Pročko: V parlamente si dám rúško a sadnem si ďalej od Blahu

Igor Matovič a Jožo Pročko (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Ak si Igor Matovič uvedomí, že nemôže o všetkom rozhodovať sám, ale spoľahne sa na ľudí, ktorí aj v kampani ukázali silu a jednotu, budeme dobrý klub. To, že niekto odíde, nijako ovplyvniť nemôžem. Ale je mi jasné, že to závisí na prístupe Igora Matoviča k ľudom, hovorí pre Denník S zvolený kandidát do parlamentu za OĽaNO a zabávač Jožo Pročko.

Ako hodnotíte výsledok volieb, prekvapil vás?

Posledné tri dni pred voľbami mi chodili správy typu: nebola som voliť idem teraz, nikdy som nevolil, ale idem voliť, volil som ĽSNS idem voliť Vás, denne mi chodili stovky takýchto správ. Cítil som, že to bude dobré. Prekvapil ma vysoký podiel SMERU. Ale potom som si uvedomil, že voliči, ktorí odišli k Harabinovi a Druckerovi sa vrátili. Aj preto pohoreli títo páni a, samozrejme, aj od SNS SMER prebral voličov, a preto Danko nie je v parlamente. Populisticko-propagandistická SMERácka volebná kampaň mobilizovala verných voličov. Ale na druhej strane mobilizovala aj ľudí, ktorí už mali až po krk SMERáckych zlodejín.

Čo vás na výsledku najviac potešilo?

Občianska vôľa ľudí túžiacich po zmene, po rovnosti, po spravodlivosti. Tieto voľby ukázali, že vyhrali ľudia nie politické strany.

Pri Igorovi Matovičovi je známe, že sa mu rozpadajú poslanecké kluby.
Myslíte si, že klub tento raz vydrží ako-tak súdržný do konca volebného obdobia?


Ak si Igor Matovič uvedomí, že nemôže o všetkom rozhodovať sám, že nebude grafik, premiér, hospodár, manažér, aranžér, textár a čo ja viem čo všetko stíhal pred tým, ale spoľahne sa na ľudí, ktorí aj v kampani ukázali silu a jednotu, budeme dobrý klub. To, že niekto odíde, nijako ovplyvniť nemôžem. Ale je mi jasné, že to závisí na prístupe Igora Matoviča k ľudom. Keď to bude robiť tak, ako to robí posledné tri mesiace, spontánne, s vtipom, inteligentne, ale hlavne ľudsky a zodpovedne, táto vláda bude jedna z najlepších v Európe.

Vydržíte s ním vy do konca?

Môj cieľ je, aby na štátom riadené miesta boli dosadzovaní slušní odborní ľudia s vysokou morálnou vôľou, bez ziskuchtivých ambícií. Ak Igor Matovič dodrží to, čo mi sľúbil, keď ma prehováral, aby som išiel kandidovať, tak budem jeho verný pomocník. Zatiaľ má moju 100 % podporu, aj keď vždy poviem, ak s niečím nesúhlasím. Sú interné veci, ktoré musíme do budúcnosti zosúladiť, ale verím, že sa to podarí. Ja som veľmi spravodlivý človek, a tak ak dám jednému CHALANOVI ARAŠIDOVÉ MASLO, nedám inému MASTNÝ CHLIEB, ale ROZDELÍM ROVNAKO.

Na kandidátke OĽaNO sa dostalo do parlamentu 25 ľudí zo skupiny „kresťanských kandidátov“, ktorí pred voľbami spoločne prijali záväzok, že nedovolia registrované partnerstvá či adopcie párom rovnakého pohlavia. Ako predpokladáte, že sa vám s nimi bude spolupracovať?

Ja som robil prezentačné videá skoro s každým kandidátom. Poznám ich osobne. Sú to normálni ľudia. Nesúhlasím s niektorými ich názormi, ale o tom je OĽaNO. Ľudsky s nimi nemám žiadny problém. A kresťan som aj ja. Verím v Boha. Verím v dobro. Ako miništrant som najradšej nosil krížik na pohrebe. Bolo za to 10 korún.

Arpád Soltész hovorí, že Matovič môže chcieť umlčať niektoré médiá a spacifikovať mimovládky.

Pánovi Soltészovi želám veľa zdravia a pokoja v duši. Jedno maďarské príslovie hovorí: Egy jó ember nem ismeri a haragját a szívében.

Eduard Chmelár tvrdí, že voľby boli konzervatívnou revolúciou.

Pánovi Chmelárovi želám bez akejkoľvek invencie viac pohybu. Konzerva škodí, ja si dávam viac zeleniny.

Niektorí progresívni aktivisti už v Bratislave plánovali protest proti „tmárom a fašistom“, vadia im aj ľudia z vašej kandidátky. Skoro to vyzerá, že voľby nevyhral Matovič, ale Mussolini alebo Kaddáfi.

Ja viem robiť pekné plagáty. Keď treba pomôžem. Sloboda prejavu je pre mňa veľmi dôležitá.

Kto je vám bližší? Boris Kollár a jeho Sme rodina alebo Andrej Kiska a strana Za ľudí?

Aj u Borisa Kollára, aj u Andreja Kisku poznám veľa skvelých ľudí na kandidátke. Boris Kollár aj Andrej Kiska, tak ako Sulík a Matovič, musia ukázať národu, že nádej, ktorá je do nich od ľudí vkladná, bude naplnená. Bez rozdielu medzi nimi.

Chceli by ste byť ministrom kultúry?

25 rokov robím v treťom sektore, sociálnu problematiku poznám podrobne, pomáhame sociálne slabým, zdravotne postihnutým, týraným, organizujem charitatívne podujatia, som skončený učiteľ, učil som a zároveň som aktívne športoval, viedol a trénoval mládež, organizujem kurzy pre deti, vzdelávame mládež, v obecnom zastupiteľstve som osem rokov mal na starosti životné prostredie a Zákon č.17/1992 zb. som študoval ako skriptá, 30 rokov manažujem svoje kultúrne podujatia, organizujem výstavy, koncerty, mám múzeum so 4 500 exponátmi, venujem sa histórii regiónu, s manželkou vedieme vlastnú firmu, ktorá v malej obci zamestnáva 20 ľudí. Ja sa nebojím akejkoľvek práce vo verejnom sektore. Problematiku 4 ministerstiev poznám dobre. Dôležitá ale je na prvom mieste česť. Aby ministerstvo viedol čestný človek. Nekradnúť a rozdeľovať spravodlivo.

Ak budete len poslancom, tušíte v ktorom výbore by ste chceli byť? Vo výbore pre kultúru a médiá?

Zopakujem predchádzajúcu odpoveď. Odborne by som vedel zvládnuť 4 výbory.

Čo prvé spravíte v parlamente?

Zorientujem sa.

Čo konkrétne by ste chceli presadiť?

Zákony, ktoré nebudú ľudí zdierať. A napraviť všetku nespravodlivosť, ktorú občanom Slovenska urobili nenažraní politici.

Tešíte sa na ďalšie diskusie s Ľubošom Blahom?

Neodmietnem ju, ale dám si rúško a sadnem si od neho ďalej. Poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, strašne pľuje, búcha človeka a kope pod stolom.

— Peter Števkov

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...