Hlasy definitívne zrátané: PS/Spolu tesne mimo parlamentu

Miroslav Beblavý a Michal Truban (Zdroj: SITA)

AKTUALIZUJEME Prvé predbežné výsledky neúplných exkluzívnych exit pollov pre televízie RTVS a Markíza prisúdili víťazstvo vo voľbách hnutiu OĽaNO pod vedením Igora Matoviča a Smer-SD skončil ďaleko druhý, čo sa aj potvrdilo. Prvotné predbežné výsledky Štatistického úradu SR však ukazovali len tesný rozdiel medzi Smerom a OĽaNO, ktoré bolo spočiatku pri sčítaní prvých malých volebných okrskov druhé. Všetko sa však rýchlo zmenilo a už po sčítaní 12 % hlasov bolo Matovičove hnutie vo vedení, ktoré už len zvyšovalo.

Štatistický úrad Slovenskej republiky začal zverejňovať prvé predbežné výsledky hneď po uzavretí volebných miestností v sobotu 29.2. po 23 hodine.

Podľa exkluzívneho exit pollu agentúry Focus pre televíziu Markíza sa malo stať víťazom volieb hnutie OĽaNO so ziskom až 25,8 % hlasov, čo bol nakoniec takmer presný odhad skutočného výsledku.

Druhý v poradí bol podľa prieskumu spred volebných miesností Smer-SD s 14,9 %, tretia PS/Spolu 9,7 %, štvrtá SaS 8,3 %, piata Za ľudí 7,8 %, šiesta Sme rodina 7,5 %, siedma ĽSNS 6,5 % a ôsma v poradí KDH 5,1 %. Tieto čísla sa už v reálnych výsledkoch nepotvrdili.

Do parlamentu sa malo podľa neúplného exit pollu dostať 8 politických strán, ale reálne ich prešlo len 6. KDH ani progresívci sa nakoniec do parlamentu nakoniec tesne nedostali.

AKTUALIZÁCIA 10:16

Po sčítaní všetkých volebných okrskov OĽaNO získalo 25,02 % hlasov. Ako vyplýva z oficiálnych údajov Štatistického úradu SR, Smer-SD získal 18,29 % hlasov. Tretí najsilnejší subjekt, stranu Sme rodina, volilo 8,24 % voličov. Do parlamentu sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko, ktorej hlas odovzdalo 7,97 % voličov. SaS získala 6,22 % hlasov a stranu Andreja Kisku Za Ľudí volilo 5,77 % voličov.

Koalícii PS/Spolu, ktorá na vstup do parlamentu potrebovala 7 % hlasov, chýbali na vstup do parlamentu iba 3 stotiny z celkového množstva odovzdaných platných hlasov. Do parlamentu sa nedostali ani strany KDH (4,65 %), SNS (3,16 %) a Most-Híd (2,05 %).

Oficiálne výsledky parlamentných volieb 2020 (Zdroj: Štatistický úrad SR)

AKTUALIZÁCIA 7:48

Najviac preferenčných hlasov od voličov získal v parlamentných voľbách Igor Matovič. Podľa neoficiálnych predbežných výsledkov Štatistického úradu SR, po sčítaní hlasov takmer všetkých volebných okrskov, líder hnutia OĽaNO získal viac ako 497 tisíc hlasov. Na druhom mieste skončil súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý získal od voličov takmer 413 tisíc prednostných hlasov. Na treťom mieste sa umiestnil predseda strany Smer-SD Robert Fico s viac ako 243 tisíc hlasmi. Prvú päťku uzatváral predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár (takmer 171 tisíc hlasov) a predseda strany Kotlebovci-ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba (vyše 169 tisíc).

AKTUALIZÁCIA 6:45

Po sčítaní viac ako 93 % okrskov by malo hnutie OĽaNO v parlamente 53 kresiel. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR a prepočtov agentúry SITA, stranu Smer-SD by v zákonodarnom zbore zastupovalo 38 poslancov a tretí najsilnejší subjekt, stranu Sme rodina, 17. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko so 17 poslancami, ako aj SaS s 13 a strana Za ľudí s 12 zástupcami.

AKTUALIZÁCIA 3:50

Po sčítaní viac ako 85 % okrskov by malo hnutie OĽaNO v parlamente 53 kresiel. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR a prepočtov agentúry SITA, stranu Smer-SD by v zákonodarnom zbore zastupovalo 39 poslancov a tretí najsilnejší subjekt, stranu Sme rodina, 18. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko so 17 poslancami, ako aj SaS s 12 a strana Za ľudí s 11 zástupcami.

AKTUALIZÁCIA 3:30

Hnutie OĽaNO si neohrozene drží v parlamentných voľbách prvú pozíciu aj po sčítaní takmer 80 % okrskov. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR, hnutie zatiaľ získalo 24,84 % hlasov. Na druhom mieste naďalej figuruje strana Smer-SD so ziskom 18,82 %. Prvú trojku uzatvára hnutie Sme rodina, ktoré doposiaľ získalo 8,37 % voličských hlasov. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko so ziskom 8,32 %, SaS so ziskom 5,61 % a strana Za ľudí s 5,39 % voličských hlasov.

Pred bránami parlamentu je naďalej koalícia PS/Spolu, ktorá získala po sčítaní takmer 80 % okrskov 6,22 % hlasov.

AKTUALIZÁCIA 2:19

Polovica okrskov je spočítaných, do parlamentu by sa dostalo šesť strán. Štatistický úrad už spočítal viac ako polovicu okrskov, do parlamentu by sa dostalo šesť strán. Priebežným víťazom je pritom hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 24,13 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, ďalej nasledujú Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 19,78 % a hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 8,62 %. Na štvrté miesto sa dostala strana Sme rodina s 8,57 % a po nej strana Za ľudí s 5,09 % a SaS s 5,03 %.

AKTUALIZÁCIA 2:00

Po sčítaní vyše 40 % okrskových zápisníc z volieb sa hnutie OĽaNO s 24 % hlasov ešte väčšmi začalo vzďaľovať Smeru, ktorý v tejto chvíli zaostával už o viac ako 4 percentuálne body. Tretia ĽSNS už pod 9 % a účasť v parlamente malo istú pri tomto stave zatiaľ iba 5 strán.

Okrem troch spomínaných ešte hnutie Sme rodina s vyše 8 % a veľmi tesne prekročila 5 % hranicu vstupu do parlamentu aj strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí (5,04 %). Neistú budúcnosť v NR SR mala v tejto chvíli koalícia strán PS/Spolu, ktorá na vstup do parlamentu potrebuje podľa zákona ako volebná koalícia dvoch strán získať namiesto piatich až 7 % hlasov.

AKTUALIZÁCIA 1:45

Viac ako tretina okrskov bola spočítaná už krátko pred druhou hodinou v noci a stále pritom viedlo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 23,71 %. Ako ďalej vyplýva z priebežných údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, na druhom mieste skončila strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 20,6 % a na tretej priečke hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 8,86 %. Do parlamentu by sa ešte dostali strany Sme rodina s 8,72 % a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 5,03 %.

AKTUALIZÁCIA 1:29

Najviac preferenčných hlasov po sčítaní zhruba pätiny volebných okrskov má Peter Pellegrini zo strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD). Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR, súčasný premiér získal viac ako 51 tisíc prednostných hlasov.

Na druhom mieste je zatiaľ líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič s necelými 48 tisíc hlasmi. Prvú trojku uzatvára predseda Smeru-SD Robert Fico s takmer 29 tisíc hlasmi. Do prvej päťky sa ešte dostal Marian Kotleba zo strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (21 tisíc hlasov) a Richard Raši zo Smeru-SD (20 tisíc hlasov).

AKTUALIZÁCIA 1:07

Na obrázku nižšie si môžete pozrieť, ako hodinu po pol noci vyzeral stav sčítania hlasov v parlamentných voľbách 2020 na portály Volbysr.sk, na ktorom Štatistický úrad SR aktualizuje priebežné výsledky volieb a v nedeľu okolo poludnia by mal zverejniť aj ich finálnu podobu. V čase vyhotovenia obrázku nižšie bolo sčítaných necelých 22 % zápisníc z volebných okrskov.

Aktuálny stav sčítania hlasov odovzdaných v parlamentných voľbách 2020 na stránke Štatistického úradu SR (Zdroj: Štatistický úrad SR)

AKTUALIZÁCIA 0:54

Po spočítaní viac ako 15 % okrskov by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v parlamente získalo 50 kresiel. Ako vyplýva z priebežných údajov zverejnených Štatistickým úradom SR a prepočtov agentúry SITA, druhý najvyšší počet poslancov by mala strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), a to 48 a tretí hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) 21. Stranu Sme rodina by v zákonodarnom zbore zastupovalo 20 poslancov a stranu Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 11.

AKTUALIZÁCIA 0:36

Neoficiálnym víťazom parlamentných volieb by bolo už po spočítaní takmer 12 % volebných okrskov hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) so ziskom 22,69 %. Ako vyplýva z priebežných údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, na druhom mieste zatiaľ skončila strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 22,04 % a na treťom hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 9,77 %. Štvrtou najúspešnejšou stranou je podľa priebežných výsledkov Sme rodina s 9,31 %. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 5,18 %.

Premiér Peter Pellegrini po sčítaní vyše desiatich percent hlasov na tlačovke uviedol, že Smer prijme s pokorou výsledok, ktorý dosiahne vo voľbách. Predseda Smeru Robert Fico medzi novinárov po polnoci neprišiel a premiér oznámil, že Fico sa k voľbám vyjadrí až v nedeľu ráno.

AKTUALIZÁCIA 0:21

Necelých 30 minút po polnoci bolo sčítaných takmer 550 volebných okrskov a hnutie OĽaNO už bolo podľa údajov Štatistického úradu SR na čele s 22,7% a tesne predbehlo Smer-SD s 22,14 %.

Hodinu a pol po zatvorení volebných miestností bolo podľa údajov štatistického úradu nad hranicou 5 % len 5 politických subjektov. Treťou v poradí bola strana Mariana Kotlebu ĽSNS (9,8%), za ňou hnutie Sme rodina (9,42%) a KDH (5,17%). Ide však o výsledky po sčítaní necelých 10 % hlasov.

Prvotné výsledky

Prvotné priebežné výsledky parlamentných volieb zverejnené Štatistickým úradom SR hneď po zatvorení volebných miestností na stránke Volbysr.sk však hovorili spočiatku niečo iné.

Po sčítaní prvej stovky okrskov z celkového počtu takmer 6000 bol na čele parlamentných volieb chvíľkovo Smer-SD s takmer 25 % a hnutie OĽaNO bolo druhé s necelými 20 %. Tretia bola spočiatku ĽSNS s 10,5 %, štvrté hnutie Sme rodina s 9,61 %. Nasleduje KDH a zvyšok strán bolo 45 minút po zatvorení volebných miestností stále pod 5 % hranicou vstupu do parlamentu.

Záujem o výsledky volieb bol taký veľký, že pred pol nocou stránka Štatistického úradu kolabovala a niekoľkokrát bola na pár minút nedostupná.

— Redakcia, SITA

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Našli ste chybu? Napíšte nám na

ZACHRÁŇTE DENNÍK SLOVENSKO


Rastúca čítanosť, no klesajúce príjmy. Tento paradox súvisiaci s koronakrízou neobchádza ani Denník Slovensko. K nemu sa pridružili aj početné podpásové útoky oponentov.

Pomôcť k záchrane perspektívneho národno-konzervatívneho mediálneho projektu však môžete aj vy. Urobiť tak môžete zaslaním ľubovoľného príspevku alebo pravidelnou sumou na náš transparentný účet, prípadne na náš bežný firemný účet.
Bojujeme aj za vás. Ďakujeme.


Prispejte nám transparentne
(IBAN: SK58 0900 0000 0051 6012 9105)

Prispejte na náš bežný firemný účet anonymne
(IBAN: SK22 0900 0000 0051 7010 3099)

DENNÍK SLOVENSKO — Denník pre Slovensko

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Odoberajte náš newsletter