Bugára dosadil agent ŠTB, hovorí politický matador Miklós Duray

Miklós Duray (Zdroj: RTVS)

Čo stojí za neúspechom maďarských strán v posledných parlamentných voľbách? V diskusnej relácii RTVS Do kríža sa stretol bývalý poslanec Mikós Duray a šéf online spravodajstva denníka Új Szó Andárs Nagy. Preberali pád Bélu Bugára či rozkol medzi slovenskými Maďarmi.

Do diskusnej relácie RTVS Do kríža prijali pozvanie dvaja zástupcovia maďarskej menšiny na Slovensku. V debate sa stretli bývalý disident a dlhoročný poslanec SMK Miklós Duray a András Nagy, vedúci internetového spravodajstva denníka Új Szó.

Témou bola politická situácia slovenských Maďarov, ktorí sa ocitli prvýkrát v modernej histórii Slovenska bez zastúpenia v parlamente – pred bránami ostala bývalá vládna strana Most-Híd aj strana MKS, ktorá v sebe združila tri maďarské politické subjekty.

Kam miznú hlasy

Duray vidí za výsledkami hlasovania v parlamentných voľbách konflikty medzi Maďarmi, ktoré tu v minulosti nebývali. Nemyslí si, že v minulosti neexistovali rozličné názory u maďarskej menšiny na Slovensku, avšak dnes vníma „rozpad spoločenstva maďarského na Slovensku.” Podľa bývalého poslanca je badateľné už od roku 2002, že Maďari na Slovensku buď prestávajú postupne hlasovať za maďarské strany, alebo hlasovať celkovo.

Nagy podotkol, že oba maďarské tábory získali v týchto voľbách dohromady len 5,9 percent hlasov, pričom ešte na sklonku storočia to bývalo okolo 10 percent. Dá sa podľa novinára hovoriť aj o demografickej zmene, avšak dôležitý je aj fakt, že voliči začali odchádzať od oboch spomínaných politických subjektov.

Bugárova otázka

Na rad došla aj otázka pádu strany Bélu Bugára Most-Híd, ktorá v týchto voľbách získala len 2,05 percenta hlasov. Zrejme najzaujímavejší moment debaty však prišiel vo chvíli, keď sa Duray vyjadril k pozadiu vstupu Bugára do politiky.

„On sa stal predsedom Maďarského kresťanskodemokratického hnutia trocha neskôr, keď vtedajšieho predsedu donútili odstúpiť. Je o tom aj písomný doklad, že Bugára za vtedajšieho predsedu MKDH vybral jeden agent ŠTB,“ hovorí Duray.

Vnútorné konflikty

Pokiaľ ide o konflikt medzi maďarskými subjektami, ten vychádza priamo z Budapešti, myslí si Nagy. Novinár podotýka, že Orbán vládne v Maďarsku od roku 2010 a Most-Híd sa od vzniku označoval za neštandardnú stranu, s ktorou nebude maďarská vláda spolupracovať.

Orbán sa mal taktiež v minulom roku vyjadriť, že Bugárova strana je posledným tŕňom, čo sa týka maďarských strán v Karpatskej kotline. Čo je trochu paradoxom, lebo Orbán síce podporil Pellegriniho, ale naopak, nepodporil Bugára a stranu Most-Híd, ktorá so Smerom bola v koalícii.

Slovensko či Budapešť?

Podľa Duraya má tento konflikt trochu iné pozadie. Poukazuje na vstup OTP a MOLu na slovenský trh okolo roku 2002. S tým súvisí aj podpora Bélu Bugára v roku 2009 k rozhodnutiu, aby založil stranu svoju vlastnú stranu.

Predala teda Budapešť slovenských Maďarov kvôli svojim ekonomickým záujmom? „Skôr by som povedal… že je to tak,“ odpovedá Duray na túto otázku moderátora. Dodáva, že na to prišiel aj Fico, že je to dobrý nástroj na rozbíjanie maďarských politických vzťahov.

Dvojité občianstva

Maďarské strany rozdelila aj otázka dvojitého občianstva, uviedol bývalý poslanec SMK. Duray tvrdí, že v dobe, keď tento zákon prešiel, mali stretnutie starostov a primátorov maďarskej národnosti. Vyslovená bola aj požiadavka nezaoberania sa dvojitým občianstvom, pretože to je záťaž pre slovenských Maďarov.

„Za vlády Ivety Radičovej sa vtedajšia vláda pokúšala eliminovať tento protizákon a je zaujímavé si pamätať, že ten zákon neprešiel…,“ hovorí Nagy a dodáva, že neprešiel kvôli Igorovi Matovičovi a Radoslavovi Procházkovi, ktorí vtedy nehlasovali.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Matovič chce predĺžiť núdzový stav. Kollár to vidí inak

Matovič chce predĺžiť núdzový stav. Kollár to vidí inak

Slovensko podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) nepotrebuje núdzový stav, ale postoj premiéra Igora Matoviča vraj chápe. Predseda vlády chce predĺžiť núdzový stav, aj po jeho skončení, aj keď viacerí ústavní právnici upozorňujú, že by..