Dlho sme to brali na ľahkú váhu a vtipkovali o tom. Neurobte rovnakú chybu, varuje Češka žijúca v Taliansku

(Zdroj: SITA)

Druhou najhoršie zasiahnutou krajinou novým koronavírusom Covid-19 je po Číne Taliansko, kde počet prípadov raketovo narástol od prepuknutia nákazy na konci januára na súčasných viac ako 15-tisíc nakazených. Viac ako tisíc ľudí už v Taliansku chorobe podľahlo a 1200 sa vyliečilo. Na sociálnych sieťach sa z Talianska objavuje stále viac svedectiev aj od Slovákov či Čechov.

Pred nedávnom sme informovali o skúsenostiach lekára z jednej z preplnených nemocníc v talianskom Bergame neďaleko Milána. Priniesli sme aj svedectvo Slovenky žijúcej neďaleko Verony a teraz sa objavila audio nahrávka, ktorá sa šíri medzi ľuďmi na Facebook. Jej pravosť síce nie je možné overiť, ale je na nej výpoveď Češky, ktorá tvrdí, že žije v epicentre nákazy na severe Talianska.

Žena sa v úvode nahrávky predstavuje ako Míša a pozdravuje svojich kamarátov, ktorých vyzýva, aby jej svedectvo z oblasti zasiahnutej koronavírusom zdieľali a šírili ďalej. Hovorí, že žije 17 kilometrov od severotalianskeho mesta Biella. Češka varuje, aby ostatné krajiny neurobili rovnaké chyby ako spravilo spočiatku Taliansko, ktoré podľa nej pomerne neskoro zavrelo školy.

„Ľudia si z toho hrozne dlho robili srandu a my sme sa na tom tiež smiali. Musím povedať, že ešte dva týždne dozadu sme si z toho robili srandu, že to nič nie je, že je to obyčajná chrípka a brali sme to na ľahkú váhu,“ vraví Česka žijúca v Taliansku.

Míša v nahrávke opisuje aj situáciu, ktorá vládne v regióne kde žije a vyzýva, aby ľudia nechodili von a neriskovali tak ochorenie alebo prípadné šírenie nákazy. „Z našej dediny nesmieme prejsť do druhej. Máme tu policajtov, ktorí sa ťa pýtajú, kam ideš a musíš mať na to povolenie… najprv boli zatvorené regióny, ale teraz sú už zatvorené aj dediny,“ opisuje žena opatrenia platné momentálne v celom Taliansku.

Zatvorenie väčšiny prevádzok a barov považuje Češka za správnu vec. „V autobuse jeden nakazený nakazí až 14-16 ľudí počas chvíľky, tak si predstavte, ako rýchlo sa to šíri,“ varuje. Dodáva. Že ide o vážnu vec a tak sa k nej treba podľa nej aj postaviť. Zásoby jedla si jej rodiny stihla údajne urobiť pred tým, ako sa začala nákupná horúčka a ľudia začali vykupovať potraviny z obchodov.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...