Šírenie koronavírusu v Európe je cenou za Schengen, tvrdí Václav Klaus

Václav Klaus (Zdroj: SITA)

Uznávaný ekonóm a bývalý český prezident Václav Klaus v komentári na portáli iDnes.cz píše o dôsledkoch šírenia koronavírusu Covid-19. Globalizovaný svet je podľa Klausa zraniteľný.

V úvode článku na portáli iDnes Klaus priznáva, že síce nie je epidemiológ a nechce o úmrtnosti, smrtnosti alebo nákazlivosti tohto ochorenia špekulovať, ale varuje, že infekčnosť koronavírusu je mimoriadne vysoká. Poukazuje pritom na problém otvorených hraníc, ktoré štáty EÚ teraz čiastočne zatvárajú.

„Veľmi zreteľne sa ukazuje výška ceny za nadmernú otvorenosť sveta, za to, že na hraniciach nemusíme ukazovať pas. Je to cena za Schengen, teda za Európu bez hraníc, čo sme sa niektorí snažili nahlas hovoriť už dlhé roky,“ píše Klaus.

Český exprezident analyzuje aj debatu, ktorá sa o koronavíruse a jeho šírení rozbehla v spoločnosti, na internete a najmä na sociálnych sieťach. „Sme svedkami nie dobre definovaného rozhrania medzi bagatelizováním epidémie na strane jednej a narastajúci panikou na strane druhej,“ uviedol.

Karantény podľa Klausa koronavírus síce neporazia, ale na druhej strane prispejú k tomu, že sa ochorenia rozložia v čase a to umožní zdravotníckemu systému, aby to postupne zvládal. Exprezident dodáva, že ekonomické dopady šírenia koronavírusu a následných opatrení proti nemu nebudú malé.

„Zraniteľnosť dnešného globalizovaného sveta je obrovská, blíži sa zraniteľnosti človeka s vážnou pľúcnou chorobou. Očakávajme nielen nemalé dôsledky krátkodobé, pretože ide o veľký exogénny šok ako na ponukovej, tak na strane dopytu ekonomiky, očakávajme aj dlhodobé dôsledky v smere ďalšieho posilnenia úlohy štátu v ekonomike a ďalšieho potlačenia trhu,“ predpovedá Klaus.

Bývalá hlava Českej republiky pripomína, že potlačovanie slobôd býva dôsledkom všetkých vojen, kríz a mimoriadnych udalostí. „Ide o to, aby v kríze zavedené opatrenia nezostala navždy, ekonómovia sa na základe skúseností bojí tzv. Efektu západky (čo sa raz zaviedlo, zostane navždy),“ varuje Klaus.

Európa sa podľa Klausa recesii po koronavíruse určite nevyhne a narušenie obchodných vzťahov v globalizovanom svete bude a už dnes je veľmi zreteľné.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...