatrení ústredného krízového štábu konajú i obce, mestá a župy. Každé jedno zdravotnícke zariadenie sa stará o to, aby malo dostatok ochranných pomôcok, prístrojov i lekárov. V tomto zápase budeme zo všetkých síl pokračovať,“ ubezpečil premiér. Zároveň poprosil ľudí, aby obmedzili na nevyhnutnosť svoje sociálne kontakty, trávili čo najviac času doma a dodržiavali pravidlá osobnej hygieny. „Nehanbime sa nosiť ochranné rúška alebo odmietnuť osobný kontakt a podávanie si rúk s našimi kolegami a priateľmi,“ pokračoval.

Občania by sa podľa predsedu vlády mali správať tak, akoby každý z ľudí, s ktorými prídu do styku, mohol byť nakazený infekčnou chorobou a nechcú ju od neho dostať. A naopak, sami konali tak, akoby boli nositeľmi tejto choroby a nechceli ňou nakaziť ostatných. Pellegrini vyzval ľudí, aby mali na pamäti pravidlo „ako sa budeme správať dnes, tak bude pandémia vyzerať o dva týždne“. Na záver pripomenul, aby ľudia nezabudli na solidaritu a schopnosť vzájomne si pomáhať a poďakoval všetkým za zodpovednosť, súdržnosť a „ochotu prispieť k čo najlepšiemu zvládnutiu skúšky, pred ktorou dnes Slovenská republika stojí“.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia. Doteraz bolo na Slovensku potvrdených 30 prípadov ľudí nakazených koronavírusom. Svetová zdravotnícka organizácia považuje šírenie koronavírusu za pandémiu.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter