V Turecku autobusy zdarma zvážajú migrantov na grécku hranicu

Grécki vojaci a migranti (Zdroj: SITA)

Po bombovom nálete v sýrskom meste Idlib prišlo Turecko o 33 vojakov. Pár dní potom turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že krajina už nedokáže zvládať migrantov a utečencov na svojom území a že im otvoria hranice smerom do Grécka.

Koncom februára turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ohlásil, že krajina otvorila hranice pre migrantov, ktorí sa momentálne v Turecku zdržiavajú. Má ísť približne o 3,5 milión Sýrčanov ako aj o mnoho iných migrantov z tretích krajín, pričom Turecko ich vraj už nedokáže zadržať pri ceste do Európskej únie. Nedokáže alebo skôr nechce.

Podľa portálu Euronews totiž v krajine vynakladajú značné prostriedky na to, aby migrantov dostali k západnej hranici s Gréckom. Tanju Özcan, starosta mesta Bolu ležiaceho severuzápadne od Ankary, sa rozhodol platiť autobusy, aby sa čo najviac migrantov mohlo dostať na grécko-tureckú hranicu.

„Pripravili sme plán s našimi kolegami a sme pripravení vybaviť autobusy zdarma pre migrantov v Bolu, smerom k hraničnému mestu Edirne,“ uviedol Özcan. Ide o trasu dlhú približne 550 kilometrov.

Idlib ako dôvod

Turecko v roku 2016 podpísalo dohodu s Európskou úniou, aby zadržiavalo a staralo sa o migrantov, čím malo prispieť k zníženiu migračnej vlny smerujúcej do EÚ. Po novom sa krajina zrejme rozhodla porušiť túto dohodu, za čím môže byť snaha vyvinúť tlak na krajiny Únie.

Otvorenie hraníc totiž prišlo krátko potom, ako Turecko stratilo v Sýrii 33 vojakov pri nálete neďaleko mesta Idlib. Sýrsky vládny režim, ktorého spojencom je aj Ruská federácia, už dlhšie bojuje proti tureckým mocenským zámerom v krajine.

Podľa portálu je možné, že sa Turecko snaží migrantami donútiť EÚ, aby prinútila Rusko prestať podporovať vládu v Sýrii. Podľa Luigiho Scazzieriho z Centra pre európske reformy Erdogan vie, že Európa nechce ďalších utečencov. Snaží sa ju preto takýmto spôsobom donútiť k deeskalácii napätia v Sýrii ako aj k získaniu väčších finančných zdrojov na boj s migračnou krízou.

— JOR

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...