Za slušné Slovensko: Nespolupracujeme so žiadnymi politickými stranami

Z protestov iniciatívy Za Slušné Slovensko (Zdroj: SITA)

Iniciatíva Za slušné Slovensko tvrdí, že hoci ich činnosť môže mať politické dopady a reaguje aj na politické dianie na Slovensku, nespolupracujú so žiadnymi politickými stranami.

Ako pre agentúru SITA uviedla jedna z hlavných tvárí iniciatívy Eva Lavríková, „v tomto zmysle sme a určite zostaneme nadstranícki, na tom sa v rámci iniciatívy opakovane zhodujeme.“ Zdôraznila, že ich aktivity sú občianskeho a nadstraníckeho charakteru a sú presvedčení, že pre fungovanie demokratickej spoločnosti sú potrebné nielen demokraticky orientované politické strany, ale aj bdelá občianska spoločnosť.

Lavríková taktiež ozrejmila, že keďže iniciatíva Za slušné Slovensko je čisto občianska, vládne medzi jej členmi interná dohoda, že členovia, ktorí aktívne vstupujú do politiky, vystúpia zo všetkých rozhodovacích aj členských štruktúr iniciatívy. „Rovnako to bolo aj v prípade Juraja Šeligu (bývalý predstaviteľ iniciatívy a momentálne člen pripravovanej strany Andreja Kisku Za ľudí, pozn. SITA). V momente, keď sa rozhodol pre vstup do aktívnej straníckej politiky, sme sa s ním rozlúčili a ďalej s ním nespolupracujeme,“ objasnila Lavríková.

Za slušné Slovensko ohlásilo na 20. septembra ďalšie protesty po celom Slovensku. „Od vraždy Jána a Martiny uplynulo vyše 18 mesiacov a počas vyšetrovania tejto vraždy vyšlo najavo množstvo ďalších znepokojujúcich odhalení. Stále trváme na našich dvoch požiadavkách, ktorými sú dôkladné vyšetrenie vraždy a káuz s ňou súvisiacich, ako aj nová, dôveryhodná vláda. Uvedomujeme si, že vo vyšetrovaní došlo k posunu, o to dôležitejšia je však bdelá občianska spoločnosť, ktorá nedopustí, aby sa kauzy obludných rozmerov naďalej zametali pod koberec,“ priblížila Lavríková.

Za slušné Slovensko chce preto podľa jej slov povzbudiť všetkých poctivých vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov, ale aj novinárov, aby sa nebáli vykonávať svoju prácu. „S blížiacimi sa parlamentnými voľbami získava na dôležitosti aj naša druhá požiadavka a potrebujeme zdôrazniť, že chceme vládu založenú na demokratických princípoch, ktorá nie je prepojená na organizovaný zločin. Opäť sa spájame aj s ďalšími iniciatívami naprieč občianskym sektorom – zdravotnými sestrami, vedcami, učiteľmi, umelcami, študentmi, klimatickými aktivistami a ďalšími,“ povedala Lavríková.

Pri otázke agentúry SITA, aké ďalšie aktivity, okrem spomínaných protestov, budú realizovať, odpovedala, že sú presvedčení, že najmä s blížiacimi sa parlamentnými voľbami je dôležité prebúdzanie občianskej spoločnosti. „Všetci túžime po živote v slušnej, spravodlivej a dobre spravovanej krajine. Je však úlohou nás všetkých sa na tom spolupodieľať. Napríklad aj tým, že vo voľbách sa budeme rozhodovať zodpovedne a informovane,“ vysvetlila jedna z predstaviteliek Za slušné Slovensko.

Ako iniciatíva chcú preto mobilizovať ľudí po celom Slovensku, aby sa zaujímali o dianie v krajine a povzbudiť ich, že spolu to zvládneme. „Chystáme noviny, cesty po Slovensku či diskusie. Naši organizátori po celom Slovensku sú aktívni ľudia a spolu máme záujem nielen reagovať na to zlé, čo sa deje, ale aj aktívne hovoriť o témach, ktoré je potrebné riešiť. Chceme ukazovať dobré príklady a priblížiť pohľady odborníkov na témy, ktoré boli opomínané,“ uzavrela Lavríková.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Rokovania o vytvorení jednotnej maďarskej strany sa posunuli dopredu

Počas tohto týždňa pokračovali rokovania medzi Mostom-Híd, Stranou maďarskej komunity (SMK) a hnutím Spolupatričnosť o vytvorení spoločnej maďarskej strany. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Magdeme, rokovania od podpísania memoranda o vytvorení novej strany v auguste..

Odoberajte náš newsletter