Salviniho prehra. Črtá sa nová vládna koalícia bez neho

Matteo Salvini (Zdroj: SITA)

Vedenie talianskej opozičnej Demokratickej strany podporilo Giuseppeho Conteho na post potenciálneho premiéra novej vládnej koalície s antisystémovým Hnutím piatich hviezd (M5S). Po niekoľkých dňoch horúcich vyjednávaní s M5S členovia Demokratickej strany v stredu hlasovali v prospech Conteho druhého mandátu. Viesť by mal tvoriacu sa neistú koalíciu dvoch bývalých súperov. Demokrati však nie sú v otázke spojenectva jednotní.

Líder demokratickej strany Nicola Zingaretti sa ešte v stredu stretne s prezidentom Sergiom Mattarellom. Informovať ho bude o zámere vytvoriť koalíciu s Hnutím piatich hviezd. Cieľom je vyhnúť sa predčasným parlamentným voľbám. Očakáva sa, že prezident odobrí Contemu mandát v stredu alebo vo štvrtok ráno.

Conte minulý týždeň v Senáte oznámil, že odchádza z premiérskej funkcie. Dôvodom jeho kroku bolo rozhodnutie ministra vnútra Mattea Salviniho stiahnuť podporu jeho vláde a žiadať hlasovanie o nedôvere. Salvini, ktorý sa už sám videl v premiérskom kresle, chcel vyvolať predčasné voľby, aby využil rastúcu popularitu jeho Ligy a zároveň zúročil klesajúcu podporu svojho koaličného partnera, Hnutia piatich hviezd.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

Belgicko od pondelka otvorí bary a reštaurácie

V Belgicku budú od pondelka otvorené bary a reštaurácie, ktoré zatvorili pred viac ako dvoma mesiacmi v rámci obmedzení na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Stane sa tak v súvislosti s ďalšou fázou uvoľňovania obmedzení. Premiérka Sophie Wilmes v..