Ministrom školstva môže byť Branislav Gröhling. Prevádzkovateľ kaderníckych salónov, známy aj vďaka LGBT aktivizmu

Branislav Gröhling (v strede), Peter Osuský a Lucia Nicholsonová (Zdroj: SITA)

Poverenie Igora Matoviča na zostavenie novej vlády už leží na pracovnom stole a otázka obsadzovania kabinetu je viac než aktuálna. Čo sa týka rezortu školstva, jedným z horúcich adeptov je SaSkár Branislav Gröhling. Je však jeho odbornosť dostatočná?

Tímlíder Slobody a Solidarity pre školstvo pochádza z Partizánskeho, mesta presláveného obuvníctvom, a preto nie je prekvapením, že na strednej škole vyštudoval práve tento odbor.

Ešte pred prelomom milénií sa vrhol na podnikateľskú dráhu v oblasti vizáže, maskérstva a iného. Ako spoločníkovi vo viacerých firmách sa mu tiež podarilo vybudovať sieť kaderníctiev.

Údaje zo životopisu o ňom tiež prezrádzajú, že tento 45-ročný politik v rokoch 2004-2009 vyštudoval právo na Bratislavskej vysokej škole práva.

S oblasťou školstva ho spája predovšetkým autorstvo projektov ako Education či Podporme remeslá, k založeniu ktorých ho primäla negatívna skúsenosť s nepripravenosťou mladých študentov pre pracovný trh.

Branislav Gröhling cestoval po krajine a navštevoval rôzne stredné odborné školy. Organizoval motivačné prednášky pre študentov s odborníkmi a slávnymi ľuďmi z praxe, ako je napríklad majster varenia Jaroslav Židek. Tieto procesy pomohli stovkám mladých.

Vo výboroch aj u Drobu

Gröhling sa na kandidátke SaS dostal do Národnej rady už v roku 2016 a pôsobí v nej ako podpredseda Mandátového a imunitného výboru a ako overovateľ Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

O rok neskôr, po víťazstve jeho priateľa a kolegu Juraja Drobu v župných voľbách, sa stal jeho poradcom pre oblasť školstva. „Mojou úlohou je prispieť k podpore a rozširovaniu duálneho vzdelávania. V súčasnosti je totiž počet škôl, ktoré poskytujú duálne vzdelávanie v Bratislavskom kraji veľmi nízky na to, koľko firiem, by do tohto systému mohlo vstúpiť,” upozornil toho času Gröhling.

Rozloženie síl v novom parlamente a povolebná matematika ho teraz katapultovali do pozície, kedy môže byť najvyšším mužom nášho školstva, nakoľko predmetný rezort pripadne pravdepodobne práve strane Richarda Sulíka.

Príliš liberálny na svoj post?

V prípade Gröhlinga môže situáciu skomplikovať aj jeho hodnotová orientácia. V kontraste s tým, že sa do NR SR prebojovalo viacero konzervatívcov a že konzervatívne organizácie Igora Matoviča žiadajú, aby rezorty školstva, zdravotníctva a kultúry obsadil hodnotovo ukotvenými a prorodinnými ľudmi, sa tento tímlíder SaS v minulosti prejavoval aj LGBT aktivizmom.

V roku 2014, kedy sa referendom riešilo utlmenie stupňujúcich sa ideologických požiadaviek dúhovej komunity (nie osobná sexuálna orientácia), na svojom blogu k projektu, ktorého bol autorom, napísal:

„Chcem sa im z celého srdca poďakovať, že podporili projekt, ‘Ak by som bol gej, alebo bola lesba? Zmení sa niečo?,’ ktorý sa od včera šíri sociálnou sieťou a z ktorého sme sa snažili vylúčiť náboženstvo i politiku.“

O Gröhlingovi, ako o autorovi horeuvedenej kampane, písali dokonca v zahraničnej správe s názvom: Biznisový príklad pre rozmanitosť na pracovisku: sexuálna orientácia a rodová identita. Správa o osvedčených postupoch.

Pridal sa tiež ku kritikom ministerky Ľubici Laššákovej, ktorá sa stretla s vlnou nevôle po tom, ako stopla dotácie niektorým LGBT organizáciám, hoci nielen im.

„Vyspelá spoločnosť sa nevyznačuje len počtom vyrobených áut, ale aj tým, ako sa správa k menšinám – či už sú národnostné, názorové alebo sexuálne,“ napísal vtedy. V minulosti tiež podporoval Bratislavský dúhový pochod.

Pána Gröhlinga sme sa pýtali, či má podľa vlastnej úvahy dostatočnú odbornosť na šéfovanie rezortu a ako sa pozerá na zavádzanie výučby o sexuálnych menšinách a sexuálnych praktikách do školských a predškolských osnov v niektorých krajinách. Na naše otázky ani po troch dňoch nereagoval.

— Tomáš Dugovič

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

3

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Situácia sa nemení. Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú

Celoplošné opatrenia sa zatiaľ zavádzať nebudú. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol premiér Igor Matovič. Situáciu majú regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa neho pod kontrolou. Ak sa však epidemiologická situácia bude zhoršovať, k opatreniam by sa na Slovensku..