Tenista Kučera: Moje vyjadrenia o migrantoch boli zbytočne nafúknuté

Karol Kučera (Zdroj: youtube.com)

ROZHOVOR Jeden z našich najlepších športovcov a šéftréner Národného tenisového centra (NTC) Karol Kučera vkročil do politiky len pred pár týždňami ako šestka na kandidátke hnutia OĽaNO, ktoré neskôr ovládlo parlamentné voľby. Ako zladí súčasnú prácu s výkonom mandátu? Čomu by sa rád v NR SR venoval? Ako razantnú zmenu v jeho živote vníma okolie a ako s odstupom času hodnotí mediálnu kritiku svojich politicky nekorektných vyjadrení? To všetko sa dočítate v krátkom rozhovore pre Denník S.

Ako váš volebný úspech zmenil atmosféru vo vašej rodine a blízkom okolí?

Pri kandidatúre mi niektorí priatelia volali s obavami, iní sa naopak tešili, ale všetci ma podporovali. Teraz po víťazných voľbách prevládajú pozitívne očakávania. Pre mňa je však najdôležitejšia podpora v rodine a tej sa mi dostáva dostatočne.

V súčasnosti pôsobíte ako šéftréner Národného tenisového centra. Neobávate sa, že sa budete musieť tohto postu kvôli časovej vyťaženosti vzdať?

Áno, už to mám s mojím zamestnávateľom na Slovensko tenisovom zväze (STZ) vydiskutované, že ako šeftréner v NTC samozrejme končím, keďže sa chcem svojmu mandátu poslanca venovať naplno a zodpovedne a z časových dôvodov preto nebude možné, aby som stíhal obe zamestnania.

Po triumfe OĽaNO ostala tá najliberálnejšia časť Slovenska extrémne nespokojná. Novinár Arpád Soltész hovorí o obave z umlčiavania médií a dokonca sa chystal antifašistický protest. Máte pre to vysvetlenie?

Myslím si, že v prvom rade treba rešpektovať výsledky volieb.

Ste spokojný so zložením Národnej rady a koaličnými partnermi? Nemrzí vás pri niektorej zo strán, že sa do parlamentu nedostala, možno aj na úkor OĽaNO?

Myslím si, že v súčastnosti nie je možné zostaviť úplne ideálnu vládu. Vždy nejaká skupina ľudí bude nespokojná. Pre mňa sa však chystajúca sa a pravdepodobná vláda, až na pár drobností, k ideálu približuje, a preto som aj nesmierne rád, že môžem byť toho súčasťou.

Vašou prioritou pri výkone mandátu má byť rozvoj športu na Slovensku. Ako hodnotíte súčasný zákon o športe? Nie je nastavený tak, že niektoré športy sú znevýhodnené? Budete mať záujem o post v predmetnom výbore Národnej rady?

Myslím si, že zákon o športe, tak ako bol pôvodne vymyslený, je spravodlivý. Na druhej strane sa riadim zásadou, že vždy sa dá všetko vylepšovať. Avšak podľa môjho názoru novelami a neodbornými zásahmi sa zákonu o športe počas vlády Smeru skôr ublížilo.

Myslím si, že týmito zásahmi práve utrpeli najmä niektoré menšie športy. Budem sa uchádzať o členstvo vo výbore NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, prípadne o členstvo vo Fonde na podporu športu.

Minulý rok vznikol dokonca aj Fond na podporu športu. Ako ho hodnotíte?

Na jednej strane kvitujem navýšenie prostriedkov do športu. Na druhej však fond zatiaľ nemá pre rozdelenie peňazí žiadne jasné pravidlá. Som určite za systémové rozdeľovanie finančných prostriedkov. Rád by som zmenil účel fondu napríklad na financovanie obnovy infraštruktúry telocviční na školách. Tam vidím obrovskú dieru.

Zákonodarca musí byť pri výkone svojho mandátu ale pomerne „multiodborový“. Akým iným témam, okrem športu, by ste sa chceli venovať a čo by ste v týchto sférach navrhli?

Už odpoveď na predošlú otázku sa týkala odboru školstva. Bol by som nesmierne rád, keby sa postupne zvyšoval počet hodín telesnej výchovy na školách, lebo si myslím, že súčasné dve hodiny týždenne je opäť skôr hanba vlády Smeru. Naše deti si potrebujú vytvárať vzťah k športu a zdraviu už od malička.

Nedávno ste sa stretli s mediálnou kritikou kvôli vašim facebookovým vyjadreniam. Za niektoré ste sa ospravedlnili. Zmenilo sa niečo aj na vašich samotných hodnotách vo vzťahu k migrácii, LGBT agende alebo politikom ako Matteo Salvini alebo Viktor Orbán?

Bolo to zbytočne nafúknuté. Keďže som chcel vyvolať diskusiu na FB najmä ohľadom imigrantov, použil som ako „správny novinár” (smiech) možno trochu nevhodný, do oči bijúci nadpis, či oslovenie. Za to som sa aj ospravedlnil.

Myslím si, že v súčasnosti sa skoro každý štát v EÚ stavia veľmi zodpovedne k tomu, akých migrantov si do krajiny vpustí, vrátane Slovenska. To je pre mňa postačujúce. Sám som sa vždy považoval za solidárneho človeka. Myslím si, že Slovensko má momentálne úplne iné problémy a priority, ktorým sa treba venovať.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...