Brazília odmietne finančnú pomoc G7 na boj s lesnými požiarmi. Odporúča peniaze minúť inak

Horiaca Amazónia (Zdroj: SITA)

Brazília odmietne finančnú pomoc 20 miliónov dolárov (v prepočte takmer 18 miliónov eur) od skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta na boj proti požiarom v Amazonskom pralese. Vyjadril sa tak náčelník štábu brazílskeho prezidenta Onyx Lorenzoni, ktorého citoval spravodajský portál G1 Globo. “Sme vďační, ale možno by tieto financie boli relevantnejšie pre opätovné zalesňovanie Európy,” uviedol.

Finančnú pomoc od skupiny G7 oznámil na jej summite v Biarritzi francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa pre riešenie situácie s požiarmi v Amazónii dostal do rozkolu s brazílskou hlavou štátu Jairom Bolsonarom. Ten sa po oznámení pomoci vyjadril, že idea vytvorenia medzinárodnej aliancie na záchranu Amazonského pralesa zaobchádza s Brazíliou ako keby bola “kolónia alebo zem nikoho” a nazval to útokom na suverenitu krajiny.

Podobne sa podľa G1 vyjadril aj Lorenzoni, ktorý tiež skritizoval francúzskeho prezidenta. “Macron nedokáže zabrániť požiaru kostola na zozname Svetového dedičstva, ktorému sa dalo predísť, a on nám chce ukazovať, čo je pre našu krajinu dobré? Doma a vo francúzskych kolóniách má toho veľa, o čo sa musí postarať,” vyhlásil Lorenzoni odkazujúc na aprílový požiar katedrály Notre-Dame v Paríži. “Brazília je slobodná demokratická krajina a nikdy nemala koloniálne alebo imperialistické praktiky, ktoré by mohli byť cieľom Francúza Macrona,” dodal.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Pri prestrelke medzi gangmi zahynulo vo Švédsku 12-ročné dievča

Pri prestrelke medzi gangmi zahynulo vo Švédsku 12-ročné dievča

Pri nedeľňajšej prestrelke vo švédskom mestečku Botkyrka južne od Štokholmu zahynulo iba 12-ročné dievča. Incident pravdepodobne súvisí s mocenským bojom zločineckých skupín usilujúcich sa o kontrolu nad miestnym teritóriom. Tamojšia vláda uviedla, že vinníkov vypátra a potrestá. Dievčina..