Na turecko-gréckych hraniciach sa zhromaždilo 13-tisíc imigrantov. Majú jediný cieľ

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Na turecko-gréckych hraniciach je najmenej 13-tisíc migrantov, informuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Zhromaždili sa tam po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu oznámil, že hranice krajiny s Európou sú otvorené.

Erdogan sa Európe aj v minulosti pravidelne vyhrážal tým, že prestane dodržiavať dohodu s úniou z roku 2016, ktorá ho viaže zadržiavať utečencov a migrantov na tureckom území, a zaplaví nimi európske krajiny. Toto je však prvý raz, keď túto hrozbu naozaj demonštruje aj v praxi.

Gréci počas noci použili proti vyše štvortisícovému davu na hraničnom priechode v Kastanies slzný plyn a zábleskové granáty, aby im zabránili preniknúť cez hranice.

Námestník gréckeho ministra obrany Alkiviadis Stefanis pre televíziu Skai povedal, že v noci zo soboty na nedeľu zaznamenali asi 9600 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc. Všetkým však podľa neho zabránili.

Rozhodnutie Turecka otvoriť hranice, ktoré prvý raz ohlásili vo štvrtok, prišlo v čase zvýšeného napätia medzi Tureckom a Sýriou. V Turecku sa momentálne nachádza okolo 3,5 milióna utečencov zo Sýrie a tiež veľký počet migrantov a utečencov z iných krajín, predovšetkým blízkovýchodných a severoafrických.

— SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Kresťanskú symboliku v Hagii Sofii len zakryjeme, sľubujú Turci

Premena kresťanskej katedrály a múzea Hagia Sofia na mešitu sa nedotkne ikon či inej symboliky. Podľa hovorcu vládnej strany AKP sa ochrana chrámu ešte zvýši, pričom jej črty ostanú zachované. Hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana uviedol, že kresťanská symbolika..