Historický úspech Rómov vo voľbách posunie riešenia vpred, verí iniciatíva Opre Roma

Peter Pollák (Zdroj: SITA)

Historický úspech Rómov vo voľbách posunie riešenia vpred, verí iniciatíva Opre Roma. Do poslaneckých lavíc si sadnú rómski poslanci Jarmila Vaňová, Peter Pollák ml. a Ján Herák. Ide o doteraz najvyšší počet Rómov v slovenskom parlamente.

Riaditeľ iniciatívy Csaba Horváth avizoval, že budú sledovať, ako sa nová vláda postaví k Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, a kým ho personálne obsadí. Podľa neho sú aj medzi Rómami odborníci s dlhoročnou praxou, skúsenosťami a znalosťami, ktorí by dokázali tento úrad reprezentovať. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Krejčíková z iniciatívy.

Týždeň pred voľbami sa šesť politických strán zaviazalo plniť požiadavky Memoranda Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku, ktoré iniciovala Opre Roma. „Do parlamentu sa z týchto strán dostali strany Sloboda a Solidarita a Za ľudí. Napriek tomu, že hnutie Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) sa k memorandu Rómov pred voľbami neprihlásilo, iniciatíva verí, že si požiadavky z neho osvojí a nastupujúci rómski poslanci budú pracovať na zlepšení postavenia rómskej národnostnej menšiny,” uviedla Krejčíková v tlačovej správe.

Memorandum obsahuje 12 požiadaviek, ktoré majú viesť k systémovým zmenám v oblasti vzdelávania, sociálnej a zdravotnej situácie Rómov. Požaduje tiež odčleniť Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity od ministerstva vnútra a zvýšiť počet Rómov pracujúcich vo verejnej a štátnej správe. Zástupcovia strán svojím podpisom odsúdili aj nenávistné prejavy voči Rómom. Okrem politikov, rómskych starostov a miestnych poslancov memorandum do dnes podpísalo viac ako 15-tisíc Rómov z celého Slovenska, ktorí budú podľa iniciatívy dohliadať na to, aby politické strany svoje záväzky naplnili.

Iniciatíva vyzdvihuje fakt, že v slovenskom verejnom priestore rastie počet vzdelaných Rómov s odbornými skúsenosťami, ktorí sa hlásia k svojej etnicite a sú pripravení pracovať na zlepšení životov Rómov na Slovensku. Dobrým príkladom je podľa iniciatívy aj expertka Zuzana Kumanová zo strany Za ľudí, ktorá sa však pre nedostatočný počet preferenčných hlasov do parlamentu tiež nedostala. Podľa Horvátha sa historický úspech podaril aj Rómke Irene Bihariovej. „Napriek tomu, že sa koalícia Progresívne Slovensko a Spolu nakoniec nedostala do parlamentu, pani Bihariová získala 46 798 preferenčných hlasov, čo je najviac zo všetkých rómskych kandidátov. Dnes dokonca kandiduje na predsedníčku strany Progresívne Slovensko,” uzavrel.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Súdna mapa je veľkou zmenou, patrí k nej rozsiahla debata

Súdna mapa je veľkou zmenou, patrí k nej rozsiahla debata

K rozsiahlej zmene, akou je súdna mapa, zodpovedajúco patrí aj rozsiahla debata. Uviedla to výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková vo svojom stanovisku, ktorú poskytla Katarína Žitniaková z Via Iuris. Batková reagovala na otvorený list viacerých sudcov, ktorí..

Odoberajte náš newsletter