V USA budú mať ozbrojených učiteľov

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Krátko po tom, ako na začiatku roka 2018 mladík na strednej škole v americkom Parklande zastrelil 17 študentov a rovnaký počet osôb zranil, ovládla Spojené štáty ďalšia vášnivá debata o sprísnení zbraňovej legislatívy. Očakávalo sa, že atmosféra veľkých a emotívnych protestov proti benevolentnému predaju zbraní povedie k obmäkčeniu prezidenta Trumpa a jeho administratívy. Pravdou sa ale stal opak.

Priania demokratov o menšom počte zbraní na školách sa nenaplnili a v duchu druhého dodatku americkej ústavy republikáni postrčení vplyvným Národným zväzom držiteľov strelných zbraní najprv pretlačili právny predpis, na základe ktorého sa musí v areáloch škôl a kampusov nachádzať aspoň jeden ozbrojený člen ochranky.

V zmysle kréda „zlého človeka so zbraňou zastaví iba dobrý človek so zbraňou“ však na Floride zašli ešte o krok ďalej a umožnili pedagógom dobrovoľne nosiť zbraň aj priamo do priestorov tried a učební.

Zákon v pomerne 22 ku 17 minulý týždeň prešiel schvaľovacím procesom vo floridskom senáte, v stredu ho po dlhých hodinách debát odobrila aj tamojšia Snemovňa reprezentantov (65 ku 47) a očakávaný podpis republikánskeho senátora Rona DeSantisa analytici hodnotia iba ako formalitu.

Učitelia, ktorí majú záujem zapojiť sa do programu však musia absolvovať 144-hodinový výcvik, test na drogy a podstúpiť psychiatrické vyšetrenie.

Zbrane v rukách vyučujúcich však nie sú jedinou novotou pri prevencii masových strelieb. V prijatom balíku opatrení sa nachádza aj vyšetrenie duševného stavu problémových študentov, väčšia informovanosť o bezpečností na školách či konzultácia o hrozbách s kompetentnými štátnymi orgánmi.

Odporcovia zmien argumentujú tým, že učitelia nemôžu suplovať prácu ozbrojenej ochranky či polície a vyšší počet zbraní v priestoroch škôl je podľa nich úmerný vyššiemu riziku nešťastia.

Autori zákona však majú v rukách silný tromf v podobe záveru vyšetrovacej komisie zriadenej po streľbe v Parklande, ktorá odporučia, aby mali učitelia možnosť nosiť na pracovisku strelnú zbraň.

— Tím Denník S

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Členské štáty Únie vyzývajú na zavedenie očkovacích preukazov

Členské štáty Únie vyzývajú na zavedenie očkovacích preukazov

Grécko a Rakúsko vyzývajú štáty Európskej únie (EÚ), aby zaviedli „pasy" potvrdzujúce očkovanie proti koronavírusu. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že tento krok by mohol pomôcť oživiť trpiaci turistický priemysel v Európe. Cieľom návrhu, ktorý..

Odoberajte náš newsletter