Koronavírus „zasiahol“ aj progresívnych aktivistov. Rušia protest proti Záborskej a Kollárovi

Ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

Koronavírus a jeho šírenie berú slovenské úrady mimoriadne vážne, zatvárajú sa školy a rušia verejné akcie. Zrušená bola najnovšie aj demonštrácia, ktorú na zajtra (10.03.) plánovali progresívni aktivisti, ktorým sa nepáči, že súčasťou novej vládnej koalície bude Kresťanská únia a Sme rodina Borisa Kollára.

Organizátorom zrušeného protestu proti účasti Borisa Kollára vo formujúcej sa vláde nestačilo, že vo voľbách sa Smer prepadol o takmer 10 percent a skončil ďaleko druhý za víťazným hnutím OĽaNO Igora Matoviča. Aktivistom sa teraz nepáči, že Matovič vzal na kandidátku aj ľudí z ďalších subjektov vrátane Kresťanskej únie, ktorú považujú za ultrakonzervatívnu. Prekáža im aj účasť Sme rodina vo vláde alebo to, že ĽSNS získala v porovnaní s predošlým volebným obdobím o 3 mandáty navyše.

Utorkový protest (10.03.) organizátori zrušili v dôsledku preventívnych opatrení, ku ktorým vyzvala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v rámci prevencie koronavírusu. Podľa udalosti založenej na Facebooku sa po voľbách mnohí tešia z porážky Smeru a z toho, že kotlebovci majú menej percent než predpovedali prieskumy, ale to vraj nestačí.

„V parlamente budú sedieť náboženské fundamentalistky a fundamentalisti, ktorí sa už v minulosti dokázali pri presadzovaní svojich ultrakonzervatívnych zákonov spojiť s fašistami a nacionalistami. Súčasťou vlády a proklamovanej zmeny má byť človek, ktorého vzormi sú krajne-pravicové politiky Marine Le Pen či Mattea Salviniho. Nesmieme sa upokojovať tým, že mohlo byť horšie. Inak dopustíme, že sa fašizoidné tendencie stanú prijateľnou normalitou a súčasťou verejnej diskusie,“ píšu organizátori zrušeného protestu vo svojej výzve.

Aktivisti ďalej píšu, že prejavmi fašizácie spoločnosti nie sú podľa nich iba zelené tričká, symboly a oslavovanie Jozefa Tisa kotlebovcami, ale tento fenomén má podľa nich aj iné, skryté podoby. „Celý politický diskurz sa posúva doprava, čo bude mať za následok silnejúce útoky voči sociálnym opatreniam, znevýhodneným menšinám, reprodukčným právam žien a prehlbovanie sociálneho napätia ako takého,“ píše sa na sociálnej sieti pri zrušenej protestnej udalosti.

Útoky voči sociálnym opatreniam či znevýhodneným menšinám alebo reprodukčným právam žien zo strany formujúcej sa vlády však krátko po voľbách vylúčil Igor Matovič (OĽaNO) poverený zostavením nového kabinetu. Líder hnutia OĽaNO vyhlásil, že nebude so svojimi koaličnými partnermi siahať na sociálne opatrenia prijaté predošlou vládou ani nebude otvárať témy interrupcií alebo registrovaných partnerstiev.

„Hovoríme preto rázne nie náboženskému fundamentalizmu, náckom a ľudákom. Musíme sa aj naďalej týmto novodobým tmárom stavať do cesty. V parlamente, na školách, v uliciach, všade kde to bude potrebné. Aj preto sa chystáme demonštrovať,“ vysvetľujú organizátori protestu, ktorý bol preventívne zrušený po odporúčaní WHO.

Po krátkych prejavoch na námestí SNP sa mali aktivisti vydať na pochod mestom, ale z akcie nakoniec nič nebude. Samotní organizátori podujatie zrušili z preventívnych dôvodov, aby nevytvárali podmienky na prípadné šírenie koronavírusu v dave ľudí. Protestu sa mal zúčastniť aj člen Progresívneho Slovenska Martin Poliačik.

— TOP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...