Filipínsky prezident: Belosi naozaj nemajú hanby!

Rodrigo Duterte (Zdroj: SITA)

Kontroverzná hlava ázijského ostrovného štátu Rodrigo Duterte sa pri príležitosti prednášky o plánovanom rodičovstve obul do netradičného súpera. Je ním Island, ktorému tým vracal ranu z nedávnej minulosti.

Ťažisko prezidentovho vystúpenia však spočívalo v lokálnom probléme. Filipíny sa totiž už dlhodobo boria s problémom extrémne vysokej pôrodnosti mladých dievčat. Dáta ukazujú, že tehotenstvo sa medzi dospievajúcimi ženami vyskytuje až v jednom prípade z piatich.

“Zaväzujem sa, že sa budem usilovať, aby prezident vydal nariadenie, ktoré uzná tehotenstvo mladistvých za národnú sociálnu krízu,” povedal tajomník pre sociálno-ekonomické plánovanie Ernesto Pernia.

Gravidita v skorom veku na úkor pracovnej produktivity je totiž obrovskou záťažou na sociálny systém, obzvlášť v tak chudobnom štáte, akým sú Filipíny.

Tento stav Duterte pripisuje do veľkej miery katolicizmu, nakoľko práve vďaka jeho vplyvu bola antikoncepcia v krajine celé desaťročia odmietaná. Prezidentov odpor voči náboženstvu navyše umocňuje fakt, že v mladosti podľa vlastných slov čelil obťažovaniu zo strany kňaza.

Účinnou metódou v boji proti nechcenému tehotenstvu je podľa neho osveta v oblasti ochrany pri sexuálnom styku. V žiadnom prípade to však nie sú potraty a dôvod prečo ich odmietnuť ilustruje na príklade Islandu.

V tomto severskom ostrovnom štáte totiž môžu ženy legálne umelo potratiť svoje nenarodené deti až do 22 týždňov tehotenstva, hoci po 16 týždňoch musí jednotlivé prípady schváliť vláda. Ultrazvuk pritom dokáže detegovať tlkot srdca plodu už po šiestich týždňoch.

„Island povoľuje zabitie plodu v lone matky až do 6 mesiacov. Sk*rvysyni,“ povedal Duterte. „Belosi naozaj nemajú hanby a napriek tomu ma učia, čo mám robiť,“ dodal.

Pochopiť, prečo má prezident ťažké srdce práve na Islanďanov pritom nie je ťažké. V Rade OSN pre ľudské práva totiž niekoľko týždňov dozadu viedol severský ostrovný štát úsilie o vyšetrenie jeho vojny proti obchodovaniu s drogami.

Jej súčasťou bol aj akýsi lov na dílerov zakázaných látok a návrhy na ich mimosúdne zabíjanie. Podľa odhadov táto prísna protidrogová politika stála život už niekoľko tisíc ľudí.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...