Baránek: Fico de facto oznámil, že sa vzdáva moci. Bude to mať obrovské dôsledky

Ján Baránek (Zdroj: Reprofoto Youtube/ appDay TV)

ROZHOVOR Kočnera nevyrobil Fico. Kočner na Slovensku aktívne pôsobil počas dvoch vlád Mikuláša Dzurindu. Fico len pokračoval v tom, čo vygeneroval niekto iný a to bol najmä Mečiar a dve Dzurindove vlády, tvrdí politický analytik Ján Baránek v rozhovore pre Denník S.

Tohtoročné leto sa určite nedá nazvať uhorkovou sezónou. Čo považujete v slovenskej politike za najdôležitejšiu správu tohto leta vy?

Určite je to Kočner. Trubanove drogy to je vnútrostranícky problém Progresívneho Slovenska, ale pokiaľ to takto bude pokračovať, tak Truban určite nebude premiérom. Môže byť ohrozená aj politická budúcnosť samotnej strany, ale to nie je problém celého Slovenska.

Problémom celého Slovenska je Kočner a hlavným problémom je to, čo je a čo nie je pravda z toho, čo bolo zverejnené. Nedá sa totiž stále vylúčiť, že Kočner ako chválenkár pri komunikácii so Zsuzsovou fabuloval.

Ďalšia otázka je, ako naložíme s tým, čo sa nakoniec potvrdí ako pravda? Ak sa napríklad potvrdí, že Béla Bugár sa na Maldivách naozaj stretol s Kočnerom účelovo. Lenže tento problém sa netýka len posledných dvoch rokov. Kočnera nevyrobil Fico. Kočner tu pôsobí roky, ale mladší novinári si nepamätajú, že Kočner bol aktívny už v roku 98, keď nastal problém s Markízou. Kočner tu na Slovensku aktívne pôsobil počas dvoch vlád Mikuláša Dzurindu. Marginalizovať momentálny politický establišment je krátkozraké a hlavne škodlivé, pretože Kočner nie je Ficov produkt a tým ho nechcem obhajovať. Fico len pokračoval v tom čo vygeneroval niekto iný a to bol najmä Mečiar a dve Dzurindove vlády. Keby Dzurindove vlády nedali na to priestor, tak by dnes Kočner nebol.

Môže podľa vás prepisov komunikácie medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou cez aplikáciu Threema priniesť pád vlády ešte pred riadnymi voľbami?

Nie. Čo by sa tým vyriešilo? Všetci vedia, že Pellegrini je na inom brehu ako Fico a to vie aj opozícia. Keby aj padla vláda, tak by boli len dve možnosti. Dovládla by ako Radičovej kabinet v demisii alebo by prezidentka vymenovala úradnícku vládu. Ale to by sa ani nemuselo do volieb stihnúť. Keď už vláda nepadla minulý rok, tak tento rok by to nedávalo už logiku.

Čo hovoríte na spory vo vnútri Smeru, keď si premiér Pellegrini údajne dával podmienky, kto bude a nebude na kandidátke do parlamentných volieb. Hovorilo sa dokonca o jeho odchode zo strany. Rozpadá sa Smer?

Tak to nie je. Som dosť nemilo prekvapený, že novinári nevyhodnotili fakt, že Fico prichádza o moc. To čo urobil Fico bolo de facto oznámenie, že sa vzdáva moci (pozn. red.: 21.08. povedal, že nemusí byť lídrom kandidátky Smeru). Otázka je, za akú cenu a aká dohoda je za tým?

Podľa vás je za tým teda nejaká vnútrostranícka dohoda v Smere?

Samozrejme. Pozrite, veď pokiaľ sa bavíme už len o časovej linke, tak sa stačí pozrieť čo sa postupne stalo. Prvý bod bol, že Pellegrini odíde, lebo má také a také podmienky. Druhý bod prišiel, keď Fico vystúpil s tým, že nemusí byť lídrom a tretí bod bol ten posledný, keď Pellegrini povedal, že v strane zostáva. Z toho musí byť každému jasné, že Fico ustúpil a reálne sa vzdal veľkej časti moci v strane. Bude to mať obrovské dôsledky, ktoré si málokto uvedomuje.

Tí, ktorých sa to týka, si to dobre uvedomujú. A to sú oligarchovia. Niektorí z nich sú už za hranicami a treba ich vypátrať. Je to veľký signál aj smerom k verejnosti, ale žiaľ, zatiaľ sa to tak nevyhodnocuje. Žiaľ máme novinárov, akých máme. Možno sa viac venujú tomu či LGBT bude alebo nebude mať označenie rodič číslo tri alebo podobným hlúpostiam, ale to čo povedal Fico je najzásadnejšia vec, aká sa na slovenskej politickej scéne cez leto stala.

Prečo si to myslíte? Nejde len o vnútrostranícku záležitosť Smeru?

Treba to dať celé do kontextu so zákulisným rokovaním o zmene na prokuratúre. Treba to dať tiež do kontextu s tým, že je to signál oligarchom, ktorí vo Ficovi mali doteraz akú takú istotu a to všetko treba vyhodnotiť. Fico plánovane ustúpil Pellegrinimu a plánovane sa vzdal moci. Otázka znie, za akú cenu, pretože určite to nebolo len tak.

Pellegrini mal podmienky a zostal, to znamená, že sa časti moci v strane vzdal lebo splnil Pellegriniho podmienky. Fico povedal, že netrvá na tom, aby bol lídrom kandidátky a to je tá najpodstatnejšia informácia.

Prejdime k nekonečnému príbehu o drogách Michala Trubana. Najprv tvrdil, že drogy len skúšal a potom sa nakoniec priznal, že marihuanu fajčil viackrát a mal aj LSD. Dnes ako ospravedlnenie tvrdí, že to už bolo dávno a priznáva chybu. Čo hovoríte na to ako PS reagovalo po zverejnení týchto informácií? Nie je to zbytočné naťahovanie jednej témy?

Možno hej, ale musia to naťahovať, pretože to neboli oni, kto dal von tie videá. Tá iniciatíva bolo od niekoho z konkurencie. Že to robia úplne nešikovne, tak to už je ich problém. Stále žijeme v kultúre, ktorá neakceptuje drogy, aj keď sú rozšírené a bude to mať politické následky, či sa im to už páči, alebo nie.

O Trubanovi sa hovorilo ako o budúcom premiérovi v prípade, že by opozičné strany porazili Smer a zostavovali vládu. Môžu ho kauzy okolo drog úplne odstaviť od takýchto ambícií?

Celkom určite to konkurencia využije na to, aby sa to stalo tak, ako vravíte.

Viaceré opozičné strany sa ešte začiatkom letných prázdnin pustili do rokovaní o spolupráci v politickom súboji s členmi súčasnej vládnej koalície. Čo na to hovoríte?

Ja som to bral ako politický marketing. Viete, oni môžu uzatvárať pakty aké chcú, ale keď idú do volieb tak sa uchádzajú o istú množinu voličov, ktorá tu je a nepribúda. Skôr či neskôr sa preto budú musieť tieto strany vyhraniť a odpovedať aj na otázky novinárov, ktoré budú kontroverzné. Progresívne Slovensko má napríklad diametrálne odlišné názory ako KDH. Pokiaľ budú kresťanskí demokrati kompatibilní sami so sebou a so svojou minulosťou, tak konflikt jednoducho nastane, aj keď ho nemusia začať oni. Môžu ho začať médiá, konkurencia alebo ktokoľvek iný.

Dohody sú pekný signál verejnosti, že chceme politickú kultúru, ale je tu jedna principiálna vec. Ako veriť ľuďom, že chcú politickú kultúru a chcú dobre národu, ktorý zároveň kritizujú a nadávajú na všetkých okolo, vrátane svojich opozičných kolegov? To sa jednoducho vylučuje. Príkladom je vzťah KDH, OĽaNO a Sme rodina. Všetci nám tvrdia, že nám chcú dobre a majú len tie najlepšie úmysly, ale navzájom nenechajú jeden na druhom suchú nitku, ale takto to do volieb bude. Inak povedané, nedá sa šíriť nenávisť a zároveň tvrdiť, že chceme dobro. Všetky tie pakty sú len akési PR alebo politický marketing.

Komu berie najviac voličov nová strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá sa v prieskumoch zatiaľ pohybuje na hranici parlamentu?

Celkom určite nebrali Smeru. Do istej miery brali hlasy SaS, OĽaNO, trošku menej KDH a PS.

Návrat na politickú scénu oznámil cez leto aj politický matador Vladimír Mečiar, ale podrobnosti nezverejnil. Má to budúcnosť?

Vladimír Mečiar zrejme ráta s novou generáciou voličov, ktorá je orientovaná pronárodne a narodila sa na prelome 80. – 90. rokov a nepamätá si ešte to, čo bolo po vzniku samostatného Slovenska. Vzhľadom na spomienkový optimizmus zrejme predpokladá, že môže nabrať nejakých voličov. Je tu navyše aj ďalšia vec. Tých strán, ktoré sa zrazu začínajú tváriť pronárodne a kresťansky nám nejak pribúda a budeme musieť zistiť, ktorá je najviac pronárodná a ktorá je najviac kresťanská, aby sme tu nemali preteky s Ježišom na chrbte.

— Tomáš Pilz

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...