Amazonský prales nie sú pľúca Zeme. Požiare? Už bolo aj horšie, hovorí uznávaný vedec

Vyhorený prales v Brazílii (Zdroj: SITA)

Požiare v brazílskej časti amazonského pralesa sú už niekoľko týždňov top témou médií aj politických stretnutí. Vlády najmocnejších krajín sveta ponúkajú pomoc, ale Brazília ju odmieta a niektoré svetové celebrity zdieľajú fotky, ktoré nie sú ani z požiaru v Amazone. O téme píše z trochu iného pohľadu magazín Forbes a prináša názor odborníka, podľa ktorého amazonské pralesy nie sú pľúcami našej planéty, ako sa často hovorí.

Viaceré zahraničné médiá vrátane CNN upozornili na to, že niektoré celebrity zdieľali na sociálnych sieťach roky staré fotografie požiarov z úplne iných krajín. Napríklad herec Leonardo DiCaprio a francúzsky prezident Emmanuel Macron zdieľali fotku starú viac ako 20 rokov. Speváčka Madonna ešte o 10 rokov staršiu a futbalista Cristiano Ronaldo uverejnil síce o niečo novšiu snímku z roku 2013, ale tá zase nebola z oblasti, kde horí v súčasnosti.

Médiá vyvrátili aj dezinformácie o tom, že by sa požiare obmedzovali len na územie Brazílie, to nie je pravda. Rovnako ako nie je pravda ani to, že by za požiare mohli klimatické zmeny. Odborníci sa zhodujú, že za požiarmi je neuvážené odlesňovanie a vypaľovanie plôch na pasienky a farmy. Proti plameňom nasadili po dvoch týždňoch aj armádu.

Iný názor odborníka

V súvislosti s požiarmi takmer všetky veľké médiá ako CNN alebo New York Times opakovane písali o amazonskom pralese ako o „pľúcach Zeme“. Uznávaný vedec a zakladateľ Amazonského inštitútu pre výskum životného prostredia (IPAM) Daniel Nepstad, ktorý pralesy v Amazónii študuje vyše 30 rokov však tvrdí, že takéto tvrdenia sú hlúposť.

Tvrdenie, že Amazon je pľúcami Zeme nie je podľa Nepstad vedecky podložené. „Amazon produkuje veľa kyslíka, ale rovnaké množstvo spotrebuje respiráciou, takže je to jedno,“ uviedol pre magazín Forbes.

Nepstad je prezidentom a zakladateľom environmentálnej organizácie Earth Innovation Institute. Napísal vyše 160 vedeckých publikácií, kníh a článkov a v amazonskom pralese pracoval ako vedec  vyše tri desaťročia.

Nie je to až také zlé?

Uznávaný vedec nesúhlasí ani s tvrdeniami médií o tom, že „ak sa stratí dostatočne veľká plocha (pralesa) a nebude obnovená, tak sa z regiónu stane savana, ktorá nedokáže pohltiť také množstvo CO2, čo zníži kapacitu pľúc planéty“.

Podľa Nepstada sa treba skôr pýtať prečo je v Brazílii viac požiarov a čo sa proti tomu dá urobiť. Mýtus o „pľúcach planéty“ je vraj iba špičkou ľadovca. Vedec nepopiera, že tento rok je počet požiarov v Brazílii o 80 percent vyšší ako vlani, ale pripomína, že požiarov je len o 7 percent viac ako je desaťročný priemer.

Sedempercentný nárast v porovnaní s minulým rokom je podľa Nepstada spôsobený požiarmi vyrúbaných oblastí, ktoré farmári vypaľujú, aby mohli vytvoriť pasienky pre hovädzí dobytok alebo na pestovanie.

Brazílska vláda takýto postup podľa mimovládnych organizácií podporuje a sama chce v regióne stavať veľké developerské projekty ako vodnú elektráreň, most cez rieku Amazon či diaľnicu. Brazílsky prezident Bolsonaro zase viní zo zakladania požiarov mimovládky. 

Dobré správy

Čo sa týka odlesňovania Amazonského pralesa je tu aspoň pár celkom dobrých správ. Podľa vedcov sa odlesňovanie pralesov v Brazílii medzi rokmi 2004 až 2012 znížilo až o 70 percent. Od tej doby síce zase mierne stúplo, ale stále dosahuje iba štvrtinu toho, čo v najhoršom roku 2004.

Navyše iba 3 percentá územia Amazónie sú údajne vhodné na pestovanie sóje. Medzi pomerne dobré správy môžeme v tejto súvislosti zaradiť aj fakt, že v súčasnosti zostáva odlesňovaním ohrozených približne 18 až 20 percent z celkovej plochy amazonského pralesa.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

1

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

V Belgicku sa šíri britský variant koronavírusu

Najnovším ohniskom nového variantu vírusu je domov dôchodcov v meste Houthuls a dve školy v Antverpách. Nový variant koronavírusu, ktorý prvýkrát zistili vo Veľkej Británii, sa čoraz viac šíri v Belgicku. "Tento variant sa usadil v našej krajine,"..

Odoberajte náš newsletter